Poprad
V Poprade to nežije len vďaka blízkosti našich najvyšších hôr. Zopár zaujímavostí sa nájde aj v samom lone mesta. Fanúšikov histórie poteší prehliadka meštianskej architektúry v Spišskej Sobote. Pre priaznivcov kultúry je tu bohatý letný program na malebnom Námestí sv. Egídia. Milovníci prírody si zas prídu na svoje v Kvetnici, ktorá je vďaka peknému parku a zelenému jazeru v zatopenom lome s výhľadom na Tatry skvelou voľbou pre oddych na okraji mesta.



Spišská Nová Ves
Najkrajšia secesná budova, najvyššia kostolná veža, najdlhšie námestie šošovkovitého typu. Počas prehliadky troch rekordérov stačí prejsť Radničným námestím v Spišskej Novej Vsi, na ktorom to dýcha umením viac ako kdekoľvek na východe. Po dobrej kávičke v niektorom zo starých meštianskych domov je čas na návštevu miestnej zoo, kde aj napriek menšej rozlohe prebýva až 130 druhov zvierat z rôznych kútov sveta.



Kežmarok
Ďalší z historických klenotov Spiša, ktorý sa právom radí medzi to najkrajšie, čo doma máme. Počas okruhu mestskou pamiatkovou zónou však neprekvapí len meštianska zástavba typická pre tento región. Oku ulahodí aj artikulárny kostol zapísaný do zoznamu UNESCO či priamo v meste stojaci Kežmarský hrad. Pozornosť si určite pýta aj veľký červený kostol postavený v eklektickom štýle s románskymi, byzantskými a maurskými prvkami.



Stará Ľubovňa
V meste pod poľskými hranicami sa to hemží severnými susedmi najmä kvôli majestátnemu hradu, ktorý zohral v poľských dejinách významnú úlohu. Na pár rokov tu boli premiestnené aj poľské korunovačné klenoty, ktorých replika patrí medzi najobdivovanejšiu časť expozície. Obdivovať je čo aj pod hradom, kde sa nachádza šikovný goralský skanzen. Spolu s blízkym stredovekým táborom tak vytvára verný obraz toho, ako to kedysi v tomto kraji vyzeralo.



Bardejov
Bohatá éra miest na východe zanechala výrazné črty aj v Bardejove. Mesto známe kúpeľmi a ďalším šikovným skanzenom je dokonca zapísané v UNESCO. Niet sa čo diviť. Nádherné námestie obklopené mohutnými a dobre zachovalými hradbami vytvára atmosféru, akú snáď okrem Trnavy a Banskej Štiavnice nenájdeme nikde. Obzvlášť kvôli spomínaným kúpeľom či kalvárii, ktoré sú tou pravou oázou pokoja.



Prešov
Centrum Šariša si žije svojím konzervatívnym, duchovným a kultúrnym životom, čo z neho robí obľúbenú tradičnú destináciu. Prešovčania sa môžu pochváliť rozsiahlou pamiatkovou zónou, na začiatku ktorej lákajú k návšteve niektorého z predstavení herci z Divadla Jonáša Záborského. O duchovný zážitok sa zas postará atmosféra v Kostole sv. Mikuláša či krásna baroková kalvária. Turisti by nemali vynechať ani výstup na niektorý z hradov v okolí.



Svidník
Nikde to nedýcha socializmom tak, ako práve vo Svidníku. „Východoslovenský Slavín“ však nie je len oslavou Červenej armády, ale aj neodmysliteľnou súčasťou vojenského múzea, kde nechýbajú ani vzácne kúsky bojovej techniky. Na atmosféru plnú krviprelievania sa však dá rýchlo zabudnúť v ukrajinsko-rusínskom skanzene s výhľadmi na tajomné Beskydy. Po jeho prehliadke, ktorú si mnohí spestria návštevou okolitých drevených kostolíkov, už ostáva len dopriať si relax v tamojšom aquaparku.



Snina
Z jednej strany Vihorlat, z druhej Poloniny. Poloha ako stvorená na prichýlenie nabudených turistov, ktorí po zdolávaní divokých trás vedúcich na Sninský kameň alebo Morské oko radi zakotvia v pokojnom mestečku, aby nabrali nové sily a pokračovali ďalej. Okrem cestičiek po Karpatských bukových pralesoch zapísaných v UNESCO sa dosýta nachodia aj v Národnom parku Poloniny, v ktorého útrobách sa nachádza zopár obcí so starými drevenými kostolíkmi.



Humenné
O skanzeny na východe núdza nie je. Potvrdzuje to aj Humenné, v ktorého centre sa nachádza menšie múzeum v prírode. Areál vyskladaný z viacerých chalúpok, uprostred ktorých sa hrdo týči drevený kostol z 2. polovice 18. storočia, stojí hneď vedľa renesančného kaštieľa. V ňom sídli Vihorlatské múzeum, ktoré návštevníkom odhalí to najpodstatnejšie z histórie pamiatky. Po obohacujúcom kultúrnom zážitku príde vhod aj túra na Brekovský alebo Jasenovský hrad.



Trebišov
Vzácnych kaštieľov s rozľahlým parkom stojí na východe viacero. Jeden z najvýznamnejších svojho druhu skrášľuje centrum Trebišova. Aj keď objekt sa spája hlavne s Andrássyovcami, vybudovať ho dal gróf Imrich Csáky. Význam kaštieľa umocňuje veľký anglický park, ktorý má patriť k najväčším v strednej Európe. Pocestní si v ňom okrem jazierka, desiatok druhov drevín a ruiny tehlového hradu Parič môžu prezrieť aj zdobené neogotické mauzóleum.



Košice
Z Trebišova je to do metropoly východu iba kúsok. Vyše 200-tisícové mesto má toho v talóne pomerne dosť. Povinnosťou každého vášnivého cestovateľa je Hlavné námestie s okúzľujúcou atmosférou. Okrem Štátneho divadla a Dómu sv. Alžbety, ktorého zábery by nemali chýbať v žiadnom turistickom fotoalbume, upúta aj spievajúca fontána alebo zvyšky citadely. Zvyšky múrov sa nájdu aj na Hradovej, neďaleko najväčšej slovenskej zoo, kde stoja posledné kúsky Košického hradu.



Rožňava
Pýchou Košického kraja je aj Rožňava, konkrétne jej Námestie Baníkov. Väčšie námestie so štvorcovým pôdorysom totiž na Slovensku nenájdeme. Magnetom však nie je kvôli výmere, ale pre svoj historický charakter. Dominantou starého jadra je 38-metrová renesančná strážna veža, ktorá ponúka tie najfascinujúcejšie výhľady na okolo sa rozprestierajúci Národný park Slovenský kras.



Na Slovensku niet nezaujímavého kraja. Ak by sme ale vytvárali rebríček miest s najkrajšími pokladmi, niektoré východoslovenské destinácie by obsadili popredné priečky. Takže hor sa na cesty. Východu zdar!