reklama

Magická kuchyňa intímnych vzťahov

Metafora magickej kuchyne pochádza pôvodne od dona Miguela Ruiza (1999) a do detailov ju rozviedol Richard Schwartz (2008). Bola pre mňa však natoľko užitočná pri rozmýšľaní o vzťahoch, že ju citujem celú v pôvodnom znení a kostrbatom preklade. Doplnil som iba názvy odsekov pre ľahšiu orientáciu, pretože dnes je článok kúsok dlhší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Predstavte si, že od rodičov ste do svojho domu zdedili magickú kuchyňu, v ktorej máte akýkoľvek druh jedla v akomkoľvek množstve. Pretože vaši rodičia vás kŕmili bezpodmienečne, naučili ste sa to isté robiť aj vašim početným deťom. Sú šťastné, pretože vašu stravu milujú. Je chutná a výživná, preto nehladujú, ani sa neprejedajú, neprepchávajú sa sladkosťami ani žiadnym fastfoodom. Nikdy ste jedlo nepoužili na trestanie ani na motiváciu, preto veria, že si zaslúžia skvelé jedlo len pre to, že sú vašimi deťmi. Nebijú a nehádajú sa medzi sebou, lebo vedia, že je dosť potravy pre všetkých. A vy kľudne dávate blízkym, susedom, priateľom - hocikomu, kto akurát potrebuje. Nebojíte sa, nemusíte robiť zásoby, lebo prísun vašich zdrojov sa nikdy neskončí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pizza chlapík

Potom jeden deň zaklope na vaše dvere človek, ktorý ponúkne vašim deťom každodennú dodávku pizze a sladkostí, pokiaľ sa o neho budú emocionálne starať. Keďže vy a vaše deti ste sýti a tiež vidíte, že jeho deti žijú len na pizzi a sladkostiach, vaša odpoveď bude: Nie, ďakujeme, máme dosť svojho jedla.

Druhý deň zaklope iný človek, ktorý, podobne ako vy, má mnoho detí a podobnú magickú kuchyňu. Svoje deti taktiež chová veľkoryso, takže sú tiež šťastné a spokojné. Zaujíma sa o váš štýl varenia, ale nepotrebuje ho, lebo sám dobre varí a má dostatok jedla. Jeho deti by sa radi hrali s vašimi deťmi, zatiaľ čo vy by ste si vymieňali recepty a postupy pri varení, mohli by s vami kľudne žiť, ale neboja sa odmietnutia, lebo vedia, že sú schopné sa chutne a dosýta najesť doma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak ho kľudne pozvete žiť ku vám a ste nadšení ako sa vaše kuchyne miešajú a deti len profitujú z toho, aké nové veci môže jesť.

Chudobná kuchyňa

A teraz si predstavte, že žijete v inej domácnosti. Ste veľmi chudobní a nemáte dostatok jedla pre svoje deti. Tie najmenšie a najslabšie od hladu kričia a prosia vás, aby ste niekde zohnali jedlo. Ich plač vás privádza do zúfalstva, tak ich radšej zamknete do pivnice, aby ste ich nemali stále na očiach a nepočuli ich utrpenie. Tak vás naučili zaobchádzať s problémovými deťmi vaši rodičia.

Aj keď sa snažíte ignorovať ich vzlykanie, podlahy nie sú tak hrubé, aby ich nebolo počuť. Ich konštantné nariekanie je ako mučenie, ktoré je stále s vami. Staršie deti už nedôverujú, že ste schopní nachovať rodinu, začínajú sa správať ako samostatní dospelí – podpichujú vás, aby ste pracovali lepšie a tvrdšie, vystatujú sa, že oni zoženú potravu a postarajú sa o tie v pivnici. Ale keďže sú to stále len deti a nemajú na to zručnosti, stanú sa kŕčovité a kritické k vašej práci, zvykom a výkonu. Všetku svoju ostatnú energiu míňajú na udržanie tých malých na uzde v pivnici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Závislosť?

Keď chlapík s pizzou a sladkosťami zamieri k vášmu domu, deti v pivnici začnú šalieť už len keď zacítia vôňu. Budú blaznieť z predstavy, že sa najedia a že možno budú aj vypustené z pivnice! Chlapík s pizzou je pre nich ako pánboh a urobia všetko, len aby ho potešili. Vy a vaše staršie deti ste už tiež hladní , vyčerpaní a teda očarení, ako chlapík s pizzou nadchol vaše malé deti. Objavuje sa možnosť, že sa nebudete musieť celý deň trápiť ako ich zvládnuť, ale necháte ich radšej pripútať sa k druhému.

V dôsledku toho, aj napriek malým pochybnostiam o chlapíkových požiadavkách a kvalite jeho jedla, predsa len súhlasíte, že vy spolu so staršími deťmi sa postaráte o jeho emocionálne potreby na výmenu za každodennú dodávku teplého jedla. Niekedy je veľmi zneužívajúci, ale maličkí sa boja hladu a pivnice. Dokonca neskôr začína byť na jediné, čo donáša – pizzu a sladkosti – trochu lakomý! Malé deti si však už zvykli, stali sa závislé a keď čo len navrhnete, že by ste ho mohli vyhnať preč, tak vás prevalcujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz si predstavte,že JEDLO v celom tomto príbehu predstavuje LÁSKU

a DETI sú len rozličné časti vás - čiže VY SAMI.

Ak sa identifikujete s prvou domácnosťou a rodičom v nej, znamená to, že sami seba máte dostatočne radi a akceptujete sa bez výhrad, jednoducho preto, že ste to Vy a vaše rozličné Ja. Nie ste priťahovaní falošnými sľubmi a nesprávnymi ľuďmi. Keď nájdete partnera, časti vášho Ja nebudú závislé, požadovačné, kritické ani sa nedajú tak ľahko zraniť aby robili scény alebo vás prinútili tolerovať vaše zneužívanie.

Ak ste však, žiaľ ako my, čiže väčšina normálnej bežnej populácie, naučili ste sa od rodičov a rovesníkov nemať rád niektoré časti seba a vytesňovať ich do podzemia. Takto je vaša pivnica preplnená zraniteľnými vnútornými deťmi hladnými po láske. Od vás dostávajú tak málo potravy (lásky), že sú posadnuté hľadaním niekoho, kto ich zachráni z ich zúfania tak silno, až vás prinútia nevidieť chyby partnera, ktorého ste si našli. Nielenže vás pomýlia pri voľbe, ale ešte vás budú svojou zraniteľnosťou a hladom pri ňom dlho držať a prinútia vás prežrieť všetky zranenia a ešte vás za to aj skritizujú.

Kde sa teda dá nájsť jediná magická kuchyňa ?

To nevysychajúce žriedlo lásky pre všetky vaše časti (deti)? Možno je to miesto, kde by ste to najmenej hľadali – VO VÁS SAMÝCH. Iba kultúrou a výchovou (ako sme s našimi časťami zaobchádzali predtým) sme naučení, že jediné šťastie nám môže prísť zvonku a jediným zmyslom je ho neustále hľadať.

Toľko citácia, ďalej pokračujem voľne – zlá správa je, že nikto iný ako my sami to za nás nevyrieši a neposkytne dostatok potravy pre všetky deti. Dobrá správa je, že nepotrebujeme nikoho k tomu, aby sme boli šťastní. Potom bude každý sused s magickou kuchyňou braný ako bonus, potešenie naviac, možnosť sa učiť a rozvíjať.

Keď by tento článok vyznieval pre vás zúfalo, Schwartz vraví, že sa vo veľmi významnej väčšine zamilujeme cez hladné deti, lebo je veľmi pravdepodobné, že každý z nás nejaké má. Dobrá správa je, že keď sa to stane, netreba si len vydýchnuť, že konečne hľadanie skončilo, ale naopak, práve vtedy sa začína to, čo nazýva Odvážna láska. Všimnúť si, ktoré hladné deti vás vtiahli do vzťahu - a naučiť sa ich kŕmiť sám. To neznamená, že vzťah potom končí.. Naopak, začne byť konečne plný a slobodný.

Knižka, z ktorej som čerpal, sa v origináli volá: You Are The One You´ve Been Waiting For

Neangličtinárom sa oplatí dať preložiť. :)

Roland Cagáň

Roland Cagáň

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Psychológ, psychoterapeut, Modrý anjel na polovičný úväzok, zaujíma ma človečina z akejkoľvek stránky. Chcem sa podeliť o myšlienky, ktoré mi víria hlavou, keď sa s mojimi klientmi učím byť človekom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu