Je na chválu vysielania Slovenskej televízie, že sa zaoberala týmto obrovským problémom. ktorý sme si tu nechali prehniť za posledných 23 rokov.
V relácii pani redaktorka Švecová veľmi dobre spracovala, ako ostré lakte a bezohľadné šplhanie po kariérovom rebríčku pomáhajú niektorým pracovníkom, ktorí v snahe za ziskom peňazí dokážu psychicky utýrať svoju obeť. Postupne sa odkrylo, aká atmosféra vládla na pracovisku ? Je možné chodiť na takéto pracovisko? Pracovisko, kde vládne atmosféra strachu. Dnes už takéto pracovné podmienky vznikajú na každom pracovisku, kde sa neuznáva tímová práca a pojem kolektív je iba prázdne slovo. Nie je problém, aby si personálne oddelenie zatelefonovalo svojím kolegom z iných úradov, či firiem a zisťovalo, ako má odstrániť obeť, ktorá "vytŕča z radu".
Žiaľ nformácie, ako si s týmto hyenizmom poradili vo vyspelých krajinách k nám neprenikajú. Bulvárne médiá o tom nepodávajú žiadne správy. A preto je prvou a snáď nie poslednou lastovičkou Slovenská televízia, ktorá slovenskému občanovi priniesla lavínu problémov spojenú s psychickým týraním zamestnancov na pracovisku.
Čo teda môže slovenský občan v prípade mobbingu robiť, na koho sa môže obrátiť? Inšpektorát práce, či Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR radí, že tu máme legislatívu, ktorá umožňuje obrátiť sa na súd a domáhať sa právnej ochrany.
Ako som zistila, sudcovia s tým nemajú skúsenosti. Rovnako ako slovenského občana, ani ich nikto neinformoval, že krajiny Európskej únie, kam patrí aj Slovensko sú polstoročím pred nami v ochrane ľudských práv.
Dnes už neobstojí tvrdenie, že to nepoznajú a ide o ľudský konflkt, či nezhody dvoch pováh, či bežné nedorozumenie. To v žiadnom prípade nie je pravda.
Problém nášho slovenského občana prerástol do akútneho riešenia legislatívnej úpravy. Nemôžeme prichádzať na pracovisku ako otroci, ktorí vykonajú všetko, čo si na pracovisku každý deň "vymyslí" jeho "pán" v úlohe zamestnávateľa.
Nebojte sa a dajte vedieť nášmu Občiaskemu združeniu Práca a vzťahy, kde za posledných 23 rokov sa pracovisko stalo miestom psychického týrania, psychologického šikanovania, mobbingu, bossingu.