Pri písaní týchto slov sedím na balkóne.Rád píšem na čerstvom vzduchu; aj keď balkón na siedmom poschodí navyše na najväčšom sídlisku v Banskej Bystrici nie je etalón sviežosti ovzdušia... Každopádne, začal som s tým preto, lebo chcem odkázať na počasie dovoľujúce na ňom sedieť. Je tu konečne jar, s ktorou k Nám zavítalo pekné a teplé počasie; s ktorou sem zavítal rozkvet prírody, prebúdzanie, znovuzrodenie, a teda aj hromada článkov podobných tomu od Kiki.
Jar je skvelý marketing. Ľudské zdravie ešte skvelejší. Rakovina? PRE BOHA! Všetko iné, len nie Rakovina. Nezáleží na peniazoch, radšej byť na mizine, ako byť chorý, no nie? No... Ja si to celkom nemyslím.

Zdravovedný kúzelníci zvyknú hovorievať "Môžem jesť to a to! Že sa mi niečo stane? *pche* Veď to žrali aj naši predkovia a prežili, tak prečo by som to nemohol žrať aj ja?" To áno, žrali a prežili. Ale v ovzduší nebolo wifi, rádiové a televízne vlnenie, v mori plasty a iný odpad, v kuratách steroidy a antibiotiká, vo vode splašky (no dobre, tie tam boli vždy, ale len prírodného pôvodu) a takto by som mohol pokračovať do aleluja. Takže, áno, žrali kadečo, ale v zdravom prostredí pri zdravej práci.
Problémom neuveriteľnej produkcie zdravonosných článkov je Naša hlúposť a ignorancia! Veď si len odpovedz, kedy si bol naposledy sám alebo s rodinou na prechádzke (dlhšej ako hodinovej) v prírode? Mimo civilizáciu? Kedy si naposledy pil iný ako sáčkový čaj? Jedol iné ako kúpené ovocie a zeleninu? Celozrnné pečivo? Miesto sirupu a tabletiek proti kašľu dal harmančekový čaj s medom a citrónom? AHA! Tu je pravý dôvod a pôvod takých článkov. Pretože nemôžeme očakávať zdravie tam, kde naň nie sú podmienky. A nezmení to ani mesačná kúra z žbrndy cvikly, mrkvy a neviem čoho všetkého ešte.
Najlepší je vždy praktický príklad. Ja osobne som prestal veriť medicíne po nevydarenej transplantácií prehĺbenou smrťou môjho kamaráta (že vraj) vyliečeného z rakoviny. Nepodľahol som ani namotávke šarlatánov s elixírmi nesmrteľnosti a dlhovekosti, práve naopak, začal som sa samovzdelávať v oblasti tradičnej prírodnej medicíny. Zároveň som začal skúšať a praktizovať veci, ktoré sú "rokmi osvedčené". Od vtedy (čo teraz budú necelé dva roky) som bol výrazne chorý raz (dobrá bilancia, keď zoberieme do úvahy že pred tým som soplil a temer zomieral hneď, ako prišla jeseň a sychravé počasie).
Nehovorím, že som si počas tohto obdobia z internetu nič neprečítal, ale čerpať z jedného zdroja informácie a slepo ich nasledovať, to je ako veriť reklamám v televízore.
Ako odpoveď na Kikin článok som sa rozhodol, že sa tiež aj ja s Vami podelím o pre mňa cenné informácie, dopĺňam však, že nie sú zaručeným návodom, ako byť navždy zdravý a imúnny, mne však pomohli a pomáhajú dodnes.
Za prvé: Snaž sa denne vypiť aspoň pol litra čaju.
Pre mňa sa stal zber bylín prakticky životný štýl. Ten pocit, keď počas slnečného dňa vyjdem so psíkom, plátenou taškou a hubárskym nožom na ľudmi zabudnuté miesta, nazbieram tam bylinky a popritom sem-tam niečo napíšem a odfotím, ten pocit sa dá prirovnať detskej radosti na kolotočoch. Aj preto máme s Kikou doma v poličke uskladnených zhruba 20 zeliniek na najčastejšie ochorenia. Zároveň sme sa vďaka mojej predchádzajúcej práci zamilovali do sypaných čajov, takže aj z nich máme slušný výber. A ani by si neveril, koľkokrát Nám už pomohli pri nachladnutiach a iných problémoch.
Sáčkové čaje som úplne vynechal, okrem nevedomosti ich reálneho obsahu majú základnú nevýhodu v ich jednonálevnosti. Pritom aj najbežnejší a najlacnejší zelený čaj je minimálne dvojnálevový. Stačí teda vymeniť sáčky za celé lístky (alebo aj drvinu) a ihneď pocítite prvé zmeny. O bylinkách existuje množstvo článkov, receptov a iných typov záznamov, preto sa tu o nich nejdem rozpisovať. Uvádzam aspoň odkaz, kde som písal o tých najzákladnejších a najľahšie dostupných i rozpoznateľných:
Článok Potulky za zdravím (1)
Článok Potulky za zdravím (2)
Za druhé: Choď aspoň pár krát do týždňa bosý.
Znie to absolútne uletene, ja viem, no ver či nie, naozaj to funguje. K bosote (alebo bososti?) ma priviedol kamarát a bývalý kolega, ktorý chodí bosý od detstva. Tvrdí, že mu to pomohlo na neznesiteľnú reumatickú bolesť. Vyskúšal som to jedného leta a odvtedy to "skúšam" dodnes. Chodenie na boso má hneď niekoľko výhod. Odporúčam to ľudom s plochými nohami, pretože po určitom čase plochosť zmizne. Zároveň to podporuje správne držanie tela. Najväčšie pozitívum ale ostáva zvýšenie imunity. Úplne stačí, keď sa pár krát v teplých suchých dňoch prejdeš bosý po lúke. Dotyk čerstvej trávy s pokožkou nohy je neuveriteľne príjemný a uvoľňujúci, rovnako ako napríklad prechádzka po pláži.
Za tretie: Sprchuj sa studenou vodou.
Krásny pohľad na milovníkov teplúčka je na kúpalisku v sprchách. Studená voda je pre ľudský organizmus prirodzená, veď kto ju nepije rád? Sprchovanie sa ňou zabezpečuje, rovnako ako bosota zvýšenie obranyschopnosti najmä proti nachladnutiam. Ideálna je ich kombinácia. Osobne sa vždy sprchujem najprv teplou, potom studenou vodou a opakujem to 2-3 krát.
Za štvrté: Jedz pravidelne celozrnné pečivo.
"Biela múka je smŕŕŕť"
Diváci Kredencu ihneď vedia, o čom je reč. Keby však aspoň polovica z nich zobrala túto repliku vážne, nemusela by sa trápiť s migrénou alebo obezitou. Lepok, jeden s najväčších jedov, ktoré pravidelne vedome prijímame, sa za posledných pár desiatok rokov začal pridávať všade. Od bežných rožkov po bezchutné ryžové fit-chlebíčky. Tým pádom sa aj jeho príjem niekoľkonásobne zvýšil a Náš organizmus ho jednoducho nevie spracovať. Avšak na pečivo z celozrnnej múky sa lepok až tak neviaže a tým pádom uľahčuje jeho rozloženie a strávenie. My si doma pečieme svoj vlastný celozrnný chlebík. Je to práca na zhruba 2 hodiny, lež výsledok naozaj stojí za to. Keď už si na tom internete, pozri si popri čítaní a chatovaní aj nejaký recept, a prekvap Vašich. Oni, a aj ich žalúdky sa Ti iste poďakujú ;)
Tu som teda vytýčil štyri najdôležitejšie body. Okrajovo by som ešte spomenul aj pitie čistej vody; ráno na lačno si dopriať aspoň jednu PL olivového oleja a ľanových semiačok (môžeš pridať aj lyžicu medu); pitie domáceho mlieka; veľa pohybu, ak jesto času, aj cvičenia; dostatok spánku a tak ďalej...
Keď si zoberiete aspoň omrvinku s toho, čo som sem napísal, budete sa cítiť lepšie a zdravšie. No a ak to, čo ste teraz prečítali už dávno viete a praktizujete, podeľte sa s Nami o postrehy a rady, ale aj vyvráťte čokoľvek, čo sa Vám zdá napísané klamlivo alebo nepresne. Budem rád, keď sa dozviem aj ja, aj ostatný niečo nové, niečo napredovaniahodné. A aspoň bude tých "zaručených receptov na dlhotrvajúce zdravie" o niečo menej :)
Na zdravie.
Roman Prosimír Vaňo