Zlá firemná kultúra

Prázdniny sa posunuli do druhého mesiaca. Na školách sa využíva čas voľna  na čistenie, maľovanie, či rôzne opravárenské činnosti. Kto však vie, aké bolo skončenie školského roku pre učiteľov? Mnohí z nich boli na konci školského roka vystavení vyvrcholeniu ponižovania, sabotovania, či zneužívania svojej dlhoročnej práce učiteľa, a to priamo pred svojimi študentmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mnohí z nich nevedia, či budú zamestnaní aj od nového školského roka. Učiteľské povolanie vždy bolo a najmä za súčasných podmienok  je  tvrdým chlebíčkom zárobkovej činnosti.

Po bratislavských učiteľkách sa nám odvážne prihlásili učitelia zo slovenských miest Banská Bystrica, Martin, Nitra, Prešov, Poprad, Košice, A mnohí ďalší ešte stále prežívajú psychickú traumu a nechcú svoje pracovisko školy zviditeľniť.

Taký smutný koniec školského roka si skutočne naši učitelia nezaslúžili. Na ktorej škole sa vyskytol mobbing? Na základnej škole, na strednej škole, na vysokej škole. Rozdiel nebol ani v tom, či išlo o štátnu alebo cirkevnú školu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Na otázku, koľko rokov prežívajú na škole mobbing, sa dozvieme: tri, štyri, desať rokov. Je zaujímavé, že každý učiteľ najprv mimoriadne aktívne zviditeľnil školu, kde pôsobil. Ba vedia o nej aj v zahraničí. A jeho odmena? Po týchto úspechoch sa učiteľ stal „hračkou“ v rukách vedenia školy, či zriaďovateľa školy, ktorým je samosprávny kraj, či obecný úrad alebo stredisko školských služieb a zariadení. To je ale úcta k človeku.....

Ďalšia otázka, obrátili ste sa na zriaďovateľa? Áno, ale je to len formalita. Ba dokonca sa dozviem, že  žiadali sme pomoc poslancov KDH, SDKÚ, SMERu,....... joooj, joooj, .....poslanci parlamentu, to mi ani nehovorte, to poznám, sama som sa na nich obrátila, keď som videla, ako sa gazduje na nezávislom štátnom úrade. Ak by som očakávala pomoc poslancov parlamentu, to by som sa načakala......na Slovensku už treba začať veci riešiť a nie mať len plno rečí ..........

SkryťVypnúť reklamu

Pozor, pozor, ale čo ďalej, aj tu treba prejsť celou politickou stratégiou. Nedávno nám médiá podali nasledovnú správu: Premiér pomohol vyše päťdesiatke zamestnancov z východu. No nenavrhol, ako riešiť iné situácie, keď ľudia nemajú peniaze na vymáhanie svojich platov cez konkurz.

Nič nové, v praxi sa takýto prípad často vyskytoval už po roku 1989. Len sa každý prípad nezverejňoval. Ba dokonca sme sa často dostali aj do „extrému“, že majiteľ firmy zmizol bez stopy. Práve na takéto „extrémy“ zákon zabezpečil odvádzanie príspevkov do garančného fondu  od zamestnávateľa. Kto však vedel, že v tomto prípade zahraničná firma neplatila za svojich zamestnancov na úrad práce ani cent.

SkryťVypnúť reklamu

Ale to tu nebolo dôležité, tu sa niekto chcel médiami zviditeľniť. Zaplietla sa do toho aj moja kolegynka z hnutia s citáciou zákony sú zlé.  Chyba je v tom, že zákony nevieme aplikovať.

Dosiaľ nie je vytvorená kontrola, aby sa zisťovalo, kto dodržuje zákon a kto nie. Hlavne, že úrady práce sú zahltené rozdávaním príspevkov na aktivačnú politiku trhu práce. Najviac využívaným je príspevok na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, príspevok na dochádzku za prácou.

A akési pozlátko priniesla novela zákona o zamestnanosti, ktorá kladie dôraz na znevýhodnených uchádzačov na trhu práce, kde najviac nezamestnaných z celkového počtu nad 12 mesiacov je vo veku nad 50 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad práce zverejnil informáciu, že pribudlo 731 prípadov predčasných dôchodcov. Ak by boli ešte pracovali, boli by pre spoločnosť priniesli viac, ako teraz, keď ostali predčasní dôchodcovia. Aj to je gazdovanie nášho štátu.

Najviac nezamestnané skupiny sú vo veku od 45 do 49 rokov a druhá priečka patrí skupine vo veku  od 50 do 54 rokov. Kto by vydržal pracovať na takom pracovisku, kde ponižujú ľudskú dôstojnosť, kde je zlá firemná kultúra?

Je veľa aktivistov, ktorí pod hlavičkou boja proti diskriminácii, boja za ochranu základných ľudských práv, si vytvorili bezpečné a teplučké miestečko pre svoje pôsobenie v demokracii. A ďalšie miestečká si pripravili len pre svojich známych, či pre svojich rodinných príslušníkov. Takto sme si to zaviedli a takto to funguje. Aj na škole si riaditeľka priviedla po vyštvaní obete mobbingu svoju známu z rodného mesta.

Pre koho chcela moja šéfka miesto? Nezávislý štátny úrad má svojich právnikov, štátnych zamestnancov a napriek tomu potrebuje ešte ďalšieho právnika, a to na zmluvu? Tam unikajú peniaze zo štátneho rozpočtu. Aj učiteľ z Košíc poukázal na gazdovanie školy, ktorá má právničku za 500 eur mesačne a nič pre školu dosiaľ neurobila. Ale vedenie školy s naším odvážnym učiteľom skončilo pracovný pomer. Aká je tu spravodlivosť?

Došlo k magickému chápaniu štátu, k utrácaniu peňazí ľudí, k extrémnemu liberalizmu prostredníctvom nátlaku trhu, daňovým podvodom, k nerešpektovaniu a k zneužívaniu zákonov hneď pri ich tvorbe a po ich realizácii do praxe, takto postupne prichádzalo ku kríze duchovnej v oblasti výchovy a v oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Treba, aby politika získala svoju dôležitosť napriek tomu, že politici ju zdiskreditovali, ale ako hovorieval Pavol VI, môže sa stať jednou z najvyšších foriem lásky.

Na Slovensku si politické strany dali do svojej hlavičky slovo kresťanské, žiaľ moje skúsenosti a skúsenosti obetí ukazujú, že títo politici, ktorí stále poukazovali na kresťanské princípy a kresťanské hodnoty najviac podľahli zisku a mamone peňazí.

Kto bude stáť za Vaším zamestnávateľom na pojednávaní? Takto sa musíme zamyslieť, keď podáme žalobu? Minister, premiér?

Skúsenosti ukazujú, že Slovensko je bezprávny štát. Neostáva nám nič iné len bojovať. Nepotrebujeme takých zamestnávateľov, ktorí sa držia pri moci za pomoci ministrov, či iných mocipánov. A títo mocipáni likvidujú obete mobbingu len, aby si zlepšili svoje postavenie a mohli ešte viac rozkrádať.

Celý život pracovala profesorka na strednej škole a teraz dva roky pred odchodom do dôchodku má skončiť z hodiny na hodinu. Kto dal na to príkaz? Nie je to žiadnym znížením počtu študentov, je to svojvôľa riaditeľa, chce na jej miesto svojho známeho, už mu to sľúbil.

A takto to chodí a Vy musíte byť ticho...aj mladý človek, študent vidí, kto je na škole pánom...., prečo Vás riaditeľka stále ponižuje, pýtajú sa študenti, veď ona sa Vám nevyrovná.

Ideme ďalej. Prečo Vám menia právny úkon skončenia pracovného pomeru? V januári Vám dali výpoveď a po skončení Vašej práceneschopnosti pripravili Dohodu a striktne prikážu ostať doma, lebo nemajú pre Vás prácu. Gazdovanie len pre seba a hlavne že si kúpili nové autá, či postavili krásny dom. Potom nemáme peniaze zamestnávať administratívnu silu, ktorá nám do všetkého vidí.

Ako sa hovorí, dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa ucho neodtrhne. Hoci v našich prípadoch po tú vodu posiela vždy niekto iný, ale za odtrhnuté ucho bude musieť zodpovednosť niesť každý mobér.

Naše úsilie podporovať boj proti mobbingu prostredníctvom účinného monitorovania a osvety s cieľom legislatívnej úpravy zákona si všimla aj Trnavská univerzita v Trnave, ktorá v novembri tohto roku usporiada ďalšiu konferenciu o mobbingu, kde by veľmi radi prišli aj naši spolupracovníci z Čiech, Rakúska, Švajčiarska, Nemecka, Poľska.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu