Sandorf – obec s vôňou piva

Na každej mape do roku 1946 by ste obec s názvom Prievaly hľadali márne. V rôznych historických obdobiach sa táto obec nazývala inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Santisdorf (1531), Sswytzwdorff (1545), Sancydorf (1578), Sandorf, neskôr Sandorff, maďarsky Sándorf, slovensky Šandorf. Rokom 1946 bola obec premenovaná na Prievaly.

Tak, ako má svoju históriu obec Prievaly, tak i varenie piva má svoju omnoho staršiu históriu. Pivo je staré už ako ľudská civilizácia a jeho pôvod pravdepodobne predchádza vynájdeniu chleba. Pivo je s najväčšou pravdepodobnosťou staršie ako 10 tisíc rokov, ale najstarší záznam pochádza z roku 4 tisíc rokov pred n. l. z Mezopotámie. Tento zlatavý mok sa samozrejme začal variť aj v našich krajinách okolo roku 1080. Ale variť ho nemohol hocikto, a právo ho variť bolo veľmi obmedzené. Varilo sa pre vlastnú potrebu v domácnostiach, neskôr v osobitných miestnostiach, ktoré boli predchodcami pivovarov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že sa pivo varilo v minulosti i v Sandorfe (Prievaloch) je viac ako pravdepodobné.

Spojenie týchto dvoch historických faktov piva a názov obce Prievaly – Sandorf, však dostávajú v súčasnosti nový význam.

Rokom 2011 Sandorf píše novú – tentokrát pivom voniacu etapu. Pivo Sandorf získava tie najprestížnejšie ocenenia na Slovensku ako i v Česku, ktoré si na tradícii piva zakladá.

Nie je preto divu, že majitelia manželia Bílikovci, ktorí chceli variť kvalitu, siahli po najznámejšom českom sládkovi Jesefovi Krýslovi, ktorý dal ten správny základ k vareniu piva.

Po piatich rokoch existencie na trhu si však už varia pivo sami so svojimi sládkami. A očividne im to ide, pretože pivo Sandorf sa v rôznych stupňoch a druhoch predáva nielen v pivovare Sandorf, ale aj v rôznych obciach na Záhorí, ako i v špecializovaných predajniach na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Nie však len pivom je živý pivovar Sandorf. Pivné kúpele, ktoré sú len dvoje na Slovensku, sú vyhľadávaným artiklom. Vychutnať si kúpeľ v tomto zlatistom moku si zákazníci musia často zarezervovať kvôli obmedzenému počtu kúpajúcich sa a množstvu objednávok.

Pivné kúpele Sandorf sú pre svoje blahodárne účinky vyhľadávané zákazníkmi nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných krajín sveta. S cudzou rečou sa môžete stretnúť práve na základe dobrých referencií spojených s kvalitnými službami, ako i ochotným personálom povovaru.

Pivovar pozitívne propaguje obec Prievaly a mnoho ľudí na základe pivovaru Sandorf vie, kde sa táto bodka na mape sveta nachádza, a radi sa sem vracajú.

SkryťVypnúť reklamu

A čo povedať záverom? Netreba zaspať na vavrínoch, čo určite majitelia Bílikovi nemienia.

Váš Robo

Hrdý Malačan 

Róbert Peťko

Róbert Peťko

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Malačan, ktorý je hrdý na svoje mesto a už ma prestalo baviť to, čo sa o svojom meste dozvedám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu