Záhady psychoteroru

V uplynulom týždni bolo prerušené rokovanie parlamentu, moja poslanecká agenda stále narastala. K tomu ešte pribudol zverejnený prípad obete mobbingu na úrade práce vo večernom spravodajstve našej televízie. Záhadou bolo, prečo redaktor nepriniesol informáciu o tom, že tento prípad sme už pol roka dokumentovali a poskytovali právne rady. A tak sme pána redaktora požiadali o osvetu pri spolupráci v boji proti mobbingu,ale nereagoval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V tomto spravodajskom podaní išlo o nastavenú tému, ktorú redaktor spracoval a podal ako informáciu pre divákov. V snahe vypátrať, či bola poskytnutá obeti mobbingu pomoc, sa občan už nedozvie.

Poznatky, ktoré zhromažďujeme do pripravovanej príručky o mobbingu poukazujú na zlú informovanosť občanov našej krajiny o tejto tabuizovanej téme. Ďaľšou záhadou sa stali okolnosti a dôsledky psychického teroru na pracovisku pre obete mobbingu v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. V týchto krajinách sa vlády zasadili za legislatívnu úpravu zákona na rozdiel od nás, kde sa mobbing síce aplikoval od deväťdesiatych rokov, ale išlo len o pracovné aktivity prednášateľov, či témy diplomových prác, viac sa s ním nikto nezaoberal.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tabuizovanú tému sme zviditeľnili a postupne dostali do povedomia slovenských občanov pomocou Občianskeho združenia Práca a vzťahy, ale aj na 1. medzinárodnej konferencii o mobbingu, ktorú sme zorganizovali v parlamente (dňa 13.11. 2013). Neúčasť a ignorancia našej vlády a poslancov parlamentu svedčila o mocenskom postavení vládnucej politickej strany.

Napriek tomuto nezáujmu našej vlády je evidentné, že slovenský občan potrebuje urgentne pomoc. A rovnako celá spoločnosť potrebuje prebudenie, ako to ukazuje tempo zvyšovania prípadov mobbingu.

„To neriešte“, vravela mi riaditeľka úradu práce ešte v roku 2000, keď som zisťovala príčiny a dôvody prepustenia zamestnanca. „To nechajte právnikom“. A tak právnici majú v rukách právo a spravodlivosť, ktorého sa občan márne dlhé roky chce dovolať. Posúvajú občana z jedného súdu na druhý, pekne po poriadku, kým občan využije všetky opravné prostriedky v našej krajine, a keď ešte vládze a sa toho dožije, potom môže skončiť na Európskom súde pre ľudské práva.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo sa témou psychologickej vojny na pracovisku nechcú naše vládnuce mocnosti zaoberať? Príčiny sú zjavné, spoločnosť sa dostala do vzostupného trendu agresivity, v podnikoch sa zvyšuje tlak na výkonnosť, k tomu sa pridáva hrozba nezamestnanosti v podobe - na úrade práce mám za Vás desať, dvadsať náhradníkov a účelom toho je vyvolať strach. Takáto pôda je úrodná pre zasadenie mobbingu. Na pozícii poslankyne som prerušila mlčanie o tabuizovanej téme, razíme cestu a vynucujeme si stále viac pozornosti, lebo spoločnosť stále nevie správne pomenovať situáciu, keď sa na pracovisku vyskytne mobbing. Je úspechom, že Pedagogicko-psychologické centrum v Poprade nám preukázalo výskyt mobbing na pracovisku. 

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť stále tlačí mobbing ako veľký balvan neriešených problémov. V neposlednom rade nám obete mobbingu poukazujú na katastrofálne následky v ich súkromnom živote. Mnohé rodiny sa rozpadli, lebo nedokázali odolávať tlaku, ktorý so sebou psychická vojna prináša. Naše poznatky a skúsenosti nás posúvajú ďalej. Chceme rozvíjať spoločensko-právne vedomie každého občana na každom pracovisku a rovnako jeho zodpovednosť za seba a svet, v ktorom žijeme. To čo sa deje na pracoviskách je nebezpečenstvom pre hospodárstvo, pre spoločnosť, pre rodinu. Už dnes pozývame odborníkov, ktorí sa zaoberajú pomocou obetiam mobbingu na 2. konferenciu o mobbingu na Právnickej fakulte P. J. Šafárika v Košiciach dňa 12. novembra 2014. 

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu