Róbert Adamec
Predstava Boha
Je to veľký paradox, ale Boh je pre mnohých veriacich len vzdialenou abstraktnou veličinou. Často im chýba predstava Boha.
Vyštudoval som teológiu. 10 rokov som pracoval ako investigatívny novinár v rôznych televíznych reláciách. V súčasnosti sa venujem problematike rozvoja osobnosti. V roku 2017 som založil Centrum sebapoznania, ktoré som nazval Equilibrium (Rovnováha), kde som lektorom rôznych kurzov, zameraných na sebapoznanie. Hlavne sa však venujem individuálnej duchovnej terapii. Kontakt na mňa: mental.architecture@gmail.com Zoznam autorových rubrík: Teológia, Filozofia, Hermetizmus, Tarot, Poradňa, Poézia a próza, Reflexie, Investigatíva, Politika - komentáre, Súkromné, Nezaradené
Je to veľký paradox, ale Boh je pre mnohých veriacich len vzdialenou abstraktnou veličinou. Často im chýba predstava Boha.
Keď s niečím súhlasíme alebo nesúhlasíme, argumentáciou sa snažíme vytvoriť zdanie objektivity, ale nikdy k tomu nepridáme celý svoj príbeh, ktorý by vysvetlil skutočné dôvody nášho súhlasu alebo nesúhlasu.
Môžeš byť tým, čím naozaj chceš byť. Ak tomu neveríš, nebudeš šťastný/á. Byť šťastným je však Božie právo v tebe. A nikto nemá právo oberať ťa o to, aby si bol/a skutočne šťastný/á. Pretože zmyslom života je byť šťastným.
Svet sa mení a ľudí, ktorí vnímajú začiatok konca materializmu v západnej civilizácii pribúda. Prichádza obdobie zápasu o zmysel života. Bude to zápas o nové pochopenie vedomia.
Politika a ľudské ego sú nerozlučne zviazané. Princípy a systém toho, čo nazývame politikou sa konštituoval na silách, ktoré psychológovia nazývajú egom. Snaha presadiť to svoje je totiž principiálnym prejavom tej časti ľudskej osobnosti, ktorá sa stará o presadenie a upevnenie vlastných vzorcov myslenia a správania, vlastných hodnôt, svetonázoru a iných kódov, tvoriacich psychiku človeka. Stav a kvalita ľudského ega v tej ktorej spoločnosti je zároveň stavom a kvalitou tých spoločenských prejavov a fukcií, ako je politika.
Život je skutočne živý - to je základné poznanie hermetizmu, ktorého výrazom je panteizmus - presvedčenie, že príroda je viditeľným prejavom Božieho bytia. Univerzum je živým organizmom a jeho princípy a zákonitosti sú prejavom Božej povahy a charakteru. Štúdiom prírodnej symboliky sa hermetizmus usiluje porozumieť životu, t.j. samotnému Bohu. Na základe tohto poznania si hermetik vytvára svoj životný štýl. Jeho cieľom je "mier s Bohom", harmonický život, naplnený zmyslom.
Zvyšujúce sa prejavy fanatizmu, politické snahy extrémistov a ich masívne zviditeľňovanie v médiách a na internete by pre nás mali byť varovným signálom, že je načase diagnostikovať extrémistické postoje. Ako sa účinne brániť voči fanatizmu? To je otázka, ktorá sa stáva čoraz naliehavejšou.
Tisícročia ľudia vnímali svet ako živý organizmus. Tento prirodzený postoj k svetu zanikol až nástupom racionalizmu a my sme stratili živý kontakt s prírodou a jej vibráciami. Možno je načase tento vzťah znovu vybudovať.
Utópie tu vždy boli a pre mnohých ľudí sú motivujúce. Nová myšlienka sa väčšinou na začiatku naozaj javí nereálnou, ale postupom času sa mnohé z utopických ideí stali skutočnosťou. Jednou z takýchto utópií bola aj idea slobody. Tisícročia o nej snívali myslitelia a revolucionári, dnes si bez tzv. ľudských práv nevieme predstaviť modernú spoločnosť. A je to práve sloboda, ktorá nám prinesie nový spôsob života a nové spoločenské zriadenie.
Výstava Ľudské telo - The Human Body Exhibition začína názorovo rozdeľovať spoločnosť. Avšak okrem etických otázok o ľudskej dôstojnosti sa v spoločenskej diskusii a v médiách začínajú objavovať pochybnosti o pôvode vystavovaných mŕtvych ľudských tiel.
Výstava Ľudské telo - The Human Body Exhibition je pre rímskokatolícku cirkev neprijateľná. Snaží sa dosiahnuť jej zákaz. Organizátori výstavy však ubezpečujú, že tento projekt rešpektuje najprísnejšie etické kritériá. Tento etický spor sa nedá rozhodnúť objektívne, pretože ukazuje rozdielnosť náboženského a humanistickeho hodnotového prístupu. V hre je však ešte niečo celkom iné, na čo by sme zabúdať nemali - ľudské vedomie. A s tým sa neradno len tak zahrávať.
Plánovaný ťah "znárodnenia" zdravotných poisťovní robí z Roberta Fica ešte väčšieho slovenského kráľa ako bol doteraz. Stačí si vypočuť rozhovory v mestskej hromadnej doprave alebo v krčmách. A je pritom úplne jedno, čo je za týmto plánom. Ibaže Robert Fico má aj v niečom pravdu.
Skutočný Boh je temný pre tých, ktorí Ho skutočne nepoznajú, hoci by čítali Bibliu a každý deň chodili do kostola. Boh sa zjaví len ľuďom, ktorí sú skutočne pripravení na zmenu perspektívy. Naša západná civilizácia je jedinou civilizáciou v dejinách, ktorá nijak zvlášť nepripravuje človeka na získanie skúsenosti s Bohom.
Seriál Cesty v Duši venujem metódam praktickému hermetizmu pre rozvoj vášho ducha, duše a tela. Skutočným cieľom mágie vždy bola terapia, sebapoznanie a objavovanie skrytých schopností človeka, čiže vytváranie vyšššej kvality života jednotlivcov i celej spoločnosti. Ak ste počuli niečo iné, klamali vás! Mágia je od Boha, t.j. sám Život je z podstaty magický. Viac o tom sa dočítate v článku Mágia a moderné myslenie na mojom blogu. V seriáli Cesty v Duši vám ponúkam duchovné nástroje, pomocou ktorých môžete pozitívne budovať svoju osobnosť a stávať sa skutočne sami sebou. Nezostaňte však pasívnymi konzumentami týchto darov, pochopte princíp a sami začnite pozitívne tvoriť. Vaša duša a duch majú tieto schopnosti prirodzene v sebe, stačí na nich vytrvalo pracovať. Je to to isté ako posilňovanie svalov, aby zosilneli, treba sa im pravidelne venovať. V tejto časti vám ponúkam ukážku impregnovanej magickej hudby, ktorá upokojuje myseľ, buduje vôľu a zbavuje tak človeka strachu a úzkostí.
Seriál Cesty v Duši venujem praktickým aplikáciám hermetizmu, zameraným na liečenie a rozvoj ľudského ducha, duše a tela. Čitateľom, ktorí sa rozhodnú využiť tieto duchovné nástroje želám veľa úspechov na ceste uzdravovania, sebapoznania a objavovania svojich skrytých schopností.
Seriál Cesty v Duši venujem praktickým aplikáciám hermetizmu, zameraným na liečenie a rozvoj ľudského ducha, duše a tela. Čitateľom, ktorí sa rozhodnú využiť tieto duchovné nástroje želám veľa úspechov na ceste uzdravovania, sebapoznania a objavovania svojich skrytých schopností.
V našej spoločnosti koluje mnoho falošných predstáv o tom, ako by mali fungovať médiá a ako by mala vyzerať novinárska práca. Jednou z najväčších a veľmi nebezpečných falošných predstáv je mýtus o novinárskej nestrannosti.
Minulé životy, paralelné životy, či karmické vzťahy, ktoré sa tiahnu priestorom a časom - je to len vizualizácia, ktorú ľudská psychika ponúka ako modelové riešenie problémov? Alebo ide naozaj o naše skutočné minulé životy, ktoré majú kauzálny alebo typologický vzťah k našim súčasným životom? Teórií je mnoho, nech prehovorí prax.
Druhé pokračovanie kritiky kresťanskej morálky z pera Friedricha Nietzscheho. Tento filozof sa narodil v rodine evanjelického farára, otec mu však zomrel, keď bol Nietzsche ešte malý chlapec. Až do dospelosti si však uchovával živú spomienku na láskavého otca a dával ju do kontrastu s bigotnosťou svojej matky a staršej sestry, ktoré ho svojou moralistickou výchovou priviedli k duševnej chorobe. Dlho s ňou úspešne zápasil, nakoniec jej však podľahol. V jeho kritike kresťanskej morálky sa tento zápas v plnej miere odráža. Aj preto Nietzscheho kritika zasahuje kresťanskú morálku tak hlboko, je totiž postavená na skúsenosti jednej z mnohých obetí tejto morálky.
Kritika kresťanskej morálky z pera Friedricha Nietzscheho bola filozofmi dlho prehliadanou problematikou. Aj z dôvodu zneužitia Nietzscheho folozofie nacistickými ideológmi, ktorí prekrútili jeho texty, aby ich prispôsobili svojmu antisemitizmu. Ale Nietzsche antisemitov doslova nenávidel, v jeho pozostalosti sa zachoval list, v ktorom píše, že antisemitov by mali povešať. Nietzsche chcel iba postaviť európske myslenie "z hlavy opäť na nohy" a rozbiť ideológie, ktoré vedú ľudí k nesvojprávnosti, k strachu a psychickým chorobám. Jednou z takých ideológií mu bola aj kresťanská morálka, ktorá podľa Nietzscheho vedie ľudí do poroby, oslabuje ľudskú dušu a ducha robí pasívnym. Dnes na Nietzschem stojí celá psychológia a postmoderná filozofia. Dogmatizmus Nietzscheho nemôže dodnes vystáť, pretože Nietzsche ho diagnostikoval až na dreň a ukázal jeho pravú tvár, ktorou je nenávisť k životu takému, aký skutočne je...