Prevrátenosť celého systému

Vo svojej súčasnej pozícii stále viac empatizujem s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc i s tými, ktorých tento štát priviedol na okraj spoločnosti. A to viac, ako sa odo mňa v práci poslankyne žiada. Ale ako sa povzniesť nad vyčerpanosťou zamestnancov, ktorým mobér berie prácu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sú medzi nimi aj osamelé, či rozvedené matky. Matky, ktoré sú samo - živiteľky a vychovávajú svoje maloleté deti. Je to obrovská nehoráznosť a necitlivosť zásahov mobérov na pracoviskách vo vzťahu k najbiednejším.

To sú sociálne prípady, ktoré si náš štát vyrobil a vyrába. Dôsledky činov násilníckych alebo zakomplexovaných dospelých na pracoviskách vnímam inak, ako spoločnosť, ktorá sa problému násilia na pracoviskách nevenuje. V tejto mašinérii, ktorá uteká za hmotnými statkami, sa cítim neraz absurdne. Nie je to prevrátenosť celého systému?

Aj zákony sme si prispôsobili a vykladáme ich asi tak, ako prinášajú naše posledné dva prípady.

„Som učiteľka a od r. 2004 som učila na súkromnej strednej škole.
Pozajtra so mnou zamestnávateľ ukončí pracovný pomer, tzv. dohodou pre vymyslený dôvod.Poviete si aspoň dostanem odstupné.

Prvé útoky na mňa začali v júni 2009  po nástupe novej pani riaditeľky a stupňovali sa až do februára 2013, kedy som sa úplne zložila a premýšľala som nad samovraždou. Zostala som práceneschopná už štvrtý mesiac. Zamestnávateľ ma nútil čerpať dovolenku pretože mi ju nechcel preplatiť. Nedokážem sa postaviť pred žiakov ani pred kolegov. Keď ich náhodou niekde stretnem začnem sa chvieť a ledva zadržím slzy. Utekám preč. Som doma, s problémami idem von. Mám strach, že ich stretnem, že sa mi oživia spomienky na bolesť, ktorú som v škole prežívala.
Cítim otrasnú nespravodlivosť a tá ma prenasleduje denne pretože osoby, ktoré mi utrpenia spôsobovali, ďalej na škole fungujú a robia zle ďalším kolegom aj študentom.Cítim sa úplne zrazená k zemi, bez práce ktorú som milovala, bez príjmu hoci som sama s dcérkou.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našli sme hmotné a procesné nedostatky,dáme sa do toho.

 "Pracovala som v materskej škole ako hospodárka školy. V tejto materskej škole šéfka šikanovala celý kolektív, nielen mňa. Ale najviac som to aj tak schytala ja, pretože som mala kanceláriu oproti nej a bola som podľa jej slov jej pravou rukou. Tak sa doslova a do písmena na mne vozila celých 5 rokov. Neraz som jej to aj povedala. Vtedy bol kľud pár dní a potom to začínalo od znova a stále dookola. Čo sa týka šéfkinej odbornej pedagogickej činnosti, tak nemôžem na ňu nič povedať, naozaj bola odborníčkou na svojom mieste. Vďaka známostiam vedela pre škôlku vybaviť takmer všetko čo si zaumienila, ale dosť často sa tými svojimi známosťami aj vyhrážala svojim zamestnancom že nech sa nikto proti nej neopováži niečo napísať, povedať, sťažovať, lebo im "osladí" život. Neraz. keď od nás odchádzala nejaká učiteľka preč, a pani riaditeľka zistila. že kam, tak volala na to pracovisko a na plnú hubu referovala. že aká je tá učiteľka neschopná a že nech si na ňu dávajú pozor. Keď som ju upozornila. že to sa nerobí a môže to byť trestné, tak mi odpovedala, že nech sa do toho nestarám, že ona má také známosti že zničí koho chce a kedy chce.“
Aj tu si zákon vykladajú, ako chcú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa riešených prípadov uvádzam dôvody, ktoré spôsobujú zlé pracovné podmienky a znepríjemňujú život zamestnancom na pracovisku:

1. umelo vytvorené organizačné zmeny 

2 . porušenie pracovnej disciplíny raz do týždňa alebo dvakrát do mesiaca

3. čakanie na chybu zamestnanca

4. následky po skončení práceneschopnosti: 

a) predloženie dohody bez uvedenia dôvodov 

b) predloženie dohody s organizačnými zmenami 

5. návšteva psychiatra 

6. izolácia a neinformovanie zamestnanca 

7. strach z mobéra a duševné následky 

8. nátlak pri skončení pracovného pomeru

9. sústavné sledovanie príchodu zamestnanca na pracovisko

SkryťVypnúť reklamu

10. sústavné sťahovanie zamestnanca z kancelárie do

kancelárie 

11. odpočúvanie telefónu bez vnútorného upozornenia či predpisu

12. sledovanie zamestnanca vrátnikom, či strážnou službou za odmenu 

13. sledovanie elektronickej pošty bez vnútorného upozornenia či predpisu

14. výmena zámku na dverách kancelárie zamestnanca 

15. ponižovanie, zneužívanie práce zamestnanca 

16. porušovanie Zákonníka práce - hmotné a procesné chyby

17. vyhrážanie sa, ak neodídete, budem Vám dávať nesplnené úlohy,

18. predkladanie ultimát dokedy chcete byť na tomto pracovisku,

19. vyhrážky: dajte si výpoveď

Ak som ešte neuviedla všetky,dajte mi o nich vedieť. Už vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem. 

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu