Dérerka .... prešli ňou generácie malačanov

Svoje brány otvorila v roku 1932 s názvom „Štátna meštianska a ľudová škola Dr. Jozefa Dérera„. Pomenovaná bola po vlastencovi, zástancovi práv malačanov, ako i všetkých záhorákov, Dr. Jozefovi Dérerovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Veľkú rolu v pomenovaní a určite i v samotnom zriadení školy mal jeho syn, malacký rodák a v 30-tych rokoch minulého storočia minister školstva a osvety, Dr. Ivan Dérer.

Musím vyzdvihnúť vtedajší prístup kompetentných, keď stavbu Dérerky vyhral staviteľ a architekt Ing. Juraj Charváth z Bratislavy, ale samotnú stavbu realizovala malacká firma Štern a Blažko s podmienkou, že na stavbu zamestnajú najmä robotníkov z Malaciek. Dobrý príklad rozvoja mesta, veď stavitelia i robotníci si museli dať záležať na kvalite stavby, stavali doma , čo by na to povedali susedia, keby školu zle postavili J .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základnou školou Dr. J. Dérera prešli už generácie malačanov i žiačikov z okolitých dedín. Medzi prvými žiakmi, ktorí v roku 1932 prekročili brány školy, bola i Alžbetka Juricová. Generácie malačanov ju však poznajú ako pani učiteľku Huňadyovú, ktorá sa do školy vrátila v roku 1953 už ako učiteľka I. stupňa a učila malých školáčikov až do 80-tych rokov minulého storočia.

Určite si na ňu mnohý malačania s úsmevom spomenú. Na svojich prechádzkach po meste sa stretáva so svojimi bývalými žiakmi, ktorí sú často už v seniorskom veku na dôchodku a spomínajú na roky strávené v školských laviciach. Naposledy svoje spomienky na vznik školy, ako i pôsobenie v nej, zaspomínala pri príležitosti 80-teho výročia založenia školy v roku 2012. Naďalej sa teší dobrému zdraviu a určite sa teší na sté výročie, kedy si bude môcť opäť s kolegyňami zaspomínať na časy minulé.

SkryťVypnúť reklamu

Škola prešla za roky svojej existencie mnohými pochopiteľnými zmenami, modernizáciou, prestavbou, ale i dostavbou nových častí. Jej cieľ však zostal nezmenený, a to vychovávať a vzdelávať nové a nové generácie malačanov, absolventov tejto školy, ktorí si môžu tak ako ja a množstvo mojich priateľov a známych zaspomínať na roky strávené v školských laviciach. Prajem „Dérerke“ a jej učiteľom veľa úspechov do ich ďalšej práce.

Váš Robo

hrdý Malačan

Róbert Peťko

Róbert Peťko

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Malačan, ktorý je hrdý na svoje mesto a už ma prestalo baviť to, čo sa o svojom meste dozvedám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu