Regulácia provízii - dobrá správa pre klientov. Rozhovor s Romanom Gálikom, Fincentrum,a.s

Vláda schválila vrámci implementácia európskej smernice o distribúcii poistenia návrh regulácia provízií finančných sprostredkovateľov. Návrh teda ďalej putuje do parlamentu podľa programového plánu do 30.apríla 2018.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Čo si myslíte o tomto vládou schválenom návrhu regulácie provízií?

Ja by som začal najskôr pôvodným návrhom z dielne Ministerstva Financií z roku 2017, ktorý vôbec neriešil problémy klientov a bol naopak namierený aj proti nim. Prečo? Pôvodný návrh počítal s rozložením provízií až na 7 rokov, čím by znížil príjmy sprostredkovateľov v prvom roku na približne 15 %. Toto opatrenie sa týkalo ako rezervotvorného životného poistenia, tak nezmyselne, rizikového životného poistenia, neživotného poistenia a aj úverov. Zoberme si, že dnes až polovica klientov, ktorí riešia hypotéku, ju riešia cez finančného poradcu alebo sprostredkovateľa. Keďže táto regulácia by trh sprostredkovania úplne zlikvidovala, títo klienti by zrazu nemali žiadny prístup k nezávislému finančného sprostredkovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schválený návrh regulácie je teda o niečom inom?

Áno, to určite a musím dokonca za neho Ministerstvo Financií pochváliť, pretože tento návrh rieši výrazným spôsobom hneď viaceré problémy klientov.

Ktoré problémy klietnov sa teda vyriešia?

Návrh zjednotí províziu, ktorú finanční sprostredkovatelia dostávajú z rôznych bánk a tak sa už niektorí sprostredkovatelia nebudú rozhodovať podľa výšky provízie, ale podľa toho, ktorá banka je pre klienta najvýhodnejšia.

To klienti určite ocenia, keďže nezávislosť finančných sprostredkovateľov by mala byť samozrejmosťou. Čo ešte regulácia prinesie?

Rozumným a pre nás zvládnuteľným spôsobom rozloží províziu do 3 rokov, kde v prvom roku sa sprostredkovateľom zníži príjem z úverov na polovicu, ale druhú polovicu im nikto nezoberie. Len si počkajú 1 rok na 30% provízie a 2 roky na zvyšných 20 % svojej provízie. Toto zníži počet refinancovaní z banky do banky a sprostredkovateľov bude viac motivovať sa o klienta starať vrámci existujúcej banky, kde je takisto často priestor na zníženie úrokovej sadzby alebo konsolidácie úverov.

SkryťVypnúť reklamu

To možno klienti až tak nepocítia. Je tam ešte niečo, čo sa dotkne klientov?

Určite, pretože regulácia vyrieši najpálčivejší problém na Slovensku - uzatváranie životného poistenia, kde sú klientom často zamlčiavané poplatky. Doteraz klient pri rezervotvornom životnom poistení nedostal pri zrušení alebo výbere do 2 rokov naspäť ani 1 euro. Prečo sa teda tento produkt volá rezervotvorné životné poistenie, keď klient do 2 rokov nemá žiadnu rezervu? Po novom regulácia donúti poisťovne klientovi v prvom roku zainvestovať 50 %, v druhom roku 65 % a v treťom roku až 80 % klientových prostriedkov. To je výrazné zníženie nákladovosti oproti dnešnej situácii.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to ovplyvní províziu zo životného poistenia?

Pre pokoj na trhu regulácia vôbec nerieši samotnú výšku provízie za dojednanie životného poistenia, čím tému rozkladania, zálohovania alebo výšky provízie necháva na dialógu medzi poisťovňami a ich odbytnými kanálmi.

Odkedy by mala táto regulácia začať platiť?

Od 1.7.2019.

Ďakujem za rozhovor

Roman Gálik

Roman Gálik

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viac ako 12 rokov, deň čo deň, pomáham klientom a ich finančným sprostredkovateľom hľadať riešenia v oblasti hypoték, investícii a poistenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu