
Štrnásťčlennýtím, ktorého členom bol napr. aj komisár z uznávaného Scotland Yardu, sa výskumuvenoval dva roky. Británia bez drog je podľa nich absolútnou utópiou, pretopolícia spraví lepšie ak sa pousiluje radšej eliminovať škody.
Výskum zdôrazňujedôležitú úlohu varovať deti a mládež pred rizikami užívania zakázaných látok, avyžaduje začať s ich vzdelávaním čo najskôr. Všíma si aj legálne drogy, alkohola tabak, ktoré patria k prvým šiestim naviac škodlivým látkam, spolu s heroínoma kokaínom.
Veľká Británia aUSA majú už dlho sklon považovať veci ako ilegálne drogy a ľudí, ktorí ichužívajú za násilných a nebezpečných. Toto zovšeobecnenie je však úplneabsurdné. Autori výskumu dúfajú, že sa im podarí drogovú diskusiu trošku“schladiť“ a začať racionálnu debatu.
Teória versus prax
Veľká Británia sapomaly stáva hlavnou kokaínovou veľmocou sveta. Spolu so Španielskom sújedinými európskymi krajinami, kde ho užíva viac ako dve percentá obyvateľov.Viac ako tretina obyvateľov priznáva užívanie drog počas svojho života, desaťpercent v minulom roku. Hoci heroín a crack-kokaín užíva zhrubarovnaký počet ľudí ako v iných krajinách, užívanie rekreačných drog jevyššie. Veľká Británia mala v šesťdesiatych rokoch relatívne liberálnyprístup k omamným látkam, heroín predpisovali závislým. V roku 1971zaviedli zákon o ich zneužívaní, a drogy boli rozdelené do trochskupín. A-skupina, kam patria napr. heroín a kokaín, nesie so sebou rizikáväčších trestov ako skupiny B a C.V roku 2004 bola marihuana presunutá z „béčka“, do „céčka“, a jejdržanie nie je viac vo väčšine prípadov dôvod na zatknutie a väzbu. Hocisa zdvihla vlna nesúhlasu z viacerých strán, vláda uvažuje ísť ešte ďaleja odtrestniť držanie 5g cannabisu a 5 tabletiek ecstasy.
Vládnadrogová klasifikácia, platná tridsaťpäťrokov sa však ukazuje ako úplne nezmyselná. Alkohol a tabak, legálnedrogy, škodia národnému zdraviu oveľa viac ako iné látky
A-skupiny - LSD a ecstasy.
Lekársky výskumdvadsiatich látok - ich schopností vyvolať závislosť, škodiť sociálnea mentálne, priniesol šokujúce výsledky, ktoré sa úplne líšia od vládnejdrogovej klasifikácie. Heroín a kokaín, obe A-drogy, sú na špiciškodlivosti, alkohol skončil na piatej priečke, nasledovaný sedatívami napredpis a amfetamínmi. Tabak je deviaty, pred marihuanou na miestejedenástom.
Alkohol, tabak,prchavé látky a rozpúšťadlá, ktoré legálne kúpite v obchodoch, boliposúdené ako škodlivejšie ako LSD (14) a ecstasy (18), za ktoré vám stálehrozí väzba. Nadmerné pitie vedie k rastu počtu násilných kriminálnychčinov, a spôsobuje dlhodobé zdravotné problémy. Methadon, ktorý závislýmod heroínu poskytuje štát, aby sa jedu z ulice zbavili, tiež bodovalvysoko, a rizikami predbehol iné látky zaradené do A-skupiny.
Výsledky výskumutlačia vládu prehodnotiť „pravekú“ klasifikáciu drog, pretože napr. heroín jev rovnakej skupine, a teda rovnako postihnuteľný ako ecstasy.
Alkohol je podľavýsledkov výskumu jednou z najškodlivejších drog, ďaleko vpredu pred LSD,ecstasy, marihuanou a mnohými inými nelegálnymi látkami. Výskum neargumentujezakázať alkohol, ale dáva ľuďom predstavu o relativite potenciáluškodlivosti jednotlivých „zakázaných“ látok. Volá po prehodnotení platnejštátnej klasifikácie drog, založenej nie na legálnosti a potencionálnychtrestoch, ale na báze zdravotných a sociálnych rizík. A nastoľujeotázku či ecstasy a lysohlávky majú ostať v skupine A.
Drogy v 21.storočí
Vládnaklasifikácia omamných látok v Británii nespĺňa funkciu pravdivéhoinformátora o reálnych rizikách užívateľom drog, ani laickej verejnosti.Väčšina tínedžerov predsa vie, že medzi heroínom a ecstasy je veľkýrozdiel. Hoci je škodlivá, a môže spôsobiť smrť, v porovnaní s inými A-látkami sa nespája s vysokoukriminalitou, úmrtnosťou a vážnymi zdravotnými následkami.
Na záver ešte párčísel. V rozmedzí rokov 1993-2005 zomreli kvôli drogám tisíce ľudí. ŠtatistikaDrugscope zaznamenala len prípady, kde boli omamné látky priamo uvedené akopríčina smrti.
Heroín – trieda A– 842 zomrelo
Kokaín – trieda A– 176
Barbiturates –trieda B – 14
Methadon – triedaB – 220
Alcohol – legálny– 8000
Benzodiazepíny –trieda C – 190
Amfetamíny –trieda B – 103
Tabak – legálny –120 000
Marihuana –trieda C - 19
Drogy sú súčasťouhistórie ľudstva. Indiáni považovali svojich šamanov za nevšednými schopnosťamiobdarených jedincov, hoci to často boli ľudia, ktorí mali omamné látky radšejako ostatní, a odvážili sa pustiť svoju dušu do neznáma. Povestné tranzytak boli jednoducho úletmi sfetovaného milovníka drog.
Existujú tiežštúdie, ktoré drogy obhajujú kvôli ich liečivým schopnostiam. Magic Mashrooms,teda lysohlávky, môžu pomôcť drogovo závislým alebo smrteľne chorým pacientomprekonať úzkosť, depresie. Dobrovoľníci, ktorí ich testovali, tvrdili, že išloo zážitky porovnateľné s narodením dieťaťa. Marihuana pomáha ľuďomtrpiacim sklerózou multiplex. Pravda bude asi niekde uprostred, alebo by maloplatiť staré známe: Všetko s mierou. Veď dávno nie je pravda, že drogyberú len nevzdelaní, chudobní, nevyrovnaní či inak zaškatuľkovaní jedinci.Drogy, či už legálne alebo nelegálne, berú takmer všetci. Aj ony, ako všetko čoprijímame a konzumujeme, svojim chemickým zložením ovplyvňujú našuschránku. Viac alebo menej.
A akonedávno ukázal mestský prieskum v Edinburghu, napr. marihuanu fajčia viactínedžeri zo strednej a vyššej vrstvy, žijúci so svojimi rodičmiv prominentnejších častiach mesta. Ale tam, kde je mladých huličovnajviac, zasahuje polícia paradoxne najmenej často pri násilných trestnýchčinoch. Všetko je relatívne... Veď už spomínaní lysohlávkoví dobrovoľnícitvrdili, že táto skúsenosť ich spravila viac optimistickejšími, trpezlivejšímia súcitnejšími.