Určite poznáte filmy, made in USA ,kde párik vedie hodinový rozhovor v aute idúcom celý ten čas po neskutočne rovnej ceste.To sa vám vÍrsku určite nestane.Ale za to môžte natrafiť na cestu prvej triedy kde pol hodinu striedate len dvojku a trojku.A s tabuľami určujúcimi max. rýchlosť na 100 km/h. po okrajoch.Tie sú všade mimo miest spolu s kamennými múrikmi ,ktoré sa ťahajú okolo ciest ako had.

Vyzerá to dobre a pri mori (jazere) to plní i funkciu zvodidla.To sú asi jediné klady,týchto múrov.Inak sú dobré iba na rozbitie auta a vážne zranenia posádky.Ak sa Vám podarí vybehnúť do poľa,ktoré nelemuje takýto múr vezdte,že máte šťastie.
I keď vidieť,že sa snažia opravovať povrch vozoviek, problémon zostáva ich šírka.Často sa stane,že sa s autobusom alebo nákladiakom neobídete.A jeden musí uhnúť.Ja sa priznám,že prvých pár mesiacov som pri stretávaní i osobných áut na niektorých cestách takmer zastavoval.Ale to sa dá praxou odstrániť.

Toto je vyhliadková cesta okolo pobrežia smerujúca ku Cliffs of Moher.Chodia po nej desiatky vyhliadkových autobusov.Keď ho nestretnete na správnom mieste tak si precvičíte cúvanie.

Ale stať sa Vám môžu i zaujímavejšie veci.Určite ste už videli pár pohľadníc alebo fotiek zobrazujúcich írsky traffic jam (dopravná zácpa).Mne sa to podarilo vidieť naživo veľa krát.A v tomto prípade som mal pri sebe i foťák.Tak ako i turisti v autobuse.

Nie moc dobrá fotka ale na vykreslenie ciest vedúcich mimo hlavných ťahov je ideálna.I na nej je z najväčšou pravdepodobnosťou "stovka".
Írsko patrí ku krajinám s najväčšou úmrtnosťou na cestách na svete.Okrem katastrofálnych ciest lemovaných smrtonosnými múrmi k tomu prispieva pár ďaľších faktorov.
Gardai. Miestna polícia je pravý opak našich usilovných pokutolapačov.Jediné čo ich zaujíma je či máte poistku a nie ste opitý nad limit.Za oboje prídete o vodičák a musíte ísť na súd.Inak neviem za čo iné by ste dostali čo i len pokutu.Ale namiesto mojich subjektívnych dojmov uvediem jeden fakt. Od zavedenia systému trestných bodov v októbri 2002 do roku 2006 nazberali 12 bodov potrebných na odobratie vodičáku 19 vodiči.Keď si zoberieme,že len za pásy sú 4 trestné body tak to veľa napovie o "práci" gardai.
Systém získavania vodičákov. Spravíte test podobný našemu a môžte jazdiť.Bez praktickej časti máte síce len "dočasný" vodičák ale ten vám určuje iba to,že máte jazdiť v spoločnoszi niekoho kto má "plný"vodičák a nemôžte jazdiť po diaľniciach.Nikto to však nekontroluje a tak po krajine jazdí okolo 120 tisíc ľudí,ktorí neabsolvovali žiadne preskúšanie ich praktických schopností.Podrobnejšie o tom píše Knotek&Knotek. Tak isto i praktickej jazde.Keď prepadnete tak sa nič nedeje.Idete domov na aute ,veď stále máte dočasný vodičák.
Starí a mladí.To sú pre mňa piráti na írskych cestách.Obidve skupiny majú peniaze na autá a tak sa im na cestách nevyhnete.A ani oni Vám.Vlastne často nie je kam.Ak budete počuť o ohľaduplnosti vodičov v Írsku tak si ovetre či si ju nemýlia s neznalosťou.Pretože ešte zhruba 35 rokov dozadu tu neexistoval žiadny systém na získanie vodičákov.Tie sa proste kupovali na úrade.Za 50 libier,nezáležalo aký.Ak niekto chcel na motorku ,auto ,kamión...nebol problém.A tak to i vyzerá s dnešnými dôchodcami.Na každej križovatke zastavia a pustia všetky autá z protismerov.Že sú na hlavnej ceste a jediné auto za nimi som ja?Nevadí.Nemajú totiž najmenšiu šajnu kto má kde prednosť.Preskúšať všetkých,ktorí si vodičák kúpili sa však nesmie.To je didkriminácia.A tak sa po celom Írsku ťahajú kolóny áut za yarismi,micrami, corsami preferovnými to značkami miestnych dôchodcov.Jedni z mála kto ich bláznivo predbieha sú mladšie ročníky.Tí majú dostatok peňazí na dobré autá.Viac ako rozumu a skúseností.A potom často plnia miesta na cintorínoch a prvých stranách bulvár plátkov.Jediný kto ich ako tak krotí sú poisťovne.Ak má niekto 18 a dočasný vodičák tak si asi nič nad 2L objem nepoistí.Ak hej tak sa bude blížiť k sume 7tis.eur.Pre príklad môj kolega mal 18 rokov dočasný vodičák a 1.0 WW polo.Poistku na rok mu vypočítali na 3600 eur.Keď si spravil plný tak mu klesla na 2500E.

Tak toto je úplná klasika z írskeho mestečka.To žlté značenie (pod strieborným autom) vyznačuje kde sa nemôže zastaviť.Nevadí,"treba" pustiť auto z vedľajšej cesty a čierna honda odbočujúca doprava počká.Do toho autá oparkované všade naokolo,ľudia otvárajúci dvere áut meter pred vami bez toho aby sa pozreli do späťáku.Tie sú pre väčšinu i tak iba dekorácia.Cúvajú zásadne s otvorenými dverami aby videli za seba.Hmlovky používa každý kto ich má...vždy. Nie keď je hmla,vtedy diaľkové.
Ak Vás to stále nepresvedčilo o tom,že v Írsku je to na cestách ešte o dosť horšie ako u nás tak mám pripravenú jednu záverečnú chuťovku.

Proste paráda.Toto je klasická T križovatka.V pohode ak prichádzate z vedľajšej cesty ako my.Ale si predstavte,že idete z ľava do prava alebo naopak.Určite si stihnete prezrieť kam idete.I keby tam neboli tie hnedé a modré turistické tabuľe nemáte ani v 50-ke šancu.