
Vážny sa po stretnutí s podpredsedom vlády Laoskej ľudovodemokratickej republiky proste vyparil – a to už minulý rok. Jedným z možných vysvetlení Vážneho zmiznutia môže byť aj to, že tajne začal rokovania so zmiznutým Putinom o širokorozchodnej a jej prepojení s Laosom – aspoň tak by mohla znieť konšpiračná teória.
Problém je fakt Vážny
Zo sumy vyše 11,5 mld. EUR, ktoré má Slovensko na programové obdobie 2007-2014, sa do konca januára vláde podarilo vyčerpať iba 7,6 miliardy. Tieto eurofondy môžeme čerpať len do konca roka 2015 (aj po vymodlenom predlžení o jeden rok).
V roku 2015 sa však začalo nové programové obdobie, čo znižuje šance na úspešné čerpanie. Orgán zodpovedajúci za implementáciu eurofondov sídli na Úrade vlády a riadi ho podpredseda vlády Ľubomír Vážny. Najnovšie problémy spojené s manažmentom eurofondov v podobe korekcii (to, čo nám Brusel nepreplatí z dôvodu pochybení a nesprávnom použití eurofondov) a ohrozenia čerpania, sa na nás valia takmer na týždennej báze. Pre ilustráciu:
Najnovšie korekcie a vyšetrovania:
Finančná správa (15 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Ministerstvo Vnútra (25 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Ministerstvo zdravotníctva (10 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Ministerstvo práce (6,3 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Úradu geodézie, kartografie a katastra SR (10,8 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Trnavský samosprávny kraj (1,9 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Národného osvetového centra (5,8 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Slovenská národná knižnica (12,4 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Univerzitná knižnica v Bratislave (8,3 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (5,5 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
Štatistický úrad (5,4 mil. EUR) - NEPREPLATENÉ
ŽSR traťový úsek Trenčín (80,6 mil. EUR) - vyšetruje OLAF
Ohrozené čerpanie z dôvodu neukončenia projektu do konca roku 2015:
Košická rekonštrukcia „metra“ trate električiek (35 mil. EUR)
Bratislavský most (70 mil. EUR)
Celková výška najnovších korekcii tak predstavuje sumu vyššiu ako 100 mil. EUR. Dodatočne zle realizované eurofondy na poslednú chvíľu môžu teoreticky finančne položiť naše dve najväčšie mestá na Slovensku. Vláda sa samozrejme bude snažiť o presunutie týchto dvoch projektov na nové programové obdobie 2014-2020, aby tak ukázala, že vlastne zachránila mestá od krachu, ale to bude len lacný marketing a pomník na prepadnuté eurofondy.
Katastrofálna úroveň digitálnych služieb občanom
Ďalší Vážny problém bude OPIS (operačný program, ktorý má zabezpečiť informatizáciu spoločnosti financovanú z eurofondov), kde sa už teraz pošepkáva o masívnej korekcii nad rámec toho, čo sa zatiaľ udialo. Problém OPISu nespočíva iba v tom, že má vysokú chybovosť (viď. Prípad Štatistického úradu), ale ultimátne zodpovedá za to, k akým digitálnym službám má občan prístup. Zhodou okolností riadiaci orgán OPISu tiež sídli na Úrade vlády.
Výsledkom rokov implementácie OPISu je posledná štúdia Európskej komisie, ktorá pojednáva o vyspelosti digitalizácie jednotlivých členských štátov z pohľadu digitálnych verejných služieb (eGovernment). Slovensko je opäť na spode rebríčka, ako je napríklad Bulharsko. V prípade elektronického zdravotníctva (eHealth) sme ani nezačali, ale čo sa čudovať, keď sa v nemocniciach už kradne aj záchodový papier.

Čo treba robiť
V prvom rade treba zabezpečiť to, aby vysokí a "Vážny" štátni funkcionári boli zodpovední za svoje konanie vo veci verejnej. Určite by pomohlo, keby v prípade problémov jednoducho nezmizli a riešili krízovú situáciu. Profesionalizácia na úrovni úradov, jasné definovanie zodpovedností a následné vyvodenie dôsledkov by mali byť hlavné princípy, aby občania mali služby na Slovensku, ako si zaslúžia za svoje dane a odvody.
Celkovo
Nízke čerpanie, masívne korekcie, žiadne investície a mysteriózne zmiznutia. Rýchle zmiznutie Vážneho sa dá asi len porovnať so zmiznutím platieb Váhostavu voči svojim subdodávateľom.
Problém strácajúceho sa Slovenska je naozaj veľmi Široký a Vážny. Na druhej strane sa asi veľa vecí objaví v pirátskych schránkach na druhej strane sveta pri Bermudskom trojuholníku v oblasti Karibiku – čo môže byť Vážna konšpirácia.
