1000 druhov plaču

Písmo: A- | A+

- A plačete? - pýtam sa pani v stredných rokoch, ktorej zomrel manžel. - Veľmi, každý večer, už viac ako dva roky, - odpovedá. Tu čosi nesedí. Plač, smútok, ako nás učili, je predsa prejav hojenia, mal by pomôcť. Čosi mi napadlo: - A ako plačete?-  Prekvapene zdvihla oči a spozornela: - Akože ako? Čo existuje viac druhov plaču? -

 

Komu plačeš?

Touto otázkou vraj reagovala babička jednej známej vždy, keď videla niekoho v slzách. Múdrosť mnohých pokolení tu vraví, že vždy je nejaký objekt, ktorý sme stratili. To koniec koncov potvrdzuje aj súčasná psychológia. Smútok nasleduje po strate – a tá strata môže byť aj stratou nádeje, ideálu, svojich schopností, ale samozrejme aj človeka, jeho priateľstva, spoločnej budúcnosti. Alebo strata sebaobrazu – napr. že ja som ten človek, ktorého je hodné milovať.

Plač je prejav smútku a smútok je hojivý proces, ktorý zaceľuje ranu po strate.

Tak prečo to nepomáha?

Kýbliková teória

Jednou z možností je predstava, že rana, ktorú sme utrpeli, je taká veľká, že ani roky ju nemôžu zahojiť. Keď si predstavíme kýbeľ sĺz ako množstvo, ktoré je potrebné odplakať (aby už bolo dobre) - tak je to neľahká úloha. Horšie je, keď ani po rokoch z toho kýblika neubúda.

Núka sa teda možnosť, že plač asi môže mať viacero druhov, z ktorých iba ten ktorý uľavuje, odčerpáva z toho kýblika, posúva prežívanie ďalej, hojí otvorenú ranu, ktorá ostala po odtrhnutí kusu duše, ktorý bol spätý s objektom smútenia (ak sme upäli celý život na jeden ideál, jeho strata nám ozaj môže nechať život v troskách).

Riešenie môže byť v spojení - t.j. komu patrí kýblik

Logicky z toho vyplýva, že keď z kýbliku neubúda, nemáme dobré nasmerovanie. Že otázka: „Komu plačeš?“ je v tomto spojení tá najdôležitejšia – lebo pani z úvodu možno neplakala manželovi...ale sebe, alebo svojej predstave budúcnosti... alebo stratenému času.

Irvin D. Yalom v jednej svojej knižke spomína príbeh o dvoch v rovnaký čas ovdovelých ženách. Jedna mala nádherný život s mužom, ktorého milovala a druhá spackané manželstvo s mužom, ktorého neľúbila. Viete, ktorá bude podľa neho dlhšie a náročnejšie smútiť?

Prekvapivá odpoveď je – tá druhá.

A podľa našej logiky by to mohlo byť aj preto, že musí oplakať aj svoj stratený čas, stratu odvahy sa rozísť skôr, zničený život,...

A komu plačete vy? :)

 

PS: Existuje jedna výnimka. Tá moja sa rozozvučala približne pred rokom a štvrť na novorodeneckom na Kramároch. Tento druh plaču je asi najmilší... a keďže máš dnes aj meniny, synček, tak Ti tento článoček venujem.

 

Skryť Zatvoriť reklamu