aktivistov. Bohužiaľ, prešlo päť mesiacov ich práce a stále sme nepoznali víziu, či stratégiu OĽaNO. Namiesto toho na každej schôdzi bolo cítiť napätie a dokonca niečo ako osobný boj medzi jednotlivými členmi klubu. To už trio poslancov Matovič, Hlina, Viskupič trochu poľavilo vo svojich hádkach o moc. A nastúpili so svojím egom ďalší nezávislí poslanci. Akoby nikomu nevadilo, že sa nerozhoduje o spoločnej vízií a jej napĺňaní, Ale o tom, kto v rámci klubu vyhrá nad ostatnými členmi.
Aj OĽaNO pohltila budova parlamentu a tvorba návrhov zákonov. Stále menej si všetci uvedomovali, že vo voľbách nezvíťazíili preto, aby tu v parlamente súťažili, kto dá najviac návrhov zákonov alebo strávi najviac hodín v rokovacej sále parlamentu. Vo voľbách však platí, že víťazí ten, kto dokáže poskytnúť voličom príťažlivejšiu predstavu budúcnosti – jednoducho občanom dá pocit, že sú na Slovensku pánmi.
Aby som bola kolegiálna, skúsila som do programu klubu predložiť ďalší pozmeňovací návrh zákona. Tentokrát k volebnému zákonu a poslala som ho mailom šéfovi legislatívneho teamu - poslancovi Miroslavovi Kadúcovi. “Mirko, predložila som pozmeňovací návrh zákona, páčil sa Ti Bol to zase námet priamo od voličov. Aj s pánom Vetrákom som o tom hovorila....dáš mi vedieť, čo je s tým??? Nedávam často návrhy, lebo naposledy som ohrozila predsednícke kreslo kolegu Hubu a tiež som ohrozila kolegov Mičovského a Fecka.....a teraz neviem, koho som zase ohrozila.....keď neviem, či sa na tom pracuje.....M alebo V ,tak som sa pýtam.....Pozdravuje Mária
Odpoveď Mirka: “Ahoj, o čom to hovoríš? Ak je to, to, čo sme ešte prediskutovali, potom nechápem, čakal som, ze sa ohlásiš... O čom konkrétne hovoríš? Ako to myslíš, koho kreslo je zase ohrozené? Kto alebo čo je M a V? mk" Vysvetlenie, prečo mi legislatívny team aistentov OĽaNO nepomohol s pozmeňovacím návrhom zákona, mi prišlo až druhým mailom" "Čo sa týka p. Vetráka primárne poskytuje servis tým, ktorí prispievajú do spoločného tímu. Ty si dobrovoľne odmietla prispievať, tak nerozumiem, prečo ho s tým zaťažuješ.....".
Tiež som sa pokúšala, aby občania voliči prišli na klub OĽaNO a poslala som informáciu priamo tajomníčke klubu Táni: "Ahoj Táňa, mám do klubu bod program. Je možné, aby si tento týždeň všetci poslanci vypočuli na klube občanov, voličov ???? Ide o poskytnutie právnej pomoci v spoločnom legislatívnom teame. Ak áno, potom oznámim občanom termín. Kedy by to bolo možné? Pozdravuje M" Na tento mail som nedostala odpoveď. Preto som urgovala Táňu. Ona ma poslala za Mirkom. všetko sa to točilo okolo poslanca Mirka. Zdalo sa, že je to "hra" mladého vekom ešte neskúseného politika,ktorý nebol ústretový pomôcť mojim návrhom zákonov na podnet občanov. Preto som zašla za šéfom legislatívneho teamu pánom Vetrákom a požiadala o pomoc pri tvorbe antimobbingového zákona. Vypočul si ma a veľmi otvorene mi vravel, že aké zákony sa budú pripravovať na schôdze parlamentu , závisí od poslanca Kadúca.
Zistila som, že akokoľvek sa budem snažiť prichádzať s novými návrhmi zákonov , vždy budem mať prekážku v podobe akejsi nadradenosti a žiadnej spolupráci. Ale veď je to ako na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Priamym dôkazom mi slúži, ako sú všetci poslanci klubu OĽaNO nakazení, takmer všetci: Jedni – nechuťou problém riešiť, čo je závažná sociálna rakovina; alebo tí druhí – sú obeťami rakoviny, títo sú zdeptaní rakovinou až na smrť. Občania SR sledujú naše kroky a podľa našich krokov si nás budú vážiť, alebo defenestrovať. Ale nikto tu nechcel ignorovať rakovinu spoločnosti, ktorú vám jasne opisujem na základe bohatého materiálu nahromadeného v mojej databáze Občianskeho združenia Práca a vzťahy.
Ďalším pomocou hnutia OĽaNo bolo oslovenie poslanca Petra Poláka. Bol vo Výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny. Tak som ho požiadala o pomoc pri zriadení Komisie proti násiliu. Ale ignoroval moju požiadavku. "Budeme tam pomáhať aj Rómom, vysvetľovala som. "Aj voči nim sa pácha veľa násilia". "S tým Ti nepomôžem." bola jeho odpoveď. Zvýšila som na neho hlas, aby bol kolegiálny poslanec. Vtom do miestnosti prišiel aj líder hnutia, poslanec Matovič. Aj jemu som vysvetlila, čo od Petra Poláka žiadam. Ale ani poslanec Matovič nemal záujem o pomoc pre občanov. Išla som ďalej a oslovila som o pomoc poslankyňu SMERu Laššákovú. Poslal ma za poslancom SMERu Jánošom. Ten na mňa nemal čas a ani si ho nechcel nájsť. Nakoniec mi sľúbila pomoc poslankyňa Nicholsonová . Ale keď prišiel môj bod programu a predsedu tohto Výboru Chmel vyzval, kto prečíta moje uznesenie. Nikto nemal vôľu. Ani poslanec Bugár, ani Hrušovský ani nikto z celého Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. A ani poslankyňa Nicholsonová. Bola to ďalšia moja skúsenosť na ceste pomoci a spolupráce poslancov parlamentu, keď majú niečo urobiť pre občanov, voličov.