1. Zuberec – Múzeum oravskej dediny
Skvelá poloha uprostred lesa, čarovná atmosféra západotatranských Roháčov a viac ako 50 objektov pripomínajúcich oravské tradície. Nie náhodou sa môže skanzen v Zuberci pochváliť jednou z najvyšších návštevností. Jeho rozprávkové prostredie ulahodilo aj vkusu režisérov, takže zazrieť sa nám ho podarí aj v niekoľkých filmoch.



2. Vychylovka – Múzeum kysuckej dediny
O niečo skromnejší, no rovnako zasadený do upokojujúceho prostredia zelených lesov je skanzen venovaný životu na Kysuciach. Prírodné múzeum v riedko osídlenej osade neďaleko Novej Bystrice neosloví iba drevenými chalúpkami. Hlavným lákadlom je historická lesná úvraťová železnica, ktorá patrí k posledným v Európe prevádzkovaným železniciam tohto druhu.



3. Nitra – Skanzen Slovenského poľnohospodárskeho múzea
Unikátna historická železnica sa nachádza aj v nitrianskom skanzene. Ten ale nie je klasickou etnografickou expozíciou. Areál ukrývajúci vraj jedinú zachovanú poľnú železnicu v našich končinách tvorí neodmysliteľnú súčasť Slovenského poľnohospodárskeho múzea. To z neho robí miesto s rôznymi dobovými agrárnymi objektmi a zariadeniami bez ohľadu na svoj pôvod.



4. Stará Ľubovňa – Ľubovniansky skanzen
Skanzeny, ktoré neprezentujú život konkrétneho regiónu, ako ten nitriansky, sú u nás skôr výnimkou. K tým Ľubovniansky skanzen určite nepatrí. Ten je totiž verným odrazom kultúry hneď niekoľkých skupín obyvateľstva. Pútavá prehliadka prináša cenné poznatky o tradičnom bývaní (nielen) Rusínov a Goralov na severovýchode Slovenska. Bonusom je možnosť návštevy neďalekého hradu, ktorý dohliada na múzeum v prírode z kopca nad skanzenom.



5. Svidník – Skanzen ukrajinsko-rusínskej kultúry
Život rusínskej menšiny dostal priestor aj vo Svidníku. Pri návšteve miestneho skanzenu jasne badať skromnejšie pomery, v akých táto skupina obyvateľstva nažívala. To ale nie je dôvod, aby toto múzeum v prírode nepatrilo medzi najkrajšie na Slovensku. Práve naopak. Maľované domčeky so slamenou strechou si nepochybne získajú sympatie mnohých zvedavých turistov.



6. Ľutina – Miniskanzen drevených chrámov
O skanzeny na východe núdza nie je. Okrem tých klasických sa tu nachádzajú aj miniparky so zmenšenými miniatúrnymi modelmi. Jeden taký sa nájde v pútnickej dedinke Ľutina. Malá podhorská obec láka návštevníkov na 50 zmenšených atráp drevených kostolov zo Slovenska, Poľska aj Ukrajiny.



7. Nowy Sacz – Novosadecký etnografický park
Ak už je reč o Poľsku, obísť niektoré z tamojších skanzenov by bolo chybou. Slováci z východu a severu Slovenska si zvyknú vyraziť do Noweho Saczu, kde ich čaká pohostinný personál miestneho etnografického parku. S rozlohou presahujúcou 21 hektárov, na ktorej sa sústredí 70 stavieb venovaných životu Lachov, Lemkov, Nemcov či Rómov, patrí medzi najväčšie v krajine.



8. Dziegielów – Včelie mestečko
Pri poľských skanzenoch ešte chvíľu ostaneme. Tentoraz sa však premiestnime do Včelieho mestečka. Ide o súkromnú včelársku „farmu“ v Dziegielówe neďaleko mesta Cieszyn, ktorá ukrýva kolekciu figurálnych úľov, aké sa už bežne nevyužívajú. Za netradičnou zbierkou však nie je nutné cestovať k susedom. Zaujímavý včelársky skanzen sa dá navštíviť aj v Kráľovej pri Senci.



9. Rožnov pod Radhoštěm – Valašské múzeum v prírode
Ak už za figurálnymi úľmi cestovať, tak potom určite do českého Rožnova pod Radhoštěm. Tamojšie úle sú však iba zlomok toho, čo jeden z najväčších a najstarších skanzenov strednej Európy ponúka. Svoje brány otvára tisíckam turistov zvedavých na život Valachov už od 20. rokov minulého storočia. Návštevníci sa v ňom zoznámia až s 3 expozíciami, a to s Valašskou dedinou, Mlynskou dolinou a Dreveným mestečkom.



10. Ždiar – Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry
Ždiar síce nie je bežným skanzenom, no jeho pamiatková rezervácia ľudovej architektúry láka na krátku prechádzku pomedzi štýlové drevenice. Mnohé z nich sú stále riadne obývané, čo robí z obce pod Belianskymi Tatrami hotový goralský klenot. A práve výhľad na hrdo sa vypínajúce tatranské končiare dáva tradičnej dedinke tú správnu ľudovú atmosféru.



11. Havránok – Archeoskanzen
Celkom bežným skanzenom nie je ani ten na Havránku. Na rozdiel od uvedených open-air múzeí približujúcich dobový život v predošlých storočiach otvára brány dávnej minulosti. Pomocou rekonštruovaných obytných a fortifikačných stavbičiek vytvára obraz o typickej osade z čias pred naším letopočtom. To všetko s výhľadmi na vlniacu sa hladinu Liptovskej Mary a Vodnej nádrže Bešeňová.



12. Vlkolínec – Rezervácia ľudovej architektúry
To najlepšie na koniec. Živý skanzen pod Sidorovom ani netreba predstavovať. Už len zápis do zoznamu UNESCO mu zaistil pozornosť turistov z rôznych kútov sveta. Podľa niektorých z nich patrí snáď najslávnejšia časť Ružomberka medzi nedocenené miesta. To zrejme hovorí za všetko.



Vopred vďaka za tipy na ďalšie pekné skanzeny, či už u nás, alebo v okolitých krajinách.