Treba si priznať že ako ľudstvo sme závislí na službách Google (Gmail, Google Search, Youtube, Maps, Docs atď). Opäť sa ukazuje že centralizovanie svojich súborov na jednej službe nie je dobrý nápad,rýchlo podáte ruky s Robinsonom Cruseom. Argument, že je to pohodlné mať všetko na jednom mieste je síce pekný, záleží čo však na nefungujúcej službe máte!
Bolo zábavné včera vidieť statusy na v rôznych skupinách na Facebooku. Aké boli naj zúfalejšie čo som mal možnosť vidieť?
1. "Musím ísť zajtra do nemocnice na Kramároch a neviem kedy mi ide bus ráno, číslo 212 okolo 08:00. Neviete niekto?"Tu je vidieť že pani si tak navykla na pre-linkovanie že zabudla na stránku DPB alebo IMHD.
2. "Potrebujem písať referát do školy a mám ho na Gmail neviete ako sa tam dostanem?"Odporúčam si veci ukladať aj na USB či externý disk.
3. " Zajtra letím s Ryanair a potrebujem spraviť e-checkin nepamätám si však kód lebo ho mám na Gmail". Mike O Leary bude mať radosť, check in na letisku stojí tuším okolo 40E. Asi nie je dobré nechať veci na poslednú chvíľu.
Tých statusov bolo oveľa viac, mali však vela spoločného - bezmocnosť, zúfalosť a neistota. Ako je to možné že ľudstvo tak zlenivelo že na miesto napísania web stránky ideme cez krok na vyše? Prečo odsúvame veci na poslednú chvíľu ak nám niečo bude trvať možná 3-4 minúty? Hlavne ak hrozí že budeme platiť za zbytočnú službu.
Nefunkčnosť Google nám ukázala že v prípade kybernetického útoku je ľudstvo paralyzované a to nemusí vybuchnúť budova, lietadlo či nálož v aute. To je však niečo čo si málo kto uvedomuje. Koľko firiem má služby cez Google? Mali to šťastie že služby nefungovali vo večerných hodinách.