Muszyna (okr. Nowy Sacz, Poľsko)
Aj keď tu žije len okolo 5000 obyvateľov, v kúpeľnom mestečku neďaleko Starej Ľubovne to počas hlavnej sezóny praská vo švíkoch. Dobrou správou je, že čísla návštevnosti mu zvyšujú aj Slováci, ktorých sem láka pokoj, horský vzduch a turistika v Sadeckých Beskydách. Tej sa však za 1 víkend veľa stihnúť nedá. Len návšteva mestských záhrad, ktoré núkajú netradičné spojenie umenia s prírodou, zaberie pol dňa. Milovníci výhľadov sa určite nenechajú pripraviť ani o šancu vystúpiť k miestnej hradnej zrúcanine, odkiaľ je fantastický výhľad na celé mesto obklopené horami. Na záver príde vhod aj procedúra v minerálnych kúpeľoch, počas ktorej sa dá hneď naplánovať zimná dovolenka s lyžovačkou na poľský spôsob.



Spišské Podhradie (okr. Levoča)
Máloktoré slovenské mesto s počtom obyvateľov pod 5 000 sa môže pochváliť takou pestrou ponukou turistických lákadiel, medzi ktorými nechýbajú ani tie so zápisom v UNESCO. Aj vďaka tomu sa po zhruba hodinovej prehliadke majestátneho Spišského hradu a prechádzke v cirkevnej štvrti Spišská Kapitula víkend nekončí. O slovo sa hlási spišská príroda na čele so Sivou Bradou, ktorá odhaľuje menej divokú tvár tohto kraja. Náročná turistika s veľkým prevýšením z toho nebude, no všetko sa dá dobehnúť prehliadkou skalného mesta Dreveník, položeného nad susednou obcou Žehra, ktorému sa takisto ušiel zápis v UNESCO.


Jablunkov (okr. Frýdek-Místek,Česko)
Plánovaná sobotná cesta na otočku z Kysúc do moravského Jablunkova sa môže kedykoľvek zvrhnúť na spontánne víkendové dobrodružstvo. Veď len návšteva miestneho arboréta, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou pľúcneho sanatória, si spolu s posedením na šikovnom námestí vyžiada pár hodín. Pár hodín, u niekoho možno až celý deň, zaberie aj zastávka v pohraničnej obci Mosty u Jablunkova, kde len ťažko odolať atrakciám tamojšieho Ski areálu. O poriadnu dávku športu a s ním spojenej odviazanej zábavy je v ňom totiž postarané po celý rok.



Štramberk (okr. Nový Jičín, Česko)
Stlačme celú Oravu do vyše 3-tisícového mesta, pridajme k tomu trochu češtiny a dostaneme Štramberk. Trúba, ako volajú miestny hrad, sa síce tomu Oravskému nevyrovná, no priľahlá rozprávková ulička s valašskými chalúpkami má rovnako úžasnú atmosféru ako dedinky okolo Tvrdošína či Dolného Kubína. Čerešničkou na torte je netradičná botanická záhrada, ktorú sa podarilo zriadiť priamo v bývalom vápencovom lome. Dostať sa k nej dá rovno z hradu alebo aj z útulného historického námestia, odkiaľ vedie náučný chodník s viacerými zastaveniami.



Hainburg an der Donau (okr. Bruck an der Leitha, Rakúsko)
Bratislavčania si môžu odskočiť do rakúskeho Hainburgu kedykoľvek, hoci aj na bicykli. Ostatní budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka a priplatiť si za pobyt v niektorom z „gasthausov“. Inak je šanca prejsť všetko podstatné, čo vyše 6-tisícové mesto pri Dunaji ponúka, minimálna. Obzvlášť u turistov, ktorým nestačí prechádzka popri zachovalých mestských hradbách a radi by vyšliapali až na Schlossberg s rozsiahlou ruinou. Tá ale nie je jediná. Na území Národného parku Donau-Auen, ktorý sa tiahne okolo spomínaného Dunaja, sa nachádzajú aj zvyšky Röthelsteinu. Od nich to je iba kúsok na Braunsberg, ktorý sa stal právom miestnym turistickým klenotom.



Visegrád (okr. Szentendre, Maďarsko)
O moste z Nagymarosu do Visegrádu ani chýru, ani slychu. Chvalabohu, aspoň nie je možné vynechať plavbu kompou, ktorá je sama o sebe zaujímavým zážitkom. Už z hladiny Dunaja vidieť rozľahlý hrad Fellegvár, ku ktorému sa ide okolo tzv. Šalamúnovej veže, dominanty Dolného hradu. Zoznam aristokratických sídel v ani nie 2-tisícovom mestečku dopĺňa známy Kráľovský palác, ktorý láka najmä honosnou výzdobou. Cenné pamiatky sú však iba polovicou toho, čo priťahuje do jedného z najkrajších maďarských mestečiek húfy cestovateľov. Tí si dostatok krásnych scenérií užijú aj v Národnom parku Duna-Ipoly, ktorý sa vo svojej plnej kráse rozpína po oboch stranách Dunaja.



Dudince (okr. Krupina)
Snáď najviac víkendových zážitkov v niektorom z našich najmenších mestečiek sa dá zažiť v Dudinciach. Lokalita, ktorá by si vďaka „open-air“ travertínovým vaniam, niektorými považovaným za počiatky stredovekej či dokonca až rímskej balneológie u nás, rada uchmatla titul najstaršieho kúpeľného mesta na Slovensku, si získava náklonnosť turistov práve svojou malosťou. Káva a koláčik v kúpeľnom parku je povinnosť každého pocestného. Nie každý sa však vydá naprieč vínnymi uličkami v okolí mesta, čím sa ukráti o dotyk čarovnej vinohradníckej atmosféry. Tú dotvárajú zelené lúky na miernych kopcoch, ktoré sú ako stvorené na ľahkú cyklistiku.



Niekedy sa toho dá za 1 víkend zažiť viac ako počas týždňovej dovolenky. Stačí si vybrať vhodnú lokalitu. Takže všetkým pekný víkend a hor sa na cesty, nech je takýchto tipov na výlety stále viac.