Umelecké kováčstvo v Malackách.

Do umenia tvarovania železa ho zasvätil jeho otec Alexander a svoje umenie práce so železom odovzdáva svojmu synovi Jánovi. Takto bola založená kováčska tradícia rodiny Drinkovcov v Malackách. K záľube tvarovať a spájať železo do rôznych tvarov sa zaučil p. Ľuboš Drinka už ako 8 –ročný. Táto jeho záľuba sa preniesla z detských čias i do pracovného života a svoju zručnosť zdokonaľoval ako zvárač vo firme Potrubí Praha.Do umenia tvarovania železa ho zasvätil jeho otec Alexander a svoje umenie práce so železom odovzdáva svojmu synovi Jánovi. Takto bola založená kováčska tradícia rodiny Drinkovcov v Malackách. K záľube tvarovať a spájať železo do rôznych tvarov sa zaučil p. Ľuboš Drinka už ako 8 –ročný. Táto jeho záľuba sa preniesla z detských čias i do pracovného života a svoju zručnosť zdokonaľoval ako zvárač vo firme Potrubí Praha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pri svojej 25 ročnej práci pri pretváraní železa a železných trubiek na umelecké diela vytvoril množstvo unikátnych diel. Jeho tvorbu je možné vidieť nielen na Lesnej ulici v Malackách, ale aj v krajinách ako Anglicko, Francúzsko, Holandsko, či Belgicko, kde zdobia priestory vinárskych firiem ako i iných priestorov, kde dopĺňajú interiéry i exteriéry rôznych budov. Taktiež jeho tvorbu bolo možno vidieť na viacerých výstavách na Slovensku.

Malačania však majú možnosť z ulice sledovať, ako na dvore 10 x 10 metrov sú vedľa seba zo železa stvárnené pávy, ako otec sleduje svoje pávie potomstvo, jastraba, ktorý nalieta na kohúta, bažanta kráľovského, prepelice, hrdličky, rodinku bocianov, ale aj orlov kráľovských. Taktiež pohľad zaujme i viac ako 3,5 m vysoká slnečnica, čínska ruža, ale i hrozno (toto hrozno je určite najväčšie a najťažšie na Záhorí, pretože tento reálne vyzerajúci strapec váži viac ako 10 kg  )

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hrozno
Hrozno 
Kohút a jastrab
Kohút a jastrab 

Nad všetkou tou faunou a flórou zo železa drží ochranný štít dvojica rakiet, ktoré - ako sám autor s úsmevom tvrdí - tam umiestnil pre prípad zlyhania rakiet na letisku Kuchyňa.

Čo však nie je možné vidieť sú umelecké diela, ktoré má p. Drinka v priestoroch svojho domu. Na stenách má vystavené na nerozoznanie od živých stromčeky sliviek, orechov, jabĺk. Na čo je však umelec najviac hrdý je stromček s 365 lístkami – ako sám hovorí - na každý jeden deň v roku jeden lístok. Avšak pozor, táto na oko krehká krása pri dotyku vie ublížiť.

365 lístkov
365 lístkov 

Záverom by som chcel poďakovať p. Drinkovi, že mi umožnil opísať v krátkosti jeho umeleckú prácu so železom a popriať veľa tvorivej energie. A dúfam, že k rodinnej tradícii, ku ktorej sa pridal aj syn Ján, sa pridá i veľa nasledovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Váš Robo

hrdý Malačan

Bocian s bábätkom
Bocian s bábätkom 
Páv
Páv 
Rodinka bocianov
Rodinka bocianov 
Čínska ruža
Čínska ruža 
Róbert Peťko

Róbert Peťko

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Malačan, ktorý je hrdý na svoje mesto a už ma prestalo baviť to, čo sa o svojom meste dozvedám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu