Duchovia a tajné chodby v Malackom kaštieli

O Malackom kaštieli (Pálffyovskom zámku) umiestnenom v krásnom prostredí zámockého parku sa hovorí veľa legiend. Čím by však mohol zaujať čitateľa tohto blogu a prinútiť ho isť sa pozrieť na túto kultúrno-historickú pamiatku? Mohla by to byť legenda o zamurovanej mníške v kaštieli, ktorú jej predstavení zaživa zamurovali v priestoroch kaštieľa za smilstvo. Teraz vraj blúdi po kaštieli a jeho okolí a kto ju zbadá do roka zomrie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Druhou možnosťou je sieť tajných chodieb, ktoré majú z Malackého kaštieľa smerovať ktovie kam. Potvrdiť pravosť tejto legendy sa už snažilo viacero nadšencov. Posledné väčšie prieskumné práce sa konali v roku 2007, ale bez konkrétneho výsledku, aj keď náznaky dobrodružstva sa črtajú v podobe neznámych trhlín. Možno čas a hlavne modernejšie technológie túto legendu objasnia.

Ale radšej siahnem po hmatateľnejších dôkazoch, pre ktoré by si nikto nemal nechať ujsť prehliadku Malackého kaštieľa. Tento náš kultúrno-historický skvost bol postavený v prvej polovici 17-teho storočia na podnet grófa Pavla IV Pálffyho. Ide o pôvodne barokové šľachtické sídlo, ktoré svojimi postupnými úpravami (až do 19-teho stor.) nestratilo na svojej zaujímavosti. Kaštieľ má dve nadzemné podlažia a rozsiahle podzemné priestory, ktoré boli v minulosti využívané ako konská jazdiareň. Na dvore sú umiestnené slnečné hodiny a (škoda, že len kópia) sochy bronzového jeleňa - erbové zviera rodu Pálffyovcov. O tom, čo sa stalo s originálom sa dá len polemizovať... V okolí kaštieľa sa taktiež nachádzajú skvosty ako fontána, imitácia lurdskej jaskyne z roku 1934 (kam sa vraj chodieva modliť zamurovaná mníška) a hlavne nemôžem opomenúť krásny zámocký park.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnej dobe si tieto a mnohé ďalšie zaujímavosti môžete pozrieť počas prehliadky kaštieľa. Okrem toho je možnosť navštíviť aj umelecké výstavy, ktoré poskytujú tejto Malackej hrdosti ďalšie pozitíva.

A čo na záver? Príďte sa presvedčiť osobne, určite budete spokojní a možno aj príjemne prekvapení. Nedá mi však nepridať ešte jednu radu: rýle a motyky na výkopové, či prieskumné práce si radšej nechajte doma. Určite by sa vaše bádateľské pokusy nestretli s pozitívnym ohlasom J

Váš Robo

Hrdý Malačan

http://www.malacky.sk/index.php?page=navstevnik&menuid=300

Róbert Peťko

Róbert Peťko

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Malačan, ktorý je hrdý na svoje mesto a už ma prestalo baviť to, čo sa o svojom meste dozvedám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu