PR katastrofa a samostatný štát

Po päťdesiatich rokoch vládnutia Labouristov, vyhrala konečne voľby do škótskeho parlamentu Škótska národná strana (SNP). Zvíťazila len o jedno kreslo, no veľa hlasov stratila, keď sa v predvolenej kampani zosobnila s nezávislým Škótskom. Tabloidy The Mirror, Daily Mail a Sun varovali pred voľbami svojich čitateľov, že každý hlas SNP je hlasom za rozpad Veľkej Británie. A média skloňujú Slovensko, hľadajúc podobnosť s našim osamostatnením spred štrnástich rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Nový volebný systémsa neosvedčil, čo dáva víťazstvu národniarov trosku horko-kyslú príchuť. IchVeľký Štvrtok sa stal PR katastrofou Škótskej parlamentnej demokracie.


Volebné fiasko

Dostala som právovoliť poštou. Prišli volebné lístky so zrozumiteľným návodom ako a kohohodnotiť. Mala som na to niekoľko dní, preto som si neuvedomila aké je tovlastne komplikované. Asi by som to aj tak pripisovala na vrub tomu, že som tucudzinka, preto mi to nie je svoje. Ale ono to naozaj dosť komplikované ajbolo. Na jeden deň pripadli totiž parlamentné i regionálne voľby. Dvatrojfarebné hlasovacie lístky, tri hlasy – dva krížiky, číselné hodnotenie.Ľudí zmiatlo, kde krúžkovať a kde k menám prideliť číslo od 1 do 10. Mnohí predvoľbami upozorňovali, že to bude príliš veľa zmien na jeden deň. Volebný lístokodkukaný z Nového Zélandu vybrali z piatich designov ako “najjednoduchší, apredurčený pomôcť voličom lepšie porozumieť volebnému systému”. Výsledkom jeviac než 100 000 neplatných voličských lístkov a tunajší volebný debakel novináriprirovnávajú ku kontroverzným voľbám na Floride v roku 2000. Prešetruje sa čizlyhal 4.3 miliónový IT systém, ktorý mal volebné lístky spočítať, a mnohívoliči nesprávne označili viacerých kandidátov či strany.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobnosť so Slovenskom čistonáhodná

V poslednom časesa mi viackrát stalo, že keď som niekomu spomenula Slovensko, reagovali ako:”Vám sa to vtedy s tými Čechmi ale podarilo, ste samostatný štát!” Potom som ija v médiách započula prirovnanie.


Škóti už veľarokov hovoria o samostatnosti, no nie všetci sú presvedčení, že by to bol preich krajinu krok vpred. Skôr dúfajú, že nacionalizmus SNP, víťaznej strany, jenacionalizmus mysliaci dopredu, medzinárodný. Málokto verí vízii, že Škótskobude v roku 2010 samostatnou krajinou. Ide o viac, ako o zápas zazrodenie nového Škótska. Je to najmä ozmene postoja ľudí, o ich narastajúcej sebadôvere, doslova vec nadstranícka.


Preto maprirovnanie k Slovensku trošku zaskočilo. Hoci som v tom čase mala iba 15rokov, pamätám si, že rozdelenie nikto vtedy vlastne nechcel. Keď sme si oniekoľko rokov neskôr v robote spravili minianketku, kto z nás bol zarozdelenie republiky, nepamätám si jedného, čo odpovedal kladne. Moja babka mito vtedy vysvetlila tak, že to sa dvaja páni premiéri dohodli a bolo. Nikoho savraj nepýtali, referendum, teda hlasu ľudu sa vraj príliš báli. Ale čísla zvýskumov Sociologického ústavu SAV v Bratislave sú jasné. V roku 1993 bolo zarozdelenie ČSFR 40% Čechov a 28,9% Slovákov. Proti bolo rovnako 40% Čechov a až47,8% Slovákov. Rozdelenie za prospešné pre Českú republiku dnes považuje 67,9%Čechov a až 80,5% Slovákov. Naopak, neúspech pre Slovensko je to pre 74,9%Čechov a 82,7% Slovákov.


Porovnávať túžbu po samostatnosti s naservírovaným politickým rozhodnutím sa veľmi nehodí.Zábavne v tomto kontexte potom pôsobia ďalšie štatistické poznatky SAV, o tom,že európske veľmoci, vrátane edinburghského obyvateľstva, nemajú vo svojomeurópskom podvedomí Slovensko, ako európsku krajinu, zapísané tak silno akoČesko. Hoci na druhej strane výsledky ukazujú, že Európa značí pre Slovákov oveľa viac ako pre Čechov, tedato, čo formálne charakterizuje Európsku úniu politicky – členstvo, a ekonomicky– spoločná mena euro. Slováci z pozície relatívne mladého národa chápu, že ažako členovia EÚ budú definitívne uznaní a označení za Európanov. Česi ako národs historickou a kultúrnou tradíciou a samostatnou štátnosťou tento problémnemajú.


SkryťVypnúť reklamu

Zelená sloboda

Voľby 2007 sa vŠkótsku považujú za významný míľnik v národnej histórii. Najslávnejší Škót SeanConnery sa nechal počuť, že sa do rodnej vlasti spoza Veľkej mláky presťahujelen vtedy, keď bude Edinburgh hlavným mestom samostatného Škótska.


Pre mňa,komunizmom a postkomunistickou demokraciou odcicaného Východoeurópana bolitieto voľby tiež pamätné. Po prvý raz som popustila uzdu svojej fantázii arozhodla sa slobodne. Nevisela mi nad hlavou hrozba menšieho či väčšieho zla,medzinárodnej izolácie, či iných nástrah, ktoré úbohému slovenskému voličovizvyčajne nadiktujú väčší či menší kompromis. Volila som teda Zelených, voľba,za ktorú by som si u nás doma pravdepodobne vyslúžila zároveň hneď aj označeniedákej politickej koalície, alebo nálepku strateného hlasu. Tu som Zelenýmpomohla dostať sa do parlamentu, kde budú vážkami na váhach medzi Labouristamia SNP. A možno práve oni Škótov poučia o tom, že hrdé národné vedomie si môžuzačať budovať už doma, v kuchyni. Výskumy dokazujú, že práve hrdí Škóti sa voVeľkej Británii najmenej zaujímajú o pôvod potravín, ktoré nakupujú anepodporujú tak svojich lokálnych dodávateľov. 

SkryťVypnúť reklamu

 

 

Hana Roháčová

Hana Roháčová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som dobrodruh, separujem odpady, ľúbim bryndzu a snažím sa v živote nachádzať súvislosti. Zoznam autorových rubrík:  Ako som s čertom tancovalaNačuralSúkromné Stalo saV takej jednej hlave

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu