Proti násiliu

Súčasná legislatíva žiadnym spôsobom neupravuje monitoring a nerieši násilie v pracovnoprávnych vzťahoch, ani násilie v domácnostiach. Počet sťažností pribúda. Súčasná legislatíva umožňuje zamestnávateľom prenasledovať zamestnancov a zároveň neposkytuje ochranu zamestnanca pred svojvoľným konaním zamestnávateľa. Práva členov domácností sú stále častejšie porušované, tiež pribúdajú sťažnosti na nevyriešené únosy detí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Podľa našich zistení stále sa rozširuje na pracoviskách monitorovanie zamestnancov. Ale kto zisťuje, že jeho formy v aplikačnej praxi spôsobujú na strane zamestnancov pracovný stres a môžu veľmi negatívnym spôsobom ovplyvniť aj celkovú psychiku zamestnanca a následne aj negatívne pôsobiť na kvalitu pracovného výkonu?

 Kto skúma, že zamestnávateľ nedodržal predovšetkým všeobecne akceptovanú zásadu legality, legitimity a proporcionality, a súčasne sa dopustil takého spôsobu sledovania zamestnancov, ktorým porušil právo zamestnancov na ľudskú dôstojnosť? Zo zamestnancov si spravil otrokov. Ako sa proti tomuto násiliu brániť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V súčasnosti neziskové organizácie, občianske združenia, suplujú úlohu štátu. Disponujú skúsenosťami v monitoringu a v nezištnej pomoci poškodeným občanom, s globálnymi trhovými podmienkami, otvoreným obchodom a s premenlivou cenou práce.  

 Mnohí občania vedia, že všetky štátne inštitúcie ktoré majú v kompetencii ľudské práva zlyhávajú. Len ich posúvajú od jednej k druhej.

Uvedený trend je neúnosný, pôsobí dojmom, akoby štát nechcel zodpovedať za násilia na pracoviskách a v domácnostiach. Pomocou mimovládnej organizácie disponujeme skúsenosťami v monitoringu a v nezištnej pomoci poškodeným občanom.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorená otázka globálneho vzostupu násilia si vyžaduje stále nové formy otvoreného boja proti násiliu tak, ako sa jej venujú v krajinách EÚ. Na základe iniciatívy aktivistov som podporila myšlienku zriadiť Komisiu proti násiliu pri Výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Chceme odstrániť strach z domáceho násilia a z násilia na pracoviskách, lebo strach dokáže ochromiť poškodeného občana a podlomiť mu zdravie.

A prinášať priame riešenia v prospech poškodených občanov a pomáhať kompetentným orgánom v riešení problémových otázok v agende ľudských práv, najmä riešenia poškodeným občanom, ktorí nenašli ochranu u kompetentných orgánov, zisťovať zovšeobecnené princípy príčin násilia alebo možnosti legislatívnych a koordinovaných riešení.

SkryťVypnúť reklamu

 Mnohí naši občania by sa veľmi radi obrátili na súd, aby sa im napravila krivda, ktorá bola voči nim spáchaná. Ale naši páni sudcovia majú svoju profesionálnu deformáciu.

 Uvediem príklad. Hneď na prvom pojednávaní sa ma sudca spýtal, prečo sa chcem súdiť, keď som v parlamente. Vážený pán sudca, keby som nebojovala proti mobbingu na štátnom úrade, tak som nezamestnaná a zvýšim percento nezamestnanosti, ako je to u mnoho, mnoho iných prípadov našich občanov. Komu tento trend vyhovuje?

 Pojednávanie druhé, prichádzam pred pojednávaciu miestnosť, na dverách nie je žiaden oznam o prebiehajúcich pojednávaniach. Pýtam sa prvej súdnej úradníčky, ktorá prechádza okolo, čo sa deje.

SkryťVypnúť reklamu

Pán sudca je chorý...  nevedeli sme, kam Vám máme poslať predvolanie. Tak parlament je miesto úplne neznáme žiadni súdni úradníci nevedia, kde sídli náš parlament? Podala som súdnej úradníčke vizitku parlamentu. Sem mi pošlite predvolanie. Ale neposlali.

Pojednávanie tretie. Predvolaný svedok pán predseda nezávislého úradu neprišiel A neprišiel ani drahý advokát, ktorému na jedno pojednávanie nezávislý štátny úrad zaplatil cca 1000 eur. To už áno, peniaze zo štátneho rozpočtu. To sa potom môžeme súdiť večne.

Štátny úrad platí za drahých advokátov peniazmi zo štátneho rozpočtu. Ale poďme ďalej do nášho súdnictva.

Prečo neprišli svedkovia? Lebo sudca posúdil, že vypočuť svedkov nie je potrebné...Tak pozor to teda je. Podľa antidiskriminačného zákona pán predseda nezávislého úradu zodpovedá za šírenie mobbingu voči mne a za to, že na nezávislom štátnom úrade neboli vytvorené pracovné podmienky tak, ako ich  mali vytvorené ostatní štátni zamestnanci. Len ja som bola terčom, na ktorý sa strieľa. O tom svedčia aj moje dôkazy, ktoré nepustia.

 Ak by sme posudzovali sudcov pri ich pojednávaniach,  tak v tomto prípade tu jednoznačne vychádza, že vec sa nadľahčuje a riešenie uniká.

Ako ďalej funguje naše súdnictvo? Podala som odvolanie. Súd ma vyzval na zaplatenie súdneho poplatku za odvolanie. Pán súdny úradník si nenaštudoval sadzobník poplatkov, ktorý presne upravuje, za čo sa platí. 

Ak by som ja pripravila na bývalom štátnom úrade takéto uznesenie, tak dostanem porušenie pracovnej disciplíny za nesplnenú úlohu.  

Preto sa naša úloha v Komisii proti násiliu zameria  na to, aby bola zabezpečená spravodlivá ochrana práv a oprávnených záujmov účastníkov súdnych konaní, ako aj na zachovávanie zákonov, na plnenie povinností a na úctu k právam iných osôb.

  

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu