Poďme na testy, pán Schutz

V posledných týždňoch sa medzi niektorými novinármi objavujú vyšetrovatelia, prokurátori aj sudcovia v jednej osobe. A to bez akejkoľvek aspoň základnej znalosti trestného konania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (140)

Pripomína mi to žurnalistiku a novinové stránky spred roka 1989.

Naposledy to predviedol komentátor denníka SME Peter Schutz vo svojom stĺpčeku k odmietnutiu trestného stíhania v prípade Študentského pôžičkového fondu, ktoré po vyšetrovateľovi potvrdil aj dozorujúci prokurátor. Teda tí, ktorí jediní na Slovensku majú právo ako orgány činné v trestnom konaní vyšetrovať.

Pán Schutz ich však nazval hlupákmi, keď vyšetrovateľov neváhal na titulnej strane novín konfrontovať s otázkou „koľko z nich by zvládlo test čitateľskej gramotnosti PISA. Podozrenie je, že nula.“ Kto je komentátor denníka Sme, že ma guráž urážať 23 000 policajtov na Slovensku? Za celý svoj život neopustil kaviareň hotela Slovan v Košiciach, odkiaľ kritizuje všetko a všetkých. Dodnes si pamätám, ako kritizoval ešte aj rekonštrukciu plavárne Červená hviezda v areáli ministerstva vnútra, ktorá je súčasťou histórie Košíc a na ktorej sme sa podieľali s vedením východoslovenskej metropoly– bolo to vraj vyhadzovanie peňazí...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Písať do novín vymyslené obvinenia bez akýchkoľvek dôkazov je, zdá sa, obľúbeným športom našich novinárov. Vyšetrovatelia sa však vo svojich odôvodneniach začať trestné stíhanie, vzniesť niekomu obvinenie alebo trestné stíhanie odmietnuť či zastaviť musia držať ich biblie - Trestného zákona a Trestného poriadku. Nestačia im domnienky, nepotvrdené alebo prekrútené informácie ale fakty. Ak si teda nalistujeme Trestný zákon a chceme bohorovne hovoriť a písať v prípade Študentského pôžičkového fondu o trestnom čine, musia byť v konaní zodpovedných splnené dve podmienky – spôsobenie škody a úmysel v konaní v mene fondu škodu spôsobiť. Bez ohľadu na to, či došlo predmetným investovaním k porušeniu interných pravidiel v Študentskom pôžičkovom fonde (čo polícia nerieši), vyšetrovanie dokázalo, že k žiadnej škode nedošlo. Práve naopak, výsledkom investovania neviazaných financií organizácie boli z pohľadu Študentského pôžičkového fondu výnosy vo výške viac ako milión eur. Fond teda o žiadny majetok neprišiel, ale jeho majetok (nie málo) narástol. Splnená nebola ani druhá podmienka – úmysel. Peniaze, ktoré pôžičkový fond investoval boli voľné finančné prostriedky, o ktoré v tom čase nemali žiadatelia o pôžičky záujem, keďže už všetci boli uspokojení. Investovanie neviazaných finančných prostriedkov mimochodom v minulosti robil aj rezort vnútra. 

SkryťVypnúť reklamu

Očakávať od pána Schutza, ktorý všetko vie, všade bol a všetko videl trikrát, aby sa všetkým policajtom za svoje urážky ospravedlnil, je rovnako nepredstaviteľné ako naučiť slona korčuľovať. Vyzývam však komentátora Petra Schutza, aby si predtým, ako začne písať svoje „múdre“ riadky bez znalosti problematiky, Trestného zákona a Trestného poriadku, vyskúšal testy, ktoré musí každý policajt absolvovať pri vstupe do Policajného zboru SR. Podozrievam ho, že by ich neurobil. Nula bodov. Rád na tie testy pôjdem s ním.

Len tak na záver. Testy, ktoré policajti pri vstupe do zboru, absolvujú, si už v minulosti niektorí novinári vyskúšali. Neprešli.

Robert Kaliňák

Robert Kaliňák

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podpredseda vlády Slovenskej republiky a minister vnútra, už od svojho vstupu do politiky sa venujem bezpečnostnej problematike Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu