Štb-ák v tričku liberála

"Dám vám radu, Pravdu čítajte len s rezervou, pretože možno príde čas, keď niečo konkrétne zverejním aj čo sa týka prepojenia niektorých jej redaktorov a konkrétnych opozičných politikov v súvislosti s akciami voči mojej osobe a verte mi, moc ich to potom nepoteší." (Ľ. Galko, 28.7.2011, v diskusii pod svojim blogom). Alebo: "Ale viete, veď možno sa zjavia nejaké prepisy, kde nejaký politik, ktorý teraz tvári sa za slušného, a je to jeden z najväčších gaunerov, aký sa možno v našej politike pohybuje, tento politik priamo úkoluje nejakých redaktorov a vyhráža sa im, aby písali články aké majú písať a v prípade, že takýto prepis sa zjaví, alebo že niekto takýto rozhovor nahral s tým, že monitoruje toho druhého človeka, tak čo s tým urobíme." Ľ. Galko, na tlačovej konferencii 23.11.2011. O tri hodiny neskôr sa v redakciách denníkov objavuje spravodajský prepis odpočutého súkromného telefonického rozhovoru opozičného politika s novinárkou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (236)

Logická nadväznosť a súvis týchto udalostí je myslím zrejmá každému. Aby sme však neopomenuli ostatné, nemenej závažné okolnosti, poďme ďalej. Ex-ministrovi Galkovi podriadené Vojenské obranné spravodajstvo, určené na odhaľovanie bezpečnostných rizík krajiny, nevedno z akých dôvodov ohrozenia krajiny odpočúvalo a zisťovalo "stykovú bázu" novinárov, čisto náhodou novinárov kriticky sa venujúcich rezortu obrany. Rovnako čisto náhodou sa v predmetnom spise okrem iných materiálov objavujú početné rozhovory len tohto opozičného politika, rozhovory, ktoré zjavne neobsahujú žiadne informácie, ohrozujúce bezpečnosť krajiny, no na druhej strane odkrývajúce 2-miliónový pochybný tender v rezorte obrany. Napriek tomu, že rozhovory neobsahujú žiadne ohrozenie krajiny sú ich odposluchy predĺžené, pričom príslušnému sudcovi sú v žiadosti prezentované zavádzajúce informácie. Z týchto rozhovorov sú vyhotovené zápisy, aj keď tie sa môžu vyhotovovať len ak sú použité pre účely trestného konania, čo v tomto prípade neplatí. A samozrejme úplnou náhodou sú odposluchy novinárov "zhodené", teda zastavené tri dni po tom, ako prezident Slovenskej republiky prijal demisiu súčasnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sme si to zhrnuli, ak sa daný politik opakovane vyhráža uverejnením istých informácií a presne tieto spravodajské informácie sa potom objavia na verejnosti, ak sú pre ich vyhotovenie zneužité bezpečnostné štruktúry štátu, odpočúvaní sú kritickí novinári a opoziční politik a ak sú odposluchy zastavené pádom vlády, potom z toho vyplývajú dve veci. Za prvé, že ide o nezákonné odposluchy, pretože neexistoval žiadny zákonný dôvod na odposluch novinárky s politikom. Táto časť zlyhania ministra však žiaľ nie je tá najhoršia. Pretože, za druhé, sme tu svedkami konania, v ktorom minister obrany SR, človek riadiaci silový rezort s patričnými represívnymi kapacitami, systematicky zneužíva tajnú službu ministerstva obrany, určenú na odhaľovanie bezpečnostných rizík krajiny, pre účely vlastného politického súboja a perzekúcie politických oponentov či nepohodlných novinárov. V hovorovej reči a „po slovensky“, exminister Galko si urobil z VOS vlastnú tajnú službu, ktorú zneužíval na štb-ácke špicľovanie politických oponentov, nepohodlných novinárov, dokonca svojich kolegov, a čo je už úplne zarážajúce, svojich ochrankárov. To sú stalinistické praktiky, nad ktorými 22 rokov po revolúcii, v členskej krajine EÚ, v parlamentnej demokracii musia ľudia ostať v nemom úžase a zdesení.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomujem si, a preto som tak na tlačovej konferencii vystúpil, že som verejnosti dlžný vysvetlenie aj obsahu a štýlu zverejneného súkromného rozhovoru. I keď ten je sekundárny zoči-voči obludnosti konania „autora“ jeho prepisu. Protizákonné vyhotovenie a zverejnenie odposluchu malo za cieľ poukázať na akési moje prepojenie, nátlak, či dokonca riadenie dotknutej redaktorky. Že o takomto niečom nemôže byť reč ani v náznakoch dokazuje realita. Najlepším dôkazom toho, že som nikoho neúkoloval, nieto ešte, že by som danú redaktorku či dokonca redakciu riadil je samotný fakt, že tému, o ktorej v telefonickom rozhovore diskutujeme denník nepriniesol, že za to neboli vyvodené žiadne personálne dôsledky a napokon, že redaktorka, s ktorou som hovoril, sa môjmu pôsobeniu na poste ministra venovala v mnohých kritických článkoch. O žiadny diktát nešlo teda ani v náznakoch. O čo išlo, bol súkromný rozhovor dlhoročného politika s dlhoročnou novinárkou, s ponukou témy, ktorej by sa redakcia mohla venovať, pretože išlo o zjavnú kauzu úradujúceho ministra obrany. Išlo teda o typ rozhovoru, akých medzi politikmi a novinármi prebieha nespočetné množstvo. A v neposlednom rade išlo rozhovor, v ktorom som nežiadal nič iné, ako rovnaký prístup redakcie voči politikom. Nemám problém, a už som to viackrát urobil, za štýl a obsah mojej komunikácie sa ospravedlniť, keďže v ňom odzneli aj expresívne, nevhodné slová. Avšak opäť podotýkam, že išlo o súkromný dôverný rozhovor a hoďme kameňom všetci, ktorí pri takýchto rozhovoroch nepoužijeme expresívne, aj nevhodné slová, keď nás niečo vyvedie z miery. Moju formu komunikácie mnohí novinári poznajú, je priama a otvorená, som typ, ktorý neskrýva emócie, v pozitívnom aj negatívnom, verbálne samozrejme, ktorý nemá problém otvorene, aj kriticky a konfrontačne si veci vydiskutovať. Nič iné sa neudialo ani v ex-ministrom a jeho zložkami protizákonne odpočutom a zverejnenom rozhovore.

SkryťVypnúť reklamu

Podstata je teda táto. Na jednej strane je súkromný rozhovor, ex-ministrom Galkom podstrčený novinárom, ktorý mal moju osobu stavať do čierneho svetla. Prosím. Na druhej strane je politik, ktorý týmto zverejnením dokázal, že systematicky zneužíva tajnú službu obrany SR na štb-ácke špicľovanie svojich súperov a jemu nepohodlných novinárov. Takáto osoba je skutočnou hrozbou pre bezpečnosť a demokratické zriadenie našej krajiny. A to platí rovnako pre politickú stranu, ktorá toto obludné konanie svojho nominanta obhajuje.

Ja som urobil, čo bolo mojou povinnosťou, všetky informácie a trestné oznámenie za zneužitie nezákonných odposluchov som postúpil orgánom činným v trestnom konaní. Čo urobí podpredseda Galko a jeho strana, tá ktorá má plné ústa boľševikov a štb-ákov, no s zjavnými štb-áckmi metódami svojho človeka nemá najmenší problém, by snáď mohli rozhodnúť ľudia vo voľbách.

Robert Kaliňák

Robert Kaliňák

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podpredseda vlády Slovenskej republiky a minister vnútra, už od svojho vstupu do politiky sa venujem bezpečnostnej problematike Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu