Vaňový test - pán doktor, som normálny?

Písmo: A- | A+

Ty snáď nie si normálny! Správaj sa normálne! Toto by predsa normálny človek nespravil! Pán doktor, som normálny? Za každou touto vetou sa môže skrývať strach ale aj mocenský nástroj. Mnohokrát sa mihne denne v našom slovníku normalita a niekedy jej významy skôr ubližujú ako pomáhajú. Preto najvhodnejšia reakcia na hocijaký výrok o normalite je otázka: A ktorú normalitu myslíš?

Normalita nie je len jedna

Na pomoc okrem odbornej literatúry som si zobral Lexikón slovenského jazyka. Dajú sa tam v súlade s psychologickými článkami vyselektovať viaceré druhy, významy normality a jej synoným (riadny, pravidelný, zaužívaný, obyčajný, bežný, prirodzený, obvyklý, regulérny... ).

1. štatistická – chceli by ste priemerného partnera/partnerku?

Slovník: Zvyčajný, bežný, obyčajný - neodlišujúci sa od priemeru alebo od stavu, na ktorý sme zvyknutí.

Bolo by na dlhú debatu o tom, čo je priemer, medián, modus – jedno je isté – nemusí to mať nič spoločné ani so zdravím, ani s optimálnym fungovaním. Málokto je spokojný s tým, že z hľadiska sveta patríme k 1% ľudí, ktorí sú na tom lepšie ako ostatok, lebo máme strechu nad hlavou, počítač, jedlo a vodu. Alebo ako vraví nadpis – málokto by šiel na rande naslepo so ženou/mužom, ktorý by sa opísal ako bežný, priemerný, obyčajný (okrem tých, ktorí už zažili nevyhovujúci extrém). Dôležité sú pre nás odlišnosti, konkrétnosti, ktoré nás robia inými, nenormálnymi. Teda vynikajúcimi (z priemeru). A zaujímavá je aj druhá polovica zo slovníka – neodlišujúci sa od stavu, na ktorí sme zvyknutí – napriek tomu, že ten stav niekedy nie je „normálny“, stáva sa normálnym preto, že je známy.

Chcete teda byť normálny? Nie, to určite nie.

2. dohodnutá – zákon a normalizácia

Slovník: Zodpovedajúci norme, normalizovaný

Tento význam zároveň vychádza vždy z určitého systému dohodnutých hodnôt, ktoré nemusia byť pre všetkých vyhovujúce a ani zdravé. Keď zasvieti bolestná spomienka zviazaná zo slovom normalizácia, netreba viac slov. Okrem noriem zvonku však na nás číhajú aj vlastné normy a žiaľ okrem tých, ktoré chceme dodržať, aj tie, ktoré nás nevedome oberajú o energiu (link: malibyzmus). Preto sa niekedy na otázku: Som normálny? - hodí najlepšie odpoveď: Nie ste. Chvalabohu.

3. funkčná – normálna reakcia na nenormálnu situáciu

Slovník: Duševne zdravý

Okrem toho, že s definovaním duševného zdravia sa trápia odborníci dosť dlhú dobu, treba myslieť aj na to, kedy a kde je ktorá funkčná norma potrebná. Ľudia, ktorí zažili šokujúcu traumu, veľmi často riešia, či sú normálni, keď nemôžu dýchať, týždne plačú, strhávajú sa zo sna, či nespia vôbec. A okrem toho sa dostávajú do kruhu, lebo majú strach ešte aj z toho, či je ich správanie normálne. Vtedy musí zaznieť aspoň táto veta:

Vaše správanie je normálne, situácia je nenormálna.

4. subjektívna – čo je v sexe dovolené

Toto v slovníku nebolo. Myslím na ňu pri páre, ktorí sa zaoberá netradičnými sexuálnymi praktikami. Nevedie to k plodeniu detí, podľa diagnostických manuálov je to na hranici duševného zdravia a pre väčšinu ľudí to nespadá ani pod dohodnuté hodnoty. Pokiaľ však to vyhovuje páru a neškodí okoliu, je to podľa výskumov naopak posilňujúce vzťah a podporujúce blízkosť a naviazanosť. Pre nich je to normálne, prospešné a zdravé.

Tu mám jediný krát chuť povedať: Áno, ste normálni.

A teraz sľúbený vaňový test:

Počas návštevy psychiatrickej liečebne, sa pýta návštevník doktora:
- Ako viete, či má alebo nemá byť pacient hospitalizovaný? -
- Jednoducho, - vraví doktor, - naplníme vaňu a ponúkneme pacientovi lyžičky, šálku a vedro, a požiadame ho, aby vyprázdnil vaňu. -
- Chápem, - vraví návštevník, - normálny človek by použil vedro, pretože je väčšie ako lyžička, alebo šálka. -
- Nie, - vraví doktor, - normálny človek by vytiahol zátku. Chcete posteľ pri okne? -

 

Skryť Zatvoriť reklamu