Fico a zdravie spoločnosti

Plánovaný ťah "znárodnenia" zdravotných poisťovní robí z Roberta Fica ešte väčšieho slovenského kráľa ako bol doteraz. Stačí si vypočuť rozhovory v mestskej hromadnej doprave alebo v krčmách. A je pritom úplne jedno, čo je za týmto plánom. Ibaže Robert Fico má aj v niečom pravdu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ficov plánovaný ťah "znárodnenia" súkromných zdravotných poisťovní je okrem iného aj celkom priehľadný populistický alibizmus. Dlhý ťah na branku. Už sa o tom hovorí dlho a ešte dlho sa o tom hovoriť bude, je to teda výborná mediálna téma. Politika Roberta Fica je totiž z 80-tich percent mediálnou komunikáciou s jeho špecifickými voličmi. Je v tom profík a ak sa na neho kvôli tomu hneváte, skúste ho prekonať. V konečnom dôsledku sa však niet čoho obávať, pretože v našom kapitalistickom pracovnom modeli toto Ficovi jednoducho nemôže prejsť. Teda, ak by to vlastníci tunajších súkromných zdravotných poisťovní naozaj nechceli. Ale čokoľvek na túto adresu by dnes bolo iba prázdnou špekuláciou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento najnovší plán však z Roberta Fica urobí ešte väčšieho slovenského kráľa ako bol doteraz. Stačí si vypočuť rozhovory v mestskej hromadnej doprave alebo v krčmách. Smerom na Východ zaznamenáte stále väčší a stále nahnevanejší proficovský šum. Nič na tom nezmení hŕstka bratislavských, banskobystrických, či fiľakovských intelektuálov, ktorí v tom vidia všelijaké techtle-mechtle, penty alebo nepenty. A tiež je úplne jedno, či v tom majú pravdu alebo nemajú. Tvoria totiž drvivú menšinu spoločnosti a stavím sa, že aspoň tretina voličov R. Fica nevie, čo (a kto) je napríklad Penta.

Ibaže... títo rozumovo zdatní intelektuáli (poväčšine pravičiari a zhypnotizovaní obhájcovia tzv. voľného trhu) by sa mali vážne zamyslieť na tým, že zdravie spoločnosti patrí medzi kľúčové položky verejného záujmu. A v tom má Fico pravdu. Iste, ide predovšetkým o prachy do štátnej (?) kasy. V tomto prípade som však osobne naklonený veriť, že do istej (ale naozaj iba do istej!) miery je tento premiérov ťah motivovaný aj jeho skutočnými hodnotami. Nebuďme hlúpi! Fico nie je LEN toto alebo tamto - je AJ toto alebo tamto. A keď si bližšie všimnete, milí intelektuáli, v akom katastrofálnom stave je zdravotná starostlivosť napríklad v takých supervyspelých Spojených štátoch amerických, kde nad zdravotníctvom už roky dominuje moc zdravotných poisťovní, tak horko zaplačete nad tým, že v demokratických kapitalizmoch má súkromná zdravotná poisťovňa ústavné právo na existenciu!

Skryť Vypnúť reklamu

Nepreháňam. Svetovými médiami už prebehlo niekoľko parádnych škandálov ohľadom (ne)poisťovania ľudí, ktorí vážne potrebujú zdravotnú starostlivosť, či ešte omnoho horšie veci, ktoré nielenže zaváňajú, ale aj sú trestnými činmi. Bezbrehé naháňanie zisku a zdravie spoločnosti spolu jednoducho nehrajú tú istú pesničku. Ani nemôžu – zdravie je totiž enormne nákladná vec a súkromné zdravotné poisťovne sú jednoducho firmy, ktoré chcú čo najviac a najrýchlejšie zarábať.

Idea voľného trhu je samozrejme dobrá. V kapitalistickom pracovnom modeli pôsobí konkurencia ako samoregulačný mechanizmus postupného (ale nie nekonečného!) zvyšovania životnej úrovne ľudí. Avšak absencia dostatočných regulačných mechanizmov zo strany štátu, najmä tam, kde ide o vážny verejný záujem (ako je zdravie) môže spôsobiť presný opak toho, čo by sme aplikáciou voľného trhu chceli docieliť. Čiže v konečnom dôsledku sú regulačné mechanizmy AJ ochranou idey voľného trhu pred voľným trhom samotným! A nakoniec, na čo je vlastne štát, ak nie na reguláciu, vyvažovanie síl a ich zosúlaďovanie? Je len administrátorom? Potom sa pýtam pre koho? Bratislavskí, banskobystrickí, či fiľakovskí intelektuáli (poväčšine pravičiari a zhypnotizovaní obhájcovia voľného trhu) by sa mali zamyslieť, či by nemali dať do toho rozumu aj kúsok srdca a sociálnej spoluúčasti. Veď aj ich postupne začnú bolieť napríklad kríže...

Skryť Vypnúť reklamu

Znárodňovanie je samozrejme úplná haluz a možno (a možno nie) aj tunelárska habaďúra. Rovnako haluzný je aj zákaz zisku zdravotných poisťovní. Tak trochu si však (v dobrej viere) myslím, že Robert Fico to veľmi dobre vie. Možno by však ráčil postupovať rozumnejšie, keby sa nachádzal v celkovo rozumnejšom prostredí. V celkovo rozumnejšom prostredí by totiž MUSEL byť rozumnejší, ak by chcel byť premiérom a neskôr prezidentom. Aj tam je pes zakopaný. Nie je to len o údajných tajných plánoch niekoľkých záujmových skupín a ešte zaujímavejších jednotlivcov v pozadí politického diania a biznisu. Ako vraví môj obľúbený Friedrich Nietzsche – nakoniec máme všetci len to, čo si zaslúžime.

Róbert Adamec

Róbert Adamec

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som teológiu. 10 rokov som pracoval ako investigatívny novinár v rôznych televíznych reláciách. V súčasnosti sa venujem problematike rozvoja osobnosti. V roku 2017 som založil Centrum sebapoznania, ktoré som nazval Equilibrium (Rovnováha), kde som lektorom rôznych kurzov, zameraných na sebapoznanie. Hlavne sa však venujem individuálnej duchovnej terapii. Kontakt na mňa: mental.architecture@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  TeológiaFilozofiaHermetizmusTarotPoradňaPoézia a prózaReflexieInvestigatívaPolitika - komentáreSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu