Normalita nie je len jedna
Na pomoc okrem odbornej literatúry som si zobral Lexikón slovenského jazyka. Dajú sa tam v súlade s psychologickými článkami vyselektovať viaceré druhy, významy normality a jej synoným (riadny, pravidelný, zaužívaný, obyčajný, bežný, prirodzený, obvyklý, regulérny... ).
1. štatistická – chceli by ste priemerného partnera/partnerku?
Slovník: Zvyčajný, bežný, obyčajný - neodlišujúci sa od priemeru alebo od stavu, na ktorý sme zvyknutí.
Bolo by na dlhú debatu o tom, čo je priemer, medián, modus – jedno je isté – nemusí to mať nič spoločné ani so zdravím, ani s optimálnym fungovaním. Málokto je spokojný s tým, že z hľadiska sveta patríme k 1% ľudí, ktorí sú na tom lepšie ako ostatok, lebo máme strechu nad hlavou, počítač, jedlo a vodu. Alebo ako vraví nadpis – málokto by šiel na rande naslepo so ženou/mužom, ktorý by sa opísal ako bežný, priemerný, obyčajný (okrem tých, ktorí už zažili nevyhovujúci extrém). Dôležité sú pre nás odlišnosti, konkrétnosti, ktoré nás robia inými, nenormálnymi. Teda vynikajúcimi (z priemeru). A zaujímavá je aj druhá polovica zo slovníka – neodlišujúci sa od stavu, na ktorí sme zvyknutí – napriek tomu, že ten stav niekedy nie je „normálny“, stáva sa normálnym preto, že je známy.
Chcete teda byť normálny? Nie, to určite nie.
2. dohodnutá – zákon a normalizácia
Slovník: Zodpovedajúci norme, normalizovaný
Tento význam zároveň vychádza vždy z určitého systému dohodnutých hodnôt, ktoré nemusia byť pre všetkých vyhovujúce a ani zdravé. Keď zasvieti bolestná spomienka zviazaná zo slovom normalizácia, netreba viac slov. Okrem noriem zvonku však na nás číhajú aj vlastné normy a žiaľ okrem tých, ktoré chceme dodržať, aj tie, ktoré nás nevedome oberajú o energiu (link: malibyzmus). Preto sa niekedy na otázku: Som normálny? - hodí najlepšie odpoveď: Nie ste. Chvalabohu.
3. funkčná – normálna reakcia na nenormálnu situáciu
Slovník: Duševne zdravý
Okrem toho, že s definovaním duševného zdravia sa trápia odborníci dosť dlhú dobu, treba myslieť aj na to, kedy a kde je ktorá funkčná norma potrebná. Ľudia, ktorí zažili šokujúcu traumu, veľmi často riešia, či sú normálni, keď nemôžu dýchať, týždne plačú, strhávajú sa zo sna, či nespia vôbec. A okrem toho sa dostávajú do kruhu, lebo majú strach ešte aj z toho, či je ich správanie normálne. Vtedy musí zaznieť aspoň táto veta:
Vaše správanie je normálne, situácia je nenormálna.
4. subjektívna – čo je v sexe dovolené
Toto v slovníku nebolo. Myslím na ňu pri páre, ktorí sa zaoberá netradičnými sexuálnymi praktikami. Nevedie to k plodeniu detí, podľa diagnostických manuálov je to na hranici duševného zdravia a pre väčšinu ľudí to nespadá ani pod dohodnuté hodnoty. Pokiaľ však to vyhovuje páru a neškodí okoliu, je to podľa výskumov naopak posilňujúce vzťah a podporujúce blízkosť a naviazanosť. Pre nich je to normálne, prospešné a zdravé.
Tu mám jediný krát chuť povedať: Áno, ste normálni.
A teraz sľúbený vaňový test:
Počas návštevy psychiatrickej liečebne, sa pýta návštevník doktora:
- Ako viete, či má alebo nemá byť pacient hospitalizovaný? -
- Jednoducho, - vraví doktor, - naplníme vaňu a ponúkneme pacientovi lyžičky, šálku a vedro, a požiadame ho, aby vyprázdnil vaňu. -
- Chápem, - vraví návštevník, - normálny človek by použil vedro, pretože je väčšie ako lyžička, alebo šálka. -
- Nie, - vraví doktor, - normálny človek by vytiahol zátku. Chcete posteľ pri okne? -