Rusko sa v pondelok prebudilo ako Severná Kórea. Izolované, bez Swiftu a bez valút.

USA a EÚ sa dohodli na zmrazení rezerv Ruskej centrálnej banky. Tá prichádza o možnosť nakladať so stovkami miliárd $.

Rusko sa v pondelok prebudilo ako Severná Kórea. Izolované, bez Swiftu a bez valút.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rusko sa v pondelok prebudilo ako Severná Kórea.

Rubeľ oslabil oficiálne o 30% no reálne v zmenárňach padol na polovicu hodnoty z piatka. Bankomaty sú prázdne. Rusko zaviedli korporátom povinnú konverziu 80% devízových príjmov z exportu do rubľa. Centrálna banka zvýšila úrokové sadzby z 9,5% na 20%. Možno tiež očakávať zvýšené prevody do kryptomien.

USA a EÚ sa dohodli so zmrazením rezerv ruskej centrálnej banky, tá tak prichádza o možnosť nakladať so stovkami miliárd dolárov.

Rezervy CBR sú 643 miliárd dolárov. V praxi však západní spojenci môžu zmraziť maximálne len zhruba dve tretiny tejto sumy. A to tu časť rezerv, ktorú ruská centrálna banka drží v dolároch, eurách a potenciálne ďalších menách spojencov Západu, ako je japonský jen. Sankcii tak unikne iba tá časť rezerv, ktorú má ruská centrálna banka v zlate a čínskych Juanoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rezervy Ruskej centrálnej banky podľa krajín
Rezervy Ruskej centrálnej banky podľa krajín (zdroj: Financial Times )

Západ by tak mal byť schopný celkovo zmraziť rezervné aktíva ruskej centrálnej banky až za zhruba 425 miliárd dolárov. Ruská centrálna banka nebude môcť s týmito prostriedkami nakladať, čo ochromí jej možnosť vykonávania menovej politiky. Historicky ide o bezprecedentný krok.

Rubeľ sa ocitne vo „voľnom páde“

Ruská centrálna banka bude na devízovom trhu intervenovať, no bude mať značné problémy pád Rubľa zastaviť. Za rezervné aktíva bude vo veľkom nakupovať ruble trhu a snažiť sa tak zastaviť ich prepad.

Kremeľ už obmedzil firmám nakladať s devízami získanými z exportu. Môže aj znárodniť devízové úspory ľudí, aby s nimi mohol režim disponovať sám - za účelom nákupu potravín, liekov, prípadne napríklad aj zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto sankcie v kombinácii s odstavením od Swiftu budú naozaj bolieť.

Možno počítať s obrovským nárastom frustrácie a nespokojnosti ruského obyvateľstva, pretože cez víkend sa občania Ruska stali akoby občanmi „Severnej Kórey“. Dramaticky schudobneli. Zostali izolovaní, bez priateľov, bez valút.

Roland Vizner

Roland Vizner

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Ahoj. Volám sa Roland a mám dve vášne: cestovanie a finančné trhy. Od roku 1994 som na a finančných trhoch zažil nielen rok 2008 a sub-prime krízu ale aj dot.com bublinu, či Ruskú a Ázijskú krízu v 90-ych rokoch. Dnes som fanúšik dlhodobého dôchodkového investovania, fintechu, robo-poradenstva a autorom dôchodkovej kalkulačky. O investovaní a dôchodkoch píšem aj na stránke pepp.sk Moja cestovateľská vášeň začala v roku 1993, keď som po prvý krát opustili Európu a autostopom sme docestovali až do Maroka. Cestovateľský vírus ma ovládol a precestoval som kus Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. Mojou špecialitkou sú Andamanské Ostrovy, ku ktorým som aj napísal prvého cestovateľského sprievodcu. Zážitky a cestovateľské rady zverejňujeme s manželkou okrem SME aj na našom cestovateľskom blogu EagleFlyFree.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu