To, čo je v určitej spoločnosti dnes označované ako sociálno-patologický jav, možno nebolo takto označované pred 20 rokmi – napr. mobbing, bossing alebo vôbec neexistovalo – napr. gambling, kyberšikana, phishing.
V súčasnej dobe stále viac predstavuje z pohľadu konkrétnej spoločnosti k najzávažnejším porušeniam sociálnych noriem mobbing, bossing.
Ale napriek tomu ostávajú tieto témy tabuizované pre verejnosť aj zo strany médií, i keď spoločnosť ich tlačí ako veľký valec nahromadených problémov. A nielen na Slovensku.
Mohla som sa o tom presvedčiť na stretnutí s odborníčkou,lekárkou, ktorá prišla na pozvanie nášho Občianskeho združenia Práca a vzťahy zo susedných Čiech.
Z jej praktických skúseností uvediem:
Počas svojho profesionálneho života sa stretla s veľmi mnohými ľuďmi, s mnohými formami správania sa na pracovisku, s rôznymi povahovými črtami, a to od veľmi vysoko vzdelaných až po ľudí s neukončeným základným vzdelaním. Intelektuálna úroveň jednotlivca záleží od všelijakých faktorov, nielen od stupňa vzdelania.
Podľa toho, o aké ľudské hodnoty človek bojuje, možno ho samého zhodnotiť. Podľa toho, čo človek hľadá, neraz možno uhádnuť i to, kto hľadá. Motivácia človeka závisí od rôznych faktorov, ktoré ho ovplyvňujú, aby sa určitým spôsobom správal.
Aké dôsledky mobbingu, bossingu pozoruje u svojich pacientov?
Podľa jej skúseností za dôsledok nesprávnej firemnej kultúry na pracovisku u svojich pacientov označila bolesti hlavy, pocity úzkosti a strachu. V niektorých prípadoch sa postupne objavujú aj depresie, žalúdočné a trpiace ťažkosti, problémy so spánkom. Niektoré obete najmä ženy, v dôsledku častých a opakovaných skúsenosti so šikanovaním užívajú pravidelne lieky, či vyhľadávajú pomoc lekára viac ako zvyčajne.
Napriek všetkým psychickým a fyzickým dôsledkom dve tretiny respondentov nepodniklo žiadne kroky na svoju obranu na pracovisku. Najčastejšie uvádzaným dôvodom bolo presvedčenie, že by to iba zhoršilo ich situáciu, nič by to nevyriešilo.
Zo strany zamestnávateľa sa objavujú pomsty, odmietnutia odmien, či straty zamestnania. Výnimkou nie je ani fakt, že šikanovaní ľudia dostanú výpoveď, porušenie pracovnej disciplíny alebo sú preradení na iné pracovisko, či sú donútení, k tomu, aby sami dali výpoveď.
Nakoľko nemajú prijatú na takéto konanie legislatívnu úpravu šírí sa osveta, kde sa odporúča:
- vzdelávanie manažérov a pracovníkov,
- vypracovanie jednoduchých nástrojov na uľahčenie hodnotenie rizík,
- lepšie šírenie informácií a lepší prístup k poradenským službám,
- prístup k externým vysokokvalitným preventívnym službám za prijateľné ceny,
- využívanie inšpektorov práce ako sprostredkovateľov s cieľom podporiť lepšie dodržiavanie doterajších právnych predpisov, najprv prostredníctvom vzdelávania, presviedčania a povzbudzovania a neskôr, ak to bude potrebné, aj donucovacích opatrení.
S českými kolegami máme spoločné ciele a spoločné aktivity, v ktorých musíme rozhodne pokračovať, aby sme pomáhali tým, ktorí sa v našej spoločnosti nevedia brániť.