1.COFACE – Konfederácia rodinných organizácií Európskej únie (ďalej len „COFACE“)
2.FAFCE – Federácia katolíckych rodinných združení v Európe (ďalej len „FAFCE“)
3.EUROCARERS– Európska asociácia pracujúca pre domácich opatrovateľov (ďalej len „EUROCARERS“)
4.FEFAF – Európska federácia rodičov a rodinných opatrovateľov, ktorá je stálym poradným orgánom OSN pre rodinnú politiku (ďalej len „FEFAF“)
5.SAFER INTERNET FORUM – organizácia zaoberajúca sa bezpečnosťou internetu najmä vo vzťahu k mladistvým osobám.
1.
COFACE je zakladateľský člen Európskej sociálnej platformy a Európskeho fóra pre postihnutých, má za cieľ zachovanie kvality života rodín zaistením fyzického a psychického zdravia opatrovateľov, zachovanie bežných rodinných väzieb medzi rodičmi a deťmi a medzi partnermi, zabrániť poklesu do chudoby, umožnenie rovnováhy medzi rodinným a pracovným životom a zachovanie práv každého z členov rodiny.
COFACE pomáha tým, ktorí potrebujú starostlivosť (bývanie, mobilita/doprava, vzdelávanie a odborná príprava zamestnanosť, vhodné služby, atď.), presadzuje myšlienku rodinných opatrovateľov, ktorí ak venujú svoj čas a pomáhajú zadarmo, aby im spoločnosť bezpodmienečne uznala určité práva.
Tieto práva majú slúžiť na ten účel, aby ak sa niekto rozhodne vykonávať starostlivosť odkázanej osoby, mohol ju vykonávať v súlade s jej potrebami. Ide o úlohu rodinného opatrovateľa.
Rodinný opatrovateľ je neprofesionálna osoba, žena alebo muž, ktorá poskytuje primárnu pomoc pri činnostiach denného života, čiastočne alebo úplne závislej osobe a jej bezprostrednému okoliu.
Táto starostlivosť sa poskytuje trvale alebo dočasne. Poskytovanie starostlivosti o osoby s postihnutím alebo o osoby pri úplnej odkázanosti má spĺňať požiadavky oficiálneho uznania každého členského štátu Európskej únie, uznanie z hľadiska sociálnych práv a všetkých druhov podpory ako aj finančného uznania v súlade so zákonom.
COFACE vypracovalo Chartu rodinného opatrovateľa, ktorá bola na Slovensku predstavená počas konferencie usporiadanej na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR v marci tohto roku.
COFACE navrhlo, aby rok 2014 sa v Európskej únii venoval oslavám 20. Výročia IYF (1994), a preto vyzýva, aby Európsky parlament vyhlásil rok 2014 za rok zladenia zamestnania a rodinného života.
2.
FAFCE zastupuje záujmy rodiny z rôznych európskych krajín, vychádza zo sociálneho učenia katolíckej cirkvi, je akreditovaná Radou Európy ako mimovládna organizácia so štatútopm participujúcej organizácie a je v kontakte s orgánmi Európskej únie, Európskou komisiou a Európskym parlamentom..
Cieľom práce je sledovať rodinnú politiku v Európskej únii a spoločne na ňu reagovať. FAFCE vydáva rezolúcie a je v stálom kontakte s poslancami v Bruseli a Štrasburgu.
Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia z krajín Belgicko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Latvia, Slovensko.
3.
Dňa 16. 10. 2012 som sa na pôde Európskeho parlamentu uskutočnila konferencia o rodinnej politike pod záštitou europoslankyne Anny Záborskej, kde sa kládol dôraz na to, aby bol rok 2014 vyhlásený rokom Európskej rodiny pri príležitosti 20. výročia medzinárodného dňa rodiny.
Europoslankyňa Anna Záborská vo svojom vystúpení zdôraznila budúcnosť pre Európu je dobrá a kvalitná rodina. V srdečnom a otvorenom rozhovore s europoslankyňou som ju informovala o mojich polročných skúsenostiach v slovenskom parlamente.
Dňa 17. 10. 2012 som sa na pôde Európskeho parlamentu zúčastnila pracovného stretnutia Interest Group on Carers (záujmovej skupiny rodinných opatrovateľov) na pozvanie EUROCARERS za účasti viceprezidenta Stanislava Trnovca a predseda klubu mnohodetných rodín..
Veľmi milé bolo prijatie hneď v úvode od Marien Hawkin, Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe) s vyzdvihnutím Slovenska ako členského štátu Europskej únie a jeho aktívny záujem o problematiku domácich, resp. rodinných opatrovateľov.
EUROCARERS pracuje pre všetkých domácich opatrovateľov bez ohľadu na ich vek alebo zdravotné problémy konkrétnej osoby, o ktorú sa starajú. Má rozsiahly výskumný program, ktorého sa zúčastňuje ako člen aj Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Ale na pracovnom stretnutí nikto z tejto inštitúcie nebol..
EUROCARERS koná v mene všetkých domácich opatrovateľov bez ohľadu na ich vek alebo zdravotné problémy konkrétnej osoby, o ktorú sa starajú.
Cieľom konferencie bola rodina ako dôležité a potrebné riešenie pre celu Európsku úniu, každá rodina je potrebná a každá osoba v rodine je dôležitá. Vyzdvihla sa tu ľudská dôstojnosť pre každú rodinu, lebo bez nej nebude kvalitná a dobrá rodina.
4.
Na stretnutí so zástupcami členských krajín Európskej únie zoskupených vo FEFAF, ktorý má štatút stálej poradnej organizácie pri OSN pre rodinnú politiku sa prerokovali otázky hodnoty vytváranej rodinou. Dohodlo sa, že sa bude venovať štúdiu ľudských práv priamo v sídle OSN v Ženeve poverenou osobou.
5.
V dňoch 18.10.2012 a 19.10.2012 som sa zúčastnila konferencie Safer Internet Forum 2012 zameranej na bezpečnosť internetu na mládež. Konferencia prebiehala v pracovných skupinách za aktívnej účasti mládeže, kde sme sa mohli navzájom obohatiť o skúsenosti a poznatky, ako sú chránené a zabezpečené možnosti ochrany mladých ľudí Európskej únie.
Je teda dosť možností realizovať kvalitnú rodinnú politiku, ktorá existuje od 90 tych rokov a kde sa mohla naša krajina aktívne už dávno zapojiť. Len na rozdiel od nás, v iných krajinách sú tieto aktivity podporované vládou. U nás máme na uliciach tesne pred voľbami bilboardy plné rodinnej politiky. A je ľahšie povedať, že peniaze nemáme. Ale veď nikto ich nekontroluje, nikto sa o ne nezaujíma, kam vlastne miznú.