Čo keď budeme doma sami alebo okom hokejového laika 2

A bola tma a hráči sa bezcieľne potulovali nad zamrznutými vodami. A potom bolo svetlo. A potom to trvalo až do 2. minúty predĺženia, kým Švajčiari našli cestu do francúzskej bránky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Na druhom konci republiky o pár hodín neskôr prežívala malá veľká hokejová krajina trápenie favorita (Sme) či drámu so šťastným koncom (Pravda) a mala nervy až do konca zápasu (Šport). A piatkové dopoludňajšie silné reči, prečo by sme mali získať medailu, dostali tvrdý bodyček, z ktorého by sme sa mali čo najskôr otriasť (aj keď na Kovaľčukovo vyhlásenie, že si Rusi na Slovensko prišli po titul, si naši športoví novinári predsa len netrúfli).

Zo širšieho (mentálneho, marketingového, hostiteľského...) hľadiska by sme azda mali aj zabudnúť na tak rozšírené hlúpe reči, že my sme tu doma (hoci ten reklamný šot s chalanom vo švédskom drese, skandujúcim, že my sme tu doma, dáva tento insitný slogan do vtipnej polohy) - veď o čom by boli tieto MS, keby ostatní neprišli a nechali nás doma samých?
A zrejme nie je úplne blbé mať na pamäti, že naposledy vyhral usporiadateľ pred 25 rokmi v Moskve a odvtedy boli MS aj v Rusku, Česku, Švédsku, Fínsku či Kanade.

Vráťme sa však na začiatok - 1. apríla v prípravnom zápase s Fínskom nás reprezentovala táto zostava: Škrečko - Podhradský, Graňák, Sersen, Lintner, Švarný, Cebák, Ďaloga - Šatan, J. Mikúš, V. Baláž - Š. Ružička, Surový, Radivojevič - Dej, Cibák, Bartovič - Tybor, Češík, J. Sýkora - T. Klíma.
O 28 dní neskôr v úvodnom zápase MS so Slovinskom vyzerala víťazná zostave zásadne inak: : Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Ivan Majeský, Graňák - Gáborík, Stümpel, Demitra - Šatan, Bartečko, Nagy - Ružička, Surový, Radivojevič - Zedník, Marcel Hossa (prienik oboch zostáv je polotučným písmom).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Medzitým odohrali naši hokejisti ešte sedem prípravných zápasov a postupné zmeny v zostave boli síce logické a opodstatnené, na druhej strane však ich prirodzeným dôsledkom bolo, že tzv. Hanlonov systém sa do našich hráčov dostáva len veľmi pomaly a v kritických chvíľach zápasu so Slovinskom sme sa veľmi rýchlo vracali do starých koľají pomalej rozohrávky a zmätkov v obrane.
V doteraz azda najlepšom prípravnom zápase, košickej odvete so Švédskom 15. apríla (5:1), nastúpil takýto tím: Hudáček - Podhradský, Baranka, Graňák, Štrbák, Sersen, Stehlík, Švarný - Surový, Stümpel, Marcel Hossa - Pánik, Šatan, Š. Ružička - Dravecký, T. Marcinko, Bartovič - J. Mikúš, Rastislav Pavlikovský, Záborský - Cibák. Podobnosť s momentálnym tímom je už oveľa výraznejšia (deväť mien kurzívou) a zdá sa tak, že kľúčovým problémom Hanlonovho tímu bude čo najskôr zladiť nepochybné individuálne schopnosti slovenských hviezd so zodpovedným plnením nového systému (obrazne povedané dosiahnuť podobný stav ako v minulosti, kedy bránil vo vlastnej tretine dokonca aj Žigo Pálffy).
Je zjavné, že prepracovaný a dodržiavaný systém znamená veľa (zistili to aj Rusi v zápase s Nemeckom a napríklad naši ikskrát v zápasoch so Švajčiarskom či už spomínamým Nemeckom) - jeho soľou a korením sú však tí najlepší, akých doma máme. Preto má zmysel čakať na hráčov NHL do poslednej chvíle, aj keď sa nezohratosť prejavila v prvom zápase v priveľkom počte kiksov najmä v obrannej tretine, a ostáva dúfať, že sa v tom siedmom, štvrťfinálovom, zápase, ktorý oddeľuje úspech od blamáže, stretne optimálna zostava s optimálnym výkonom.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon, veľmi podobná zostava ako tá súčasná len pred rokom na olympiáde v konkurencii špičkovej kvality skončila štvrtá a len málo jej chýbalo k medailovému oceneniu (Halák - Chára, Meszároš, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera, Baranka - Demitra, Marián Hossa, Kopecký, Pálffy, Gáborík, Stümpel, Handzuš, Zedník, Bartečko, Marcel Hossa, Radivojevič, Cibák, Šatan).

Mohla by to byť pekná domáca rozlúčka jednej silnej generácie - a potom sa možno začne kvalifikovane pracovať na tej ďalšej. Aj keď tomu verí len málokto, lebo sa pre to robí veľmi málo na úrovni štátu, zväzu ľadového hokeja aj samospráv.

Róbert Kotian

Róbert Kotian

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  17x

som novinár na voľnej nohe - odkedy som odišiel zo Sme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu