Poimandrés, poradňa pre duchovný rozvoj osobnosti, 1. časť

Poimandrés, zvrchovaný duch, zjavený Hermovi Trismegistovi počas hlbokej meditácie priviedol filozofa k univerzálnemu poznaniu. Meno Poimandrés znamená „Pastier ľudí“ a odhaľuje rolu tohto duchovného sprievodcu vo vzťahu k tým, ktorí hľadajú dobro, pravdu a krásu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Poimandrés, zvrchovaný Duch, zjavený Hermovi Trismegistovi počas hlbokej meditácie priviedol filozofa k univerzálnemu poznaniu. Meno Poimandrés, ktorým sa Zvrchovaný predstavil znamená „Pastier ľudí“ a odhaľuje rolu Ducha vo vzťahu k tým, ktorí hľadajú dobro, pravdu a krásu. Poimandrés je hlasom Božím, ktorý ku každému človeku pristupuje osobne a osobitne, podľa jeho daností, schopností a možností. Preto je vždy iným a zároveň vždy takým, akým (vo vzťahu k danému človeku) má byť. Má teda nekonečne mnoho podôb a predsa je stále tým istým. Prekračuje hranice náboženstiev a vyznaní, ale zároveň rešpektuje duchovné smerovanie človeka. Čo chce? Posilniť a budovať, tvoriť a rozvíjať. Tvorenie nového však niekedy znamená zničenie starého. Láska, ktorá tvorí tak nemôže byť iba súcitom, pretože súcit samotný nebuduje. Poimandrés je Sprievodcom ľudí na ich ceste viery. Nech je prítomný aj na týchto stránkach pre všetkých, ktorí úprimne a zo srdca hľadajú zmysel svojho života a svoje miesto vo vesmíre.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Texty mailov, ktoré budem pravidelne zverejňovať v tejto rubrike sú upravené do všeobecne čitateľnej podoby. Zachovávam v nich absolútnu anonymitu autorov a vynechávam akýkoľvek údaj, ktorý by mohol bližšie určiť ich osobu. Zmenené sú dokonca aj iniciálky mien a pseudonymov. Ak máte záujem o poradenstvo v oblasti vášho duchovného rozvoja, neváhajte a napíšte mi email. Budeme sa snažiť spoločne hľadať. Niektoré z týchto mailov budú zverejnené s mojimi odpoveďami podľa vyššie uvedených pravidiel.

1.

Dobrý deň, pán Adamec,

síce Božie cesty sú nevyspytateľné - aj sám som sa zaujímal v istej dobe o New Age veci, taoizmus a preto nepíšem vám s predsudkami. Ale zo súčasnými poznatkami - nie je to čistá vec - zaoberať sa okultným sebapoznaním. Je to jednoznačne napísané aj v Starom Zákone. Mňa do istej miery ešte stále fascinuje téma - na úrovni získaní poznatkov, že ako "pracuje" čím sa zaoberá "druhá strana" - a niekedy si to uvedomujem, že samotné čítanie a uvažovanie o tom môže byť nebezpečné. Nie som vysväteným kňazom a to ešte nie vymenovaným exorcistom, aby som sa mohol k týmto veciam v plnej legitimite vyjadrovať. Mojou námietkou ale je, či to bolo správne, že ste zverejnili pojem "magického vedomia" širokej verejnosti. Mysticizmus a hlavne ten náš kresťanský je o inom. (Svätý páter Pio, sv. Terézia, sv Ján z Kríža). Nehľadá silu gnostickým spôsobom, ale to poznanie u nich prichádza formou Božieho daru - milosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Želám vám hlbšie poznanie Boha a pravdy bez používania okultnej vedy.

S úctou,

D.

Vážený pán D.,

ďakujem Vám za pekný mail, aj za varovanie z vlastnej skúsenosti. Ale v danej veci som dospel k trochu iným náhľadom. Predovšetkým chcem spomenúť slová apoštola Pavla: "Čistému je všetko čisté..." Inými slovami, k všetkému sa dá pristupovať v čistote srdca, ale aj tak, že na to hľadíme zlým okom, ktoré ale prezrádza o nás samotných, že sme niečo v sebe nespracovali v dostatočnej hĺbke a celistvosti. Ale dobre vám rozumiem, k sebapoznaniu vedie ťažká a kľukatá cesta. My všetci sme vždy NA CESTE, rozvíjame sa, prekonávame prekážky, ktoré ale môžu súvisieť s vlastnou neslobodou a poviazanosťou nášho vnútra, so strachom z neznámeho, s predsudkami, ktoré sme zdedili alebo aj získali v živote. My všetci sme stále iba učni a učeníci Toho, ktorý všetko tvori. Iba Duch je skutočný Majster a vedie nás k poznaniu, ktoré vždy súvisí so sebapoznaním. Individuálne a univerzálne sú vždy spojenými nádobami. Ale to je úplne v poriadku, ak človek cestu sebapoznania občas zanechá, ak dostane strach a zdajú sa mu tieto veci nečisté. Len blázon by išiel do takýchto vecí bez rozmyslu. Takého človeka Duch ani nepusti ďalej. Nie preto, že by bol nehodný alebo nečistý alebo dokonca zatratený, ale preto, aby sa ešte viac zdokonaľoval na tej duchovnej úrovni, na ktorej sa nachádza. Skúšky a prekážky, ktoré nám na tejto ceste Duch kladie však nemajú slúžiť na naše rezignovanie alebo na to, aby sme podľahli strachu a úzkosti, ale aby sme sa posilnili vo veciach, v ktorých ešte nie sme dostatočne silní. A to je, milý D., aj cesta kresťanskej mystiky. To, čo spomínate v súvislosti s ňou je však len polovica pravdy a prvá polovica cesty. Cieľom nie je len očistené a osvietené vedomie, ale aj zjednotenie sa so Stvoriteľom neba a zeme. A prejavom tohto zjednotenia v bytí je predovšetkým aktívna a pevná vôľa (t.j. živá viera), ktorá je zároveň znamením, že v nás začalo naplno pôsobiť Tajomstvo. Magické vedomie je v skutočnosti praktická svätosť. Nedajte sa zmiasť čierno-bielou dogmatikou a úzkoprsosťou niektorých nevedomých ľudí. Je to aj o pojmoch a o tom, čo do nich vkladáme. Všetko sa dá zneužiť. Nie len hermetické vedy, ale aj kresťanstvo, Písmo Sväté a pod. Zneužívanie však neruší užívanie. Láska vás povedie, milý D., ja to vo vás cítim, ste človek na ceste! Tak, ako aj ja a vlastne všetci, ktori sme sa vybrali k Bohu. Kráča nám v ústrety, častokrát aj v prekážkach a skúškach. On je všetko vo všetkom a neexistuje žiadna „druhá strana“, iba ak by sme ňou boli my sami, keď sa svojím spôsobom života „oddelíme“ od Zdroja a naše sily sa z nejakého dôvodu znečistia. Pre Ducha však nič nie je nemožné. On aj z prenasledovateľa a spoluvraha kresťanov, Saula, spravil apoštola Pavla, na ktorom dnes kresťanstvo pevne stojí. Ešte raz: Boh je všetko vo všetkom. Zapamätajte si to. Toto poznanie vám otvori správny náhľad na veci viery a náboženstiev.

Skryť Vypnúť reklamu

Prajem vám veľa zdravia, šťastia, hlboký pokoj v duši a dlhý život.

Nech vás požehná všemohúci Boh.

Róbert Adamec

2.

Dobrý deň,

prijali by ste celoživotný osud bezdomovca? Alebo nemožnosť dlhodobo sa nezamestnať? Poznáte tvorcov NWO (Nový Svetový Poriadok – konšpiračná teória, pozn. r.a.)? Môžete mi pomenovať vinníkov, ktorí môžu za to, že vznikli také veci ako prostitúcia, drogy, korupcia, kriminalita, masová nezamestnanosť, vraždy, pornografia, vykorisťovanie lacnej pracovnej sily aj cez sviatky a nedele, sociálne samovraždy, zvyšujúca sa bezbožnosť v kultúre plného násilia, neviazanej sexuality atď.? Cítite aj vy za to zodpovednosť? Netrpíte schizofréniou? Môžete slúžiť Bohu a mamone? Je ešte veľa otázok, ale co si pomôže slušný človek, ak nikde v tomto zločinnom systéme sa pravdy a spravodlivosti nedovoláš. Preto som dlhodobo nevolič, aby som nedal legitimitu tomuto svetovému satanizmu.

Skryť Vypnúť reklamu

V.

Dobrý deň,

odporúčam Vám knihu, ktorá nedávno vyšla v slovenskom preklade: Umberto Eco - Pražský cintorín. Výborné a poučné čítanie. Najväčšie zlo vždy páchali tí, ktorí verili konšpiračným teóriám a bránili sa imaginárnemu nepriateľovi. Univerzálna Forma Spiknutia je univerzálnou formou zvrhlosti, prejavom zvrátenej vôle a imaginácie ľudí, ktorí vymýšľajú konšpiračné teórie! Ecovi sa opäť podaril brilantný vhľad do podstaty veci. Mystika a schizofrénia žiaľ išli vždy ruka v ruke. Na ľudí, ktorí si potrebujú vytvárať imaginárnych nepriateľov a musia vždy hľadať externého vinníka za svoje neúspechy a vlastnú neschopnosť by ste si mali dať veľký pozor!

Prajem vám veľa zdravia, šťastia, hlboký pokoj v duši a dlhý život. Nech vás žehná všemohúci Boh!

Róbert Adamec

Ďakujem,

dobre, neodpovedali ste na moju základnú otázku. Iné som ani neočakával. Áno, chudobni nie vlastnou vinou, hľadáme externého vinníka za svoje neúspechy a vlastnú neschopnosť. Nuž čo, asi som sa mal stať gorilou, oligarchom.

V.

Dobre,

odpoviem vám pre vaše dobro. Ste veriaci človek. Ale napriek tomu sa vás spýtam: ste skutočne veriaci človek? Túto otázku si kladiem aj ja sám, keď mám pochybnosti ohľadom Božej spravodlivosti a prozreteľnosti. Takže ako vidíte, nestaviam sa nad vás.

Držím vám palce. Róbert Adamec

O tom, či som veriaci rozhodne Ježiš. Vy ste ma už odsúdili. Nesúďte, aby ste sami neboli odsúdení. Odpúšťam vám vaše odsúdenie. Ruším s vami ďalšie debaty, už mi neodpovedajte.

V.

Predtým, než so mnou zrušíte komunikáciu sa vás ešte opýtam, či ste náhodou vy už dávno neodsúdili celý svet vo svojom srdci? Nech vám naša komunikácia poslúži na dobro. Buďte slobodný, choďte v pokoji, nech sa pri vás deje Božia vôľa.

Róbert Adamec

3.

Pozdravujem ťa Róbert,

pred chvíľou som čítal nejaký článok o okultných freskách v Bank of America a pri tej príležitosti ma napadlo, že ak sme viac ako telo (teda zároveň existujeme aj na duchovnej úrovni, ktorá je všetkým spoločná) je celkom možné, že chaos ktorý prežívame je v tomto zmysle celosvetový. Toto ma napadlo a tak som ti len chcel napísať, že mi príde zaujímavé pripustiť, že vývoj sa deje aj tam „hore“ a teda aj tam môže nastať obdoba toho, čo je tu dole. Z toho ide pocit strachu, ktorý ma opúšťa až úplnou vierou v dobro Podstaty. A napadá ma preklad tejto mantry: Gate Gate Paragate Parasamgate Bodhi Svaha. Voľný preklad do češtiny: Tomu, co je za vším, co je mimo vše, i tomu co je za tím, co je za vším, věnuji svůj zpěv.

J.

Ahoj J.,

Poviem to ezoterickou rečou, ktorej budeš rozumieť: chaos, ktorý prežívame na spoločne zdieľanej duchovnej úrovni je skutočne celospoločenský alebo dokonca celosvetový, pravda, ak nevychádza hlavne od nás samých. Ale toto nie je ten prípad :-) Podľa môjho názoru ide práve o vibračnú úroveň, na ktorej ho prežívame. Ide o to, že táto spoločnosť duchovne (energeticky, vibračne) nie je na vysokej úrovni. A na tejto úrovni bytia sú nižšie vibrácie, resp. nie sú na takej frekvencii, na akej by sa človek a teda aj spoločnosť mala priemerne nachádzať. Dôvod je možno v tom, že je v spoločnosti príliš málo jedincov, ktorí idú po ceste sebapoznania, t.j. neposilňujú svoju vôľu a imagináciu ako by mali. Viera a pravá, bytostná vôľa je jedno a to isté, je to v konečnom dôsledku prejav energie tvorivých síl Života, ktoré sa "cvičením" (t.j. vierou, neustálym upínaním sa k Bohu, Duchu, Podstate atď.) vibračne posilňujú a tým sa zvyšuje celospoločenský priemer, t.j. vibračná hodnota daného egregoru. Každý kvantový fyzik by som mnou súhlasil, keby mi rozumel :-) A keďže navzájom všetci všetko zdieľame, aj my toto všetko pociťujeme. Kto je individuálne na vyššej duchovnej úrovni ako bežný priemer, pociťuje to, akoby ho neustále niečo ťahalo naspäť, do akejsi priepasti chaosu. To je v podstate presne to, čo hovorí aj kresťanstvo, že hriechom jedného človeka môže byť postihnuté celé ľudstvo, či dokonca bytie ako také! Žiaľ, na tento ezoterický význam prvotnej kresťanskej teológie sa časom pozabudlo. Nuž ale poslaním duchovných ľudí akéhokoľvek vyznania je práve to, aby svojou vibračnou frekvenciou zvyšovali vibračný potenciál celku. Iba tak Život vytvára zo seba niečo vyššie a dochádza k tomu, čo dosť vágne nazývame evolúciou. Pre toto sú dôležití aj mnísi, ukrytí niekde medzi horami, ktorí zdanlivo nemajú žiadny kontakt so spoločnosťou. Zdanlivo! Ľudstvo je totiž živý organizmus. Takže hlavu hore, priateľ môj, posilňuj svoje vnútro napriek všetkému a neupadni do beznádeje. Aj na tebe stojí svet! Najvyšší, Ten, ktorý je nad všetkým a zároveň vo všetkom sa nenechá pošpiniť tými, ktorých vnútro je ako jama plná odpadkov. Veď sám je aj Pánom chaosu!

Želám ti vnútorný pokoj

Róbert Adamec


Róbert Adamec

Róbert Adamec

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som teológiu. 10 rokov som pracoval ako investigatívny novinár v rôznych televíznych reláciách. V súčasnosti sa venujem problematike rozvoja osobnosti. V roku 2017 som založil Centrum sebapoznania, ktoré som nazval Equilibrium (Rovnováha), kde som lektorom rôznych kurzov, zameraných na sebapoznanie. Hlavne sa však venujem individuálnej duchovnej terapii. Kontakt na mňa: mental.architecture@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  TeológiaFilozofiaHermetizmusTarotPoradňaPoézia a prózaReflexieInvestigatívaPolitika - komentáreSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu