Vyplýva to zo Správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenska za roky 2011 až 2014, ktorú nedávno zverejnilo ministerstvo zdravotníctva.http://www.sme.sk/c/7999075/umrtnost-na-rakovinu-na-slovensku-neklesa.html#ixzz3lSZehw2A Márne by sme hľadali štatistiku, čo všetko spôsobuje vzostup úmrtí na rakovinu. Koľko je tam prípadov obetí mobbingu? Na túto otázku mi neodpovedal žiaden psychiater. Len toľko znela odpoveď: "To nám nikto nekáže, aby sme to zisťovali." Poučili ma. Od vzniku OZ Práca a vzťahy skúmame, že súčasná 25 -ročná skúsenosť nás núti prehodnotiť nafúkané demokratické populizmy. Z poznatkov tu získaných píšem: Vieme, že v ústrednom poli sociálneho bytia človeka je práca. História a súčasnosť to dokumentujú. Ak človek nemá prácu, nemá nič čo by ho poľudšťovalo. Nemá ani zdroj živobytia. Nemá ani dôvod, ale ani spôsob a prostriedky na sebarealizáciu. Odchádza na okraj spoločnosti a spoločnosť ho vytláča. Do centra spoločenského vedomia chceme znovu zaviesť starý pojem - práca. Je to ústredný pojem spoločenského pohybu. Deti študujú, aby mali prácu. Dospelí chcú prácu, aby mali všetko čo potrebujú pre dôstojné bytie v spoločnosti a aby mohli mať deti. Práca patrí k životu, pre ľudí znamená zdroj príjmu, slúži na financovanie svojich životných potrieb. Preto každému veľmi závisí na tom, aby neprišiel o prácu. Pri pomyslení, že sa staneme nezamestnaní urobíme všetko pre to len, aby sme my ostali v práci a boli akože tí lepší. Musel padnúť ten, ktorý je neschopný, ktorému neuznávajú jeho schopnosti. Dnešná spoločnosť si neželá venovať sa problému ľudskej dôstojnosti. Ani médiám to neprináša žiaden biznis.
Radšej píšu o migrantoch. Nie je to moja téma, len spomeniem, dosiaľ nikto nepíše, aké budú dôsledky, lebo náš súčasný pracovný trh komplikuje prepúšťanie zamestnancov. Máme tu obrovskú nezamestnanosť. Každý zamestnávateľ si dvakrát rozmyslí, či migranta zamestná, len na dohodu. Veď naša vláda nevie pomôcť našim nezamestnaným občanom, a potom by sme tu mali obrovskú nezamestnanosť migrantov. Budú znamenať značný tlak na sociálny štát.
Vrátim sa k našej slovenskej tabuizovanej téme. Poďme priamo do súdnej siene. Štátnej zamestnankyni poradil Inšpektorát práce, že doklady, ktoré potrebuje od zamestnávateľa po skončení pracovného pomeru môže vymáhať súdnou cestou. Lebo bez dokladov ju nebude evidovať. Už bývalá štátna zamestnankyňa zaplatila advokáta. Advokát jej napísal žalobu. Prebehlo už päť pojednávaní a viac ako rok sa "ťahalo" súdne konanie. A doklady nikde. Vstupujem do konania na šiestom pojednávaní a mení sa aj sudkyňa. Je mladá naplnená teóriou zo školy. Ale čo to, ona neovláda, že ak nájde vadu konania, tak ju treba odstrániť hneď pred pojednávaním. Tak je to napísané v zákone. Na šiestom pojednávaní mladá sudkyňa našla vadu konania a zamietla žalobu. Bojujeme a dáme odvolanie. A tam nám dali za pravdu. Vraciame sa naspäť. Znovu tá istá sudkyňa zvučného mena. Bude na nás zaujatá? Poslal nás sem inšpektorát práce. Každého občana posiela na súd, aby si súdnou cestou vymohol doklady. Potrebujeme doklady, aby sa klientka mohla zaevidovať na úrade práce. Také máme zákony. A zase skoro dvojhodinové pojednávanie. Ďalšie nehospodárne konanie. Pani sudkyňa nám žalobu zamietla. Tri roky chceme len doklady po skončení pracovného pomeru. Prečo sudca na prvom pojednávaní nezaviazal zamestnávateľa na vydanie dokladov? To zostáva záhadou v krajine Kocúrkovo.
A ďalšie zistenie: Súdny exekútor zablokoval majetok občana skôr, ako dostal od súdu poverenie na vykonanie exekúcie. Pán exekútor, kto Vám dal príkaz? Pýtam sa. Advokátka. A pani advokátka nepozná zákony? Je to ako scenár v pokazenom filme. Každý si tu robí, čo chce.
Telefón mi vyzváňa a z druhého konca sa ozve službukonajúca ochranka. Pani Ritomská mám tu občana chce nejakého poslanca môžete ho prijať? Pošlite mi ho.
Počas volebného obdobia stále viac zisťujem nedostatky náplne práce poslancov parlamentu, ktorú sme obmedzili na prijímanie a predkladanie zákonov. Ktorý poslanec parlamentu si pozrie, ako sa tu tie zákony aplikujú v praxi? Ktorý poslanec je zodpovedný za zákon? Média sa "bavia" na politikoch, ktorí prinášajú "zábavné výstrelky".
Na konci týždňa som vycestovala za občanom do Prievidze. Stanica v Prievidzi je konečná, rýchlik tu končí. Všetci vystupujeme. Vyskúmam, že tento pekný kút Slovenska ešte nemal na stanici poslanca parlamentu. (Oni cestujú autom.) Aj odtiaľto mi už napísali odvážni občania: dnes v 21. storočí sa konečne pozrime na otázku hodnoty zdravia na Slovensku, ktorá je zámerne stlačená pod úroveň zvieraťa. Čistokrvná čivava má väčšiu hodnotu ako trvalý následok pracovného úrazu zamestnanca, čo samo o sebe blokuje vymáhanie slušného zadosťučinenia za poškodené zdravie. Štatistika obetí mobbingu je neúprosná a stále viac naberá na intenzite.