Výklad zákona

Občianske združenie Práca a vzťahy vzniklo v dôsledku právnej a psychologickej pomoci obetiam násilia na pracovisku, resp. psychickému teroru na pracovisku, ktoré označujeme pojmami mobbing, bossing. Jeho vzniku predchádzal vykonaný prieskum, ktorý zákon je možné aplikovať, ak dochádza na pracovisku k porušovaniu základných ľudských práv a slobôd, k ponižovaniu ľudskej dôstojnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Slovenská republika je viazaná záväzkami vyplývajúcimi z medzinárodných ľudskoprávnych dohovorov a noriem Európskej únie ako je Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, či Smernica Rady 2000/78/ES, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní. V Európskej únii je evidentný rozvoj v chápaní základných ľudských práv a slobôd človeka na pracovisku, ktorý je preverený komparatívnymi štúdiami týkajúcimi sa všeobecných trendov v oblasti násilia na pracovisku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je to na Slovensku? Vykonaný prieskum ukázal, že verejné inštitúcie na Slovensku zatiaľ nemajú žiadny rozvoj v chápaní základných ľudských práv a slobôd človeka na pracovisku. Odkaz, ktorý nám v súčasnosti poskytujú, a to riešenie problému psychického teroru na pracovisku súdnou cestou, zlyháva na množstve dôkazov, ktoré si ten, ktorý súdny prípad, vyžaduje. 

Dnes je v našej spoločnosti viacero skupín ohrozených stratou alebo vôbec nezískaním práce, a tým aj trvalého príjmu. Na našom pracovnom trhu ide najmä o ľudí nad 50 rokov, niektoré výskumy dokonca hovoria, že šancu strácate už po štyridsiatke. Aby si sa dočkal dôchodku musíš pracovať napríklad do 62, 65 či 67 rokov, ale po päťdesiatke ti prácu nik nedá. Pri rušení pracovných miest sú starí, skúsení pracovníci prvými obeťami. Ďalšou ohrozenou skupinou sú mladí ľudia po dokončení vzdelávania. Bez praxe ich neprijme nikto a prax nezískajú, ak ich žiadna firma neprijme.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to nič nové, tieto problémy sme tu mali a riešili na úrade práce pred dvanástimi rokmi, odvtedy sa tu vari nič nezmenilo? Len sme sa posunuli ešte do hlbšieho marazmu. Naša krajina patrí do krajín postihnutých syndrómom nedotknuteľných zbohatlíkov, a preto obyvateľstvo už právom očakáva morálne autority slovenského národa, a nie takých, ktorých moc zlákala.

Potrebujeme vážených politikov, ktorí nebudú príkladom zlej moci a zlého výkladu zákonov.

Žiaľ ani súčasná vláda SR sa nevenuje problematike ochrany ľudských práv. Pripravili sme Správu o násilí na pracovisku a dosiaľ zo strany našej vlády nemáme spätnú väzbu.

SkryťVypnúť reklamu

Učelom tejto správy bola pomoc občanom, aby skôr, ako budeme mať zákon na ochranu násilia na pracovisku bola za pomoci štátu vytvorená ištitúcia, ktorá pomôže občanom, aby výklad zákona pri porušovaní základných ľudských práv a slobôd neurčovali nominanti politických strán v úradoch či v podnikoch.

Cesty k spravodlivejšej spoločnosti potrebujú prevenciu, a tú by mal zabezpečiť najmä štát, navrhovaním a vytváraním adekvátnych nástrojov a mechanizmov podporujúcich verejné politiky v tejto oblasti.

Iniciatíva je zatiaľ na našom Občianskom združení, kde týždenne riešime pomoc pre občanov, ktorí sú vystavení útokom zamestnávateľa, útokom svojho nadriadeného (bossing), útokom celého kolektívu (mobbing).

SkryťVypnúť reklamu

Ale problémy pri výklade zákonov existujú, odkedy sa ľudská spoločnosť začala organizovať. A preto stále viac vidíme, že aj keď bojovať je ťažké, ale pre občanov potrebné.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu