Tínedžerské mamičky a dievčenské gangy
Keď som prvýkrát v autobuse stretla dievča-pätnástku, s ružovou bublinou prilepenou na nose a kočiarikom, pokladala som ich, samozrejme, za súrodencov. Neskôr ale do autobusov pristupovali aj tatovia v šiltovkách s vypáleným Eminemom, na prechádzkach so psom som klebetila s mladými venčiacimi mamičkami a aj novinári na tento fakt upozorňujú. Nedá sa to nevšimnúť si. Veľmi mladé maminy stretnete na každom kroku. Ešte ani do krčmy nemôžu kvôli hranici 21 rokov a už šikujú dvojročných človiečikov. Navyše, byť slobodnou matkou v Škótsku je doslova vykúpením pre nevzdelané dievčatá, ktoré si z nejakého dôvodu nemôžu alebo nechcú nájsť prácu. Štát sa im postará o bývanie, starostlivosť o dieťa, môžu si vybrať a navštevovať širokú škálu kurzov. Vzdelávať sa, relaxovať, stretávať. Všetko úplne alebo takmer zadarmo. Celkom iný život, ako čaká slobodnú mamičku na Slovensku… Nečudo, že keď dovŕšia dvadsiatku, ich deti už vedia sami chodiť na nočník a mladé nezadané maminy sa bavia po baroch.
Škótsko je akýmsi vidiekom Británie, hoci Edinburgh patrí medzi najvychytenejšie dovolenkové destinácie. Ak sa vám páčia ryšavé s pehami, tu ich vidieť na každom kroku. A najkrajšie sú škótske deti, aj keď ich milota často končí vzhľadom, pretože obyčajne ide o riadnych galganov. Detské a najmä dievčenské gangy sú naozajstným problémom. Moju českú známu večer po ceste domov boxerom do spánku udrelo dvanásťročné dievčatko, pretože ju upozornila na fakt, že historku o stratenej peňaženke a potrebe telefonovať domov na ňu pri drankaní peňazí použila už minule.
Skúpe na materské mlieko
Aj ženy bezdomovkyne vedia byt veľmi nepríjemné. Tento job je tu pomerne dosť obľúbený. Žobráci sú na každom kroku. Jednej som a raz pýtala, prečo je na ulici a žobre, keď má dve zdravé ruky a angličtina je jej jazykom. Vraj má sociálne problémy. Ale viacerí z nich pripúšťajú, že sú bezdomvcami dobrovoľne. Aj keď bezdomvec nie je správny výraz, pretože si denne vyžobrú na hostel, kde noc stojí najmenej 13 libier, tabak a pivo nevynímajúc. A majú psy. Opitú žobráčku som raz rozzúrila, pretože, som jej nedala cigaretu pre jej štvornohých miláčikov. Žiť ako bezdomvec má vraj len jednu nevýhodu-nesmieš sa, ako v rozprávke o čarovnom kabáte od čerta, dlho umývať, pretože inak ti ľudia neuveria, a kšeft sa nehýbe.
Vo všeobecnosti o Škótoch platí, že sporia a sú lakomí. O ich ženách zasa štatistiky o domácom násilí vypovedajú, že bijú svojich manželov. Na druhej strane sa však napríklad dojčenie novorodencov považuje za nechutné, svoje deti dojčí len 37,7 % žien. Aké vzdialené našej predstave o Valibukovi, ktorého mamka kojila kým nevládal budzogáň do nebies vyhodiť. Alebo tak akosi... Ale faktom ostáva, že hranicu päťdesiatich percent dočiacich matiek kojacich aspoň šesť týždňov po pôrode, ktorú si stanovili ešte v roku 1994, sa nepodarilo dosiahnuť, hoci kampaň vyzdvihuje ochrannú funkciu materského mlieka pred rôznymi ochoreniami.
Zhrniem to teda slovami môjho 24-ročného slovenského kamaráta, ktorý je tu ešte len dva mesiace a nesníva o ničom inom ako ženskom objatí. „Ženy sú tu pekné, ale veľmi veľa pijú. Obliekajú sa vyzývavo, provokujú, ale nemajú vkus. Ja si radšej počkám, kým sa asi tak ako tridsaťročný vrátim na Slovensko. Tam si potom nájdem dáke krásne a dobré dedinské dievča. Viem o jednej…,“ žmurkne šibalsky.
Slovenky nad zlato
„Bombarďáky Bridget Jones nechajte pekne v skrini, dajte si pekné nohavičky a nezabudnite na depiláciu zóny bikín, keď sa večer chystáte von, do klubov,“ radí ženám a dievčatám polícia. Expert na módu zas pripomína: „Ak máte tendenciu prehnať to cez víkend s alkoholom, myslite! Ak spadnete alebo odpadnete, vaša sukňa či šaty sa vyhrnú!“ Škótske ženy naozaj pijú veľmi veľa. Minulý rok zomrelo „vďaka“ alkoholom spôsobeným chorobám 492 žien. Vraj to tu je takto od „pijansky“ liberálnych 60-tych rokov. Škótske panie sú ozaj zaujímavá sorta. Fajčia, pijú, kľajú ako pohonič, deti rodia, keď sú ešte sami deťmi. A svojich maličkých len výnimočne koja.