Rusko sa v pondelok prebudilo ako Severná Kórea.
Rubeľ oslabil oficiálne o 30% no reálne v zmenárňach padol na polovicu hodnoty z piatka. Bankomaty sú prázdne. Rusko zaviedli korporátom povinnú konverziu 80% devízových príjmov z exportu do rubľa. Centrálna banka zvýšila úrokové sadzby z 9,5% na 20%. Možno tiež očakávať zvýšené prevody do kryptomien.
USA a EÚ sa dohodli so zmrazením rezerv ruskej centrálnej banky, tá tak prichádza o možnosť nakladať so stovkami miliárd dolárov.
Rezervy CBR sú 643 miliárd dolárov. V praxi však západní spojenci môžu zmraziť maximálne len zhruba dve tretiny tejto sumy. A to tu časť rezerv, ktorú ruská centrálna banka drží v dolároch, eurách a potenciálne ďalších menách spojencov Západu, ako je japonský jen. Sankcii tak unikne iba tá časť rezerv, ktorú má ruská centrálna banka v zlate a čínskych Juanoch.
Západ by tak mal byť schopný celkovo zmraziť rezervné aktíva ruskej centrálnej banky až za zhruba 425 miliárd dolárov. Ruská centrálna banka nebude môcť s týmito prostriedkami nakladať, čo ochromí jej možnosť vykonávania menovej politiky. Historicky ide o bezprecedentný krok.
Rubeľ sa ocitne vo „voľnom páde“
Ruská centrálna banka bude na devízovom trhu intervenovať, no bude mať značné problémy pád Rubľa zastaviť. Za rezervné aktíva bude vo veľkom nakupovať ruble trhu a snažiť sa tak zastaviť ich prepad.
Kremeľ už obmedzil firmám nakladať s devízami získanými z exportu. Môže aj znárodniť devízové úspory ľudí, aby s nimi mohol režim disponovať sám - za účelom nákupu potravín, liekov, prípadne napríklad aj zbraní.
Tieto sankcie v kombinácii s odstavením od Swiftu budú naozaj bolieť.
Možno počítať s obrovským nárastom frustrácie a nespokojnosti ruského obyvateľstva, pretože cez víkend sa občania Ruska stali akoby občanmi „Severnej Kórey“. Dramaticky schudobneli. Zostali izolovaní, bez priateľov, bez valút.