Ale ani tento rok nebol prínosom pre občana. Len posúďte sami. Iba za posledný mesiac stratilo na Slovensku prácu okolo 10-tisíc ľudí. Nezamestnanosť sa nezadržateľne blíži k 15%. Vyše 435-tisíc ľudí je bez práce. To sme tu ešte nemali.
Či máme vládu, ktorá nám sľubuje spravodlivosť a hospodársky rast, alebo vládu, ktorá sľubuje sociálne istoty, s nezamestnanosťou si veľmi poradiť nevie.
Súčasťou toho, o čo ekonomika počas obdobia zvýšenej nezamestnanosti prichádza, sú aj finančné dávky v nezamestnanosti. Tie na jednej strane vytvárajú podmienky na to, aby aj človek, ktorý prišiel o prácu, mohol naďalej žiť dôstojným životom, no na druhej strane tieto dávky značne zaťažujú štátnu pokladňu, čím mnohokrát dochádza k prehlbovaniu deficitu štátneho rozpočtu.
Základnou podmienkou úspechu sú ľudské zdroje, teda takí pracovníci, ktorí sú nielen kvalifikovaní, ale aj schopní a ochotní vydať všetky svoje znalosti a schopnosti v prospech spoločnosti.Preto musí byť v spoločnostiach kladený dostatočný dôraz na všetky faktory, ktoré ovplyvňujú ich výkon. Jedným z nich je aj stres na pracovisku a jeho nedostatky v oblasti sledovania výskytu a následnej eliminácie stresorov na pracovisku, nedostatočná komunikáciu, nevhodný výber vedúcich pracovníkov na nižších manažérskych pozíciách.
Je treba napraviť narušené medziľudské vzťahy, kde by mohla pomôcť sociálna opora na pracovisku. Pre všetkých pracovníkov by som navrhovala častejšie školenia zamerané na komunikačné schopnosti a riešenie konfliktov.
A rovnako by to bolo potrebné aj v parlamente. Tam ostali zaužívané postupy a stereotypy, ktoré vedú k neefektívnej práci, sústavné hádky a kritizovanie jeden druhého, údery pod pás a zníženie sa až pod hranicu ľudskosti, to všetko nepridá na kvalite a stabilite prijímania nových a nových zákonov. To občanovi nepomôže, skôr to svedčí o tom, že občan pomôž si sám.
To platilo aj pred rokom. A tak som si aj ja musela pomôcť. Aj Vy, milí diskutujúci, skúste si aj Vy pomôcť, buďte aktivni a bojujte za svoje práva, ak som Vám ja nie po chuti a už vôbec nie na dobrej pomoci. Želám Vám, aby ste si to už čo najskôr mohli ako poslanci v parlamente vyskúšať.
Ale napriek všetkým prekážkam, podarilo sa nám verejne medializovať a odsúdiť asociálne a sociopatické formy správania vo vysielaní na TA3, STV, Rádiu Lumen. a v regionálnej TV Bratislava. Pripravili sme tri tlačovky v mestách Bratislava, Žilina a Košice. Ďalšiu v Trenčíne nám zamietli. Mám záujem spolupracovať aj s odborníkmi na území celej Slovenskej republiky. Napríklad so psychoterapeutmi, s právnikmi, so štátnymi úradníkmi.
Všade sa vynárajú stovky nových právnych prípadov a mnohé staré právne prípady chcú obnovu normálneho stavu.
Aby štát zaviedol kontrolu príčin nezamestnanosti a práceneschopnosti s dôrazom na antimobbingové opatrenia, šírime osvetu a monitoring na celom území Slovenska. Zapojili sme sa na bratislavskom magistráte do projektu zdravé mesto, kde chceme formou konzultácií a prednášok viesť občanov k civilnej odvahe a statočnosti, ako na pracoviskách, tak aj v bežnom živote.
Prijali nás nekomerčné časopisy Euroreport a Dimenzie. Informácie o mojich aktivitách, či moje úvahy o mobbingu, bossingu podávam na môj blog. A tieto by mali ísť aj na webovu stránku nášho hnutia.
Dňa 02. februára 2013 som oficiálne priradila Slovenskú republiku do medzinárodnej spolupráce a na stránkach http://leymannspirit.eu/?page_id=872 sme zaviedli medzinárodnú diskusiu o obetiach mobbingu, ktoré sú postihované zo strany svojich nadriadených.
Výskumný ústav práce a sociálnych vecí ma informoval, že rieši mobbing ako výskumnú úlohu na môj podnet.
Ministerstvo ma zaangažovalo za koordinátorku prípravy antimobbingového zákona.
Našli sme spolupracovníkov na príprave konferencie o mobbingu "Strach má svoju moc". Bude to úžitok pre všetkých občanov, najmä zamestnancov a zamestnávateľov.