Gašparovičove zlo-činy

Kto by si nepamätal vraždu R. Remiáša, únos M. Kováča ml., kauzu F. Gaulieder a mnohé ďalšie nevyšetrené a nepotrestané zločiny. Zubom času, mnohými inými starosťami, novými kauzami a do určitej miery aj vďaka menovaným obetiam, sa tieto prípady sprofanovali a upadli do zabudnutia, alebo aspoň už nevyvolávajú v ľuďoch také emócie ako pred mnohými rokmi. Bolo to dávno, za dôb Mečiara, ktorý je už mimo hry, ľudí momentálne trápia iné problémy, tak načo to teraz vyťahovať? Ak si niekto myslí, že táto doba temna slovenskej demokracie už pominula, hlboko sa mýli. Môj článok nebude historickou exkurziou do nie až tak vzdialenej minulosti. Vďaka malému nepodstatnému fragmentu z roku 1996 vám chcem sprostredkovať pach doby, ktorý bol vtedy cítiť až za hraniciami Slovenska a proti ktorému kedysi veľká časť obyvateľov SR spoločne bojovala. Ale najmä Vám pripomeniem osobu, ktorá sa v tom čase preukázateľne podieľala na bezprecedentnom pošliapaní Ústavy SR, porušovaní práv občana SR a nerešpektovaní rozhodnutia Ústavného súdu SR. A ponechám na čitateľovi, aby posúdil, či ten istý pach necíti aj teraz, keď sme napr. svedkami nevymenovania pána Čentéša za generálneho prokurátora.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Mávanie ústavou podľa ľubovôle
Mávanie ústavou podľa ľubovôle (zdroj: Bystricoviny.sk)

Na úvod spomínaný fragment. Ako som avizoval, obsahovo ide o bezvýznamný výňatok z jedného rokovania Národnej rady SR, ktorý nás ale priamo vnorí do už značne roztočeného kolotoča udalostí, ktoré sa udiali ku koncu roku 1996. Len v skratke pripomeniem, že poslanec za HZDS František Gaulieder, ktorého meno dovtedy takmer nikto nepoznal, pretože išlo o nie veľmi angažovaného poslanca, ktorý dlhý čas len slepo ťahal voz, na ktorom sedelo zohraté duo pohoničov, Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič, sa v novembri 1996 rozhodol opustiť klub HZDS. Na to bol vylúčený z hnutia. V tomto okamihu prichádza na scénu hlavná hviezda, štátnik, národovec, komunista, kresťan, brat otca vlasti, pretekár a v neposlednom rade vtedajší predseda parlamentu Ivan Gašparovič. Gaulieder vedel, že všetci kandidáti na poslanca za HZDS sa v minulosti bianko poukazom zaviazali k imperatívnemu mandátu poslanca, čo znamenalo, že ak niekto opustí HZDS, musí sa vzdať mandátu a ak tak neučiní, spraví to samotné hnutie za poslanca. Preto Gaulieder Gašparovičovi vizionársky dopredu listom oznámil, že sa neplánuje vzdať mandátu a ak Gašparovičovi aj bude doručený list v jeho mene, s vyhlásením, že sa mandátu vzdáva, tak prehlasuje, že nejde o jeho vôľu. Gašparovičovi následne bolo doručené údajné vyhlásenie Gauliedera o tom, že sa mandátu vzdáva. Napriek vystúpeniu Gauliedera v parlamente, kde zopakoval, že sa nevzdáva mandátu, NR SR pod taktovkou Ivana Gašparoviča a vďaka vládnej väčšine 4. decembra 1996 vzala na vedomie vzdanie sa mandátu Gauliedera. Tým definitívne prestal byť poslancom NR SR a HZDS si mohla za neho dosadiť ďalšiu cvičenú opičku, ktorá navyše akútne potrebovala a následne aj patrične využila poslaneckú imunitu. O pár dní, lepšie povedané o pár hodín neskôr sa stala menšia nehoda s ktorou sa Gašparovič nemotorne snažil vysporiadať. Nech sa páči, pričuchnite si...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Tretí deň rokovania 21. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky 6. decembra 1996 s ukončením rokovania 7. decembra 1996

Predseda NR SR I. Gašparovič:

Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, budeme pokračovať v rokovaní 21. schôdze rozpravou, ktorú sme začali včera. Chcem vám povedať, že do rozpravy mám ešte prihlásených 23 pánov poslancov a poslankýň. Ako prvý dnes v rozprave vystúpi pán poslanec Baránik. Nech sa páči, pán poslanec.

Medzitým sa s faktickou poznámkou hlási pán poslanec Polka.

Poslanec L. Polka:

Vážený pán predseda, vážený pán podpredseda, vážené kolegyne poslankyne, kolegovia poslanci, dnes ráno o 0.15 hodine došlo v Galante vo vchode domu Františka Gauliedera k výbuchu neznámej trhaviny. Výbuch spustil signalizačné zariadenie a na miesto činu sa dostavila v priebehu niekoľkých minút polícia. Došlo k poškodeniu vchodových dverí, dvoch okien, obkladov a ďalších vecí na vnútornom zariadení rodinného domu v celkovej predbežnej škode asi 50 tisíc Sk. Momentálne na mieste činu pracuje skupina policajtov a expertov, ktorí pátrajú po páchateľovi a ktorí zabezpečujú miesto činu v ešte ďalšom rozsahu. Chcel by som, vážené kolegyne, kolegovia, v mene klubu poslancov HZDS i vo svojom mene...

SkryťVypnúť reklamu

Predseda NR SR I. Gašparovič:

Pán poslanec, ale mali by sme rokovať o niečom inom.

Poslanec L. Polka:

Môžem dokončiť jednu vetu?... vo svojom mene vyjadriť hlboké ľudské pohoršenie a odsúdenie sprostého kriminálneho činu, ktorý je zločinom proti elementárnym pravidlám ľudského správania. Ubezpečujem vás, že ako poslanec a člen výboru pre obranu a bezpečnosť i všetci kolegovia z výboru pre obranu a bezpečnosť vynaložíme všetko úsilie, aby sa čo najskôr objektívne odhalil tento trestný čin, aby bol páchateľ postavený pred súd.

Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)

Predseda NR SR I. Gašparovič:

Ďakujem. Pán poslanec Čarnogurský.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec J. Čarnogurský:

Ďakujem. Pán predseda, chcem sa vyjadriť k tej istej udalosti. Myslím si, že je to...

Predseda NR SR I. Gašparovič:

Ale, pán poslanec, nemali by ste... (Hlasy v sále.)

Poslanec J. Čarnogurský:

Mám procedurálny návrh.

Predseda NR SR I. Gašparovič:

... keď hovoril pán poslanec Polka, nech sa páči, aj vy. Neviem, prečo stále kričíte.

Poslanec J. Čarnogurský:

Pán predseda, mám procedurálny návrh. Navrhujem, aby sme dnes o 11.00 hodine prerušili debatu o rozpočte a zaradili na program rokovania tejto schôdze Národnej rady debatu práve o výbuchu bomby pred domom nášho kolegu Františka Gauliedera, aby sme si predvolali na toto rokovanie prezidenta Policajného zboru, aby nám podal informáciu. Navrhujem, aby sme o tomto ihneď hlasovali.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda NR SR I. Gašparovič:

Páni poslanci, rozpočet je veľmi vážna vec. Povedal som, koľko je prihlásených. Samozrejme, že dám o tom hlasovať, ale ak s tým budeme súhlasiť, mám návrh, aby sme rokovali cez obedňajšiu prestávku - keď už. (Šum v rokovacej sále.)..."

Áno, štátnický prejav a stoický kľud nenecháva nikoho na pochybách, že išlo o slová Ivana Gašparoviča. Ťažko teraz posúdiť, či pokoj vo vystupovaní Gašparoviča a nezáujem o informácie týkajúce sa bývalého poslanca, ktorého len pred dvomi dňami za pomoci kumpánov nechal vyhodiť z parlamentu a ktorému teraz niekto nechal vyhodiť aj dvere od domu do vzduchu, bol zapríčinený úprimnou snahou prerokovať bod rokovania schôdze, alebo usúdil, že z úst policajného prezidenta sa nedozvie nič nové o nočnom výbuchu, čo by už on sám nevedel. Taktiež sa už asi nedozvieme, či Ladislavom Polkom (toho času poslanec za HZDS, o mesiac sa stal štátnym tajomníkom ministerstva vnútra) prejavená ľútosť nad incidentom a snaha o dôkladné vyšetrenie prípadu bola úprimná, alebo išlo len o nechutný prejav absolútnej moci a neľudskosti celého poslaneckého klubu HZDS, ktorý priamo pred očami svojho kolegu ho zbavil mandátu, aby karavána mohla ísť ďalej. Každopádne asi nemusím vysvetlovať, že skutočného páchateľa a objednávateľa tohto zločinu, nikdy nevypátrali.

Ale veď čo, nálože vybuchujú aj teraz, i keď možno v menšej intenzite, 50-tisícová škoda na dome bývalého poslanca určite nezruinovala a išlo o bývalého podporovateľa mečiarizmu. To si v súčasnosti možno v duchu povie väčšina z nás. To, že Gauliederov mladší syn mal pri výbuchu utrpieť psychickú traumu a že "oni" sa mali vyhrážať aj ďalším členom jeho rodiny a napokon, že po tejto bombovej výstrahe sa už v danom volebnom období žiadny poslanec HZDS neodvážil opustiť poslanecký klub, je len taký detail. Ale prečo to všetko pripomínam?

Pretože v tomto prípade došlo zo strany NR SR k porušeniu ústavy SR, čo skonštatoval v júli 1997 samotný Ústavný súd. Ale veď predsa takých výrokov Ústavného súdu bolo niekoľko aj počas iných vlád, tak prečo sa vracať k tak starej kauze? Pretože všetko sa udialo pod taktovkou Ivana Gašparoviča ako predsedu NR SR. Navyše Gašparovič bol v tom čase podpredsedom HZDS a veľmi dobre vedel, že Gaulieder nesúhlasil so zbavením svojho mandátu. Taktiež vedel, že i samotné HZDS konalo v rozpore s ústavou, ktorá zakazovala a naďalej zakazuje imperatívny mandát poslanca, pretože poslanec má konať slobodne a bez príkazov (áno, aj prenájom časti poslancov Smeru Ficom pre súčasnú opozíciu napĺňa znaky imperatívneho mandátu, ale koho by to na Slovensku trápilo). Čo ale najviac vystihuje obludnosť konania HZDS a NR SR na čele s Ivanom Gašparovičom v tejto veci je ich postup po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý vydal nález, že nápravu, t. j. obnovenie mandátu poslanca Gauliedera, musí vykonať samotná NR SR. Vtedajší koaliční poslanci na čele s predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom vytrvalo ignorovali tento nález ústavného súdu a napokon v hlasovaní zamietli návrat Gauliedera. Pod všetkými popísanými krokmi, ktoré boli v rozpore s ústavou a ktoré porušili práva občana SR, nájdete podpis alebo stopu Ivana Gašparoviča.

No a ako to vlastne celé nakoniec skončilo? Gaulieder vyhral spor na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, vysúdil odškodné, ktoré možno označiť za odrobinky v porovnaní so sumami, ktoré vysúdili hraboše a iné hlodavce na Slovensku v sporoch so slovenskými médiami. Samozrejme všetky náhrady a trovy konania zaplatil za Ivana Gašparoviča a jeho kumpánov štát, teda občania SR. Taktiež hanbu a medzinárodné konzekvencie znášal namiesto konkrétnych jednotlivcov, ktorí sa v rámci kolektívnych orgánov podieľali na porušovaní najvyššieho zákona, samotný štát, teda my občania. No a za odmenu sme my občania zvolili za hlavu štátu Ivana Gašparoviča. Dvakrát po sebe.

Tak čo, ako vám voňal závan z minulosti? Prišlo vám nevoľno, alebo už ste si na ten pach zvykli? A aký z tohto všetkého plynie záver a odkaz do budúcnosti? Ivanovi Gašparovičovi, tak ako v minulosti aj teraz bude jedno, či Ústavný súd skonštatuje porušenie práv občana SR, pána Jozefa Čentéša, alebo skonštatuje nesúlad jeho postupu s ústavou pri nevymenovaní zvoleného kandidáta za generálneho prokurátora. Vie veľmi dobre, že mu žiadna ujma nehrozí a ak aj Čentéš o niekoľko rokov vyhrá súd v Štrasburgu, on si už bude užívať svoj prezidentský dôchodok a za jeho ďalšie prípadné napáchané zlo a činy v rozpore s ústavou zaplatia opäť len občania SR.

Roman Goga

Roman Goga

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Konzervatívec, ale inak som normálny :-) Zoznam autorových rubrík:  Naša vecMoja rečMoja vec

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu