Vzdelávanie je platformou, na ktorej môžeme budovať úspech, finančnú stabilitu, postup v kariére a osobný rast v našom živote. Vzdelávanie vo svojom najširšom zmysle má pripraviť už naše deti na cestu, ktorú si zvolia, či už je to odborný výcvik, ktorý vedie k odbornosti v remeslách, alebo umiestnenie na vysokej škole, ktoré vedie k vyššiemu stupňu vzdelania.
Aké zarmucujúce je potom vidieť a zároveň znepokojujúce je zistiť, že po rokoch tvrdej a kvalitnej prípravy štúdia s cieľom nájsť si s vysokoškolským diplomom pracovisko, kde by boli vytvorené dobré pracovné vzťahy a pracovné podmienky, tieto sa po určitom čase zo strany vedúceho a z jeho mocenského postavenia narúšajú. Je možné chodiť do práce a byť sledovaný šéfom na každom kroku, alebo s obavami čakať na akúsi chybu, ktorú šéf začne vyčítať?
Dnes som sa o tom mohla presvedčiť, že naše Slovensko zaostalo vo vývoji ochrany základných ľudských práv a slobôd aj zo strany súdnych inštitúcií.
Ani súdy nemajú skúsenosti a nevedia prípady mobbingu, bossingu riešiť. Ale ani obete, ktoré máme v správe o násilí na pracovisku nevedeli, kde a na koho sa majú obrátiť o pomoc. A už vôbec tu nebol nikto, kto by ich upozornil a pomohol, ako sa brániť proti nekalým praktikám zamestnávateľa. Je to tvrdá a ťažká práca. Ale potrebná. Predovšetkým zvýšiť právne vedomie našich občanov.
Ak sa vyskytne podozrenie z mobbingu, bossingu resp. psychického teroru na pracovisku situácia nie je bezvýchodisková. Riešenie spočíva v zhromaždení dostatočného množstva dôkazov. Aby sa situácia mohla riešiť súdnou cestou, úspešnosť zamestnanca by v prípadnom konaní závisela od dostatku dôkazných prostriedkov. Je dôležité si uvedomiť, že tu bude dokazovať zamestnanec, ktorý je vystavený mobbingu, bossingu a zamestnávateľ by musel dokázať, že sa ho nedopustil.
Ale to všetko zatiaľ posúdime a poradíme v našej centrálnej poradni pre mobbing. Viac informácií v ďalšom príspevku.