Každá vláda si dočasne vytvorila svoje prvotné záujmy, o ktoré opierala svoju moc. Bola som prekvapená, keď som rovnako v klube OĽaNO a v parlamente našla to isté, aj tu prvotné záujmy prekryli problémy občanov. V celej našej spoločnosti platí ako na každom pracovisku: Kto má za chrbtom „gorilu“, ten je na tom lepšie. Mojím cieľom sa stalo vykričať, doteraz ticho tolerované, „zverstvo v ľudskom konaní“, a tým prispieť k poľudšteniu našej spoločnosti. Postupne moja činnosť v parlamente viedla k zisteniu, že akokoľvek sa budem snažiť predložiť zákon či novelu zákona, nebude úspešná. Naskočená cesta OĽaNO predkladať zákony sa stala divadlom pre občanov Slovenska. Je to zlé hospodárenie poslancov parlamentu a znovu zdôrazňujem, že ešte žiaden zákon z ich strany nebol dosiaľ prijatý.
Ani Vy, pán tvojfotovoltaický článok, ste to nepochopil. Na čo nám, občanom, slúži poslanec, ktorý bude sústavne predkladať zákony a príde sa do rokovacej sály "vyrečniť", keď mu predložený zákon 83 poslancov SMERu neprijme. Aj nadchádzajúca parlamentná schôdza bude dôkazom predkladania a prijímania zákonov. Priďte sa, pán tvojfotovoltaický článok, pozrieť do rokovacej sály, ako sa prijímajú zákony. Sú tam aj vaše peniaze.
Moje aktivity na Slovensku v boji proti mobbingu si na konci roka 2012 všimli Nemci a pozvali ma na medzinárodnú konferenciu Schutz vor mobbig dňa 02. februára 2013, ktorá sa konala v Bad Kreuznachu. Chystala som sa oznámiť to aj v parlamente, rovnako ako ostatní poslanci, ktorí cestujú po svete. Na moje oznámenie na Zahraničnom výbore pán predseda zareagoval ? "Len si robte Vaše aktivity." A tým bolo povedané všetko. Napísala som predsedovi parlamentu, že idem reprezentovať Slovensko a zviditeľním ho, ako sa zapája do psychického teroru na pracovisku. Pán predseda parlamentu ma privítal a spýtal sa: "Tak čo, už Vám Jano sľúbil ten zákon? "
Áno? reagovala som
Tak, dobre, pošlite mi informáciu písomne spolu s pozvánkou. zakončil stretnutie.
Rýchlo som volala na ministerstvo, ale štátny tajomník nebol k dispozícii. len jeho sekretárka mi podala informáciu, že sa mi ozve.
Nie , neozve, to som už vedela, aj ja som zo štátnej správy a sľuby sú tam akoby náplňou práce. Tak aj bolo, už sa mi neozval. Predložila som predsedovi parlamentu pozvánku a dôkaz o tom, že práca na antimobbingovom zákone vo vláde pokročila. A už som mohla cestovať do Nemecka. Aj SMER vedel, že tam idem a prečo tam idem.
Ako prebiehala medzinárodná konferencia Schutz vor mobbing? Hlavná organizátorka Anke Kampka zo Sörgenlochu v úvodnej prednáške zhrnula svoje skúsenosti v problematike mobbingu v Nemecku, ktorej sa venuje od roku 1996, kedy nadviazali na spoluprácu so Švajčiarskom a vytvorili spoločné tématické internetové siete o mobbingu. V roku 1999 bolo sídlo vznikajúceho spoločenstva premiestnené z Ratingenu do Sörgenlochu. Medzinárodnú spoluprácu v boji proti mobbingu vnímam ako jednoznačný prínos v prevencii proti akémukoľvek násiliu. Prejavy násilia v zamestnaní sú vo svojej podstate takmer v každej krajine rovnaké, líšia sa len jazykom a niekedy tradičnými formami hierarchie. Legislatívne kroky požadované proti mobbingu sú v každom štáte Európskej únie rovnaké. Mnohé štáty Európskej únie idú podstatne ďalej ako Slovenská republika, hoci dosahujú len minimalistické výsledky v tvorbe legislatívy proti násiliu na pracoviskách, najmä čo sa týka prevencie mobbingu a bossingu. Efekt v zahraničí, na rozdiel od nás, je zmerateľný množstvom poklesu počtu diagnostikovaných prípadov.
Fenomén akčnej agresivity preniká z televíznej kultúry na pracoviská. Mnohí bossovia a mobbéri sa realizujú patologickou formou iba na pracovisku. Patologická kultúra má za následok patologické vzťahy. Zlá kultúra práce sa prejavuje mobbingovým syndrómom. „Ak sa vyskytne na pracovisku mobbing, vyhľadajte pomoc. Nezostaňte sami. Príďte k nám!“ Takto vyzýval obete mobbingu Bernhard M. Samberger, účastník konferencie, ktorý sa venuje mobbingu formou prevencie v Eischenfeldene.
„Dobrá pracovná atmosféra je určite lepšia ako mobbing. Ako riešiť konflikty na pracovisku? Nenechajte všetko tak.“ - to sú témy, povedal Hendrik Starfinger z Drážďan, ktoré musí riešiť dnešná spoločnosť.
„Mladý zamestnanec, alebo starý zamestnanec, žena, alebo muž, či je v škole, alebo na pracovisku, či žije sám, alebo v rodine, každý môže mať s mobbingom životné skúsenosti.“ - napísala Dorothea Schafer, miestna poslankyňa Bad Kreuznachu, vo svojom otvorenom liste všetkým účastníkom konferencie.
Sandra Maurer, predsedníčka celej Sociálnej siete práce z nemeckého Kassela, predniesla svoje skúsenosti z poradenskej činnosti, zdôraznila: „Je dôležité, aby sme mobbing riešili v každom jednotlivom prípade.“
Pavol Beňo z Prahy zdôraznil dôležitosť medzinárodnej spolupráce v prevencii a riešení mobbingu. Poukázal na potrebu pravidelných stretnutí, kde by sme sa mali spoločne venovať jednotlivým prípadom na medzinárodnej úrovni. Nezabudol pripomenúť dôležitú skúsenosť zo svojej spolupráce so Slovenskom. Vyzdvihol moje úsilie v boji proti mobbingu a moju cestu do Národnej rady Slovenskej republiky, tým sa ukázalo, aké dôležité je pre Slovákov mať legislatívnu úpravu, antimobbingový zákon.
Ako uviedla Alice Beres, spoluorganizátorka konferencie Schutz vor mobbing, v poslednom období zo strany mobérov dochádza k nekalým praktikám zameraným proti obetiam. Napríklad organizujú semináre na tému: Ako sa zbaviť zamestnancov.
Proti takýmto postupom nesmie zaostávať ani jeden štát Európskej únie. Mali by sme spoločne aktivizovať všetky sily na ochranu pracujúcich pred fenoménom akčnej agresivity na pracoviskách. Všetci prítomní účastníci medzinárodnej konferencie Schutz vor mobbing vyjadrili podporu z plánovanej medzinárodnej spolupráce pri riešení problému mobbing a pri ochrane pred mobbingom v rámci Európskej únie.
Nesmieme sa ani na Slovensku zmieriť s pribúdaním patologických vzťahov v spoločnosti ani s nárastom fyzického a psychického násilia v zamestnaní. Ako všade v krajinách Európskej únii prebieha boj o miesta a všade pribúda počet psychiatrických pacientov následkom nekalého prepustenia zo zamestnania, tak všade je potrebné, aby všetky štáty Európskej únie prijali potrebnú preventívnu legislatívnu a účinnú ochranu. Štatistika únikov peňazí zo štátneho rozpočtu prezentuje vysoké stratené sumy. Aj to je dôvod, pre ktorý je legislatívna prevencia mobbingu nevyhnutná.
Cestou z tejto medzinárodnej konferencie sa mi otvárali poznatky o našom Slovensku. Dnes máme na Slovensku moderné otrokárstvo, ktoré vzniklo a je postavené na báze "diktátu zisku". Je to daň za nekrvavú nežnú revolúciu. Už 25 rokov narastá početná skupina zamestnancov, ktorí "ticho" opisujú svoje moderné zotročenie a “ticho“ zviditeľňujú tento problém, žiaľ, nikto ich „akoby“ doteraz nevidel a nechcel vidieť. Títo zamestnanci na svoje sťažnosti nikdy nedostali kompetentnú odpoveď od slovenskej legality. Pokračovanie v ďalšom článku.