Je to téma, ktorá nás veľmi zaujíma, vysvetľovali mi organizátori. Všetci o nej vieme, ale nikto o nej nehovorí nahlas. Konečne sa o tom verejne hovorí aj na Slovensku. A konečne sa tomu niekto venuje aj na Slovensku. A v parlamente. Takto ma privítali mladí študenti práva.
Svoju prednášku o mobbingu som rozdelila do troch panelov. Prvý panel pozostával z histórie, prečo som sa tejto téme začala venovať. Druhý panel riešil problematiku histórie vzniku mobbingu. A tretí panel sa venoval diskusii všetkých prítomných. V mojich článkoch som už vysvetlila, prečo som začala skúmať problematiku, o ktorej sa na Slovensku hovorí potichu.
Ak sa o nej naďalej hovorí len potichu a médiá nás naďalej "masírujú" hektickými informáciami o rôznych tragédiách, potom nebudeme vedieť, akú má povahu ublíženie na zdraví alebo aké nebezpečenstvo pre napadnutú obeť z útoku páchateľa, mobéra hrozí v tom, ktorom prípade. Takéto zistenie môže súd urobiť len na podklade lekárskeho nálezu alebo posudku.
Pri právnom posudzovaní konania páchateľa, mobéra, ktorým útočil proti zdraviu občana, nemožno vychádzať iba z toho, aká ujma na zdraví poškodeného bola takýmto útokom spôsobená, ale je treba prihliadať aj na okolnosti, za akých sa útok stal a aké nebezpečenstvo pre napadnutého z útoku hrozilo.
A práve naše prípady násilia na pracovisku majú naplnenie skutkovej podstaty trestného činu ublíženia na zdraví, v praxi súdov ešte nepoznané. S takýmto zistením sme sa preniesli do diskusie, kde sa prihlasovali študenti so svojimi skúsenosťami.
Je pravda, že študent si môže privyrobiť na dohodu o vykonaní práce. Ale je neskutočné poznanie a skúsenosť študentky, ktorá mi v diskusii povedala: "To, čo ste tu predniesli, to robia aj mne a v poslednom období skoro každý deň. Ja neviem, čo bude, keď prichádzam do práce. Už mi šefka aj osobne povedala, hľadajte si niečo."
Ja som pracovala v kolektíve, kde si všetci podávali mladé dievča slovnými útokmi o jej neschopnosti. A to denne. Ja som bola prekvapená, či to nevidí a nebráni sa. Oni jej teda robili "peklo" z pracoviska.
Dnes je pracovisko ako "svorka vlkov", ktorá útočí proti jednotlivcovi s cieľom vylúčiť ho z kolektívu. Je to škandál, že to štát dopustí.
Zlo nevyhubíme, ale legislatíva nám pomôže o niečo sa oprieť a bojovať.
Aj keď som prchký a nenechám si nič lúbiť aj tak ma postihla skúsenosť s mobbingom. Je to už dávno a ako mnohí, ani ja sa k tomu nechcem vracať späť.
Rád Vám pomôžem a podporím na ceste k legislatívnej úprave zákona. Ja stále bojujem za lepšiu spoločnosť. Neviem, či budeme mať niekedy právny štát. Máme prehnitú spoločnosť, o čom by som mohol dlho a dlho rozprávať.
Takto sa rozvírila diskusia o problémoch na našich pracoviskách. To nie je pozostatok socializmu, to je krutá realita slovenskej demokracie, kde zaostáva ľudské konanie a kde existuje znevažovanie ľudskej dôstojnosti. Vieme vôbec, že máme ľudskú dôstojnosť?