Potrebujeme 5G? Čo to vlastne je?

Potrebujeme 5G? Čo to vlastne je?
Ilustračné znázornenie 5G (Zdroj: Zuzana Mackovčáková)
Písmo: A- | A+

Pred rokmi som na jednej telekomunikačnej konferencii začínal svoj príspevok vetou: „5G je ako Columbova žena, všetci o nej počuli, ale nikto ju zatiaľ nevidel.“

Nedostatok korektných informácií spôsobuje problémy a doslova nebezpečné je, že k téme 5G sa vyjadrujú až príliš často ľudia, ktorí o tom nevedia nič, alebo takmer nič.

Už pred niekoľkými rokmi Regulačný úrad začal od novinárov a neskôr aj od verejnosti dostávať prvé otázky, ktoré sa týkali 5G sietí. Vzhľadom na to, že je to v prvom rade technologická téma, tak sme v tom čase spolupracovali najmä s technologickými magazínmi. Jedného dňa mi v kancelárii zazvonil telefón a po prijatí hovoru sa mi ozval znepokojený ženský hlas. „Prosím Vás čo je to päť gé a načo nám to bude? Čítala som o tom rôzne neraz aj strašné veci a neviem, čo si mám o tom myslieť.“

Kde je problém?

Základný problém, je že pod skratkou 5G si rôzni ľudia môžu predstavovať rôzne veci. V sektore elektronických komunikácií („telekomunikácií“) skratkou „5G“ označujeme mobilné siete piatej generácie. Na internete, resp. na sociálnych sieťach môžete nájsť aj iné informácie, napr. že 5G je účinná zbraň a podobne. Inými slovami, ak dvaja hovoria o 5G nemusia mať na mysli to isté. Aj v telekomunikačnom sektore sme skratkou 5G nie vždy označovali mobilné siete piatej generácie. Možno si ešte niektorí z Vás spomenú na reklamy v televízii, ktoré nám ponúkali 4G, resp. 5G internet v čase, keď sme na Slovensku o mobilných sieťach štvrtej generácie (4G) ešte ani nesnívali... Pre pripomenutie len doplním, že pod marketingovým označením 5G sa v tom čase skrývalo pripojenie k internetu prostredníctvom rádiovej siete pracujúcej vo frekvenčnom pásme 5 GHz.

Vráťme sa na chvíľu späť ku znepokojenej pani. Samozrejme som chcel vedieť kde čerpala informácie, ktoré ju znepokojili. „V televíznych novinách som počula, že na Slovensku budeme mať už onedlho nejaké päť gé. Nevedela som čo to je a tak som začala gúgliť“, začala svoje rozprávanie. Rozpovedala mi, ako našla rôzne zložité technické texty a „vládne dokumenty“, ktorým veľmi nerozumela a tak svoje „pátranie“ sústredila na sociálne siete. Na známej sociálnej sieti našla niekoľko skupín, kde sa objavovali príspevky (aj) o 5G. Časť príspevkov bolo bez odkazu na zdroj informácií, alebo napísané v štýle „jedna pani povedala“. Ďalšie odkazovali „samé na seba“, resp. na web diskusnej skupiny, alebo na internetové „magazíny“, o ktorých existencii dovtedy ani netušila. Iné odkazovali na zahraničné weby. Stretla sa aj s tým, že príspevok odkazoval na článok v angličtine, v ktorom bolo napísané niečo iné, ako uvádzal príspevok.

Tieto skúsenosti ju priviedli k tomu, aby sa o tému začala ešte viac zaujímať. Počas nášho rozhovoru napokon priznala, že vďaka svojej neúnavnosti už niečo o 5G vie. Pri vyhľadávaní na internete našla web Regulačného úradu, kde sa dozvedela základy a následne na sociálnej sieti navštívila policajný profil Hoaxy a podvody, kde našla zdieľané príspevky Regulačného úradu, Ministerstva zdravotníctva SR, vedcov, občianskych združení a pod.. Vďaka týmto informáciám sa jej poskladala mozaika informácií, pozná dôležitosť kritického myslenia, dozvedela sa niečo o práci novinárov, o dôležitosti overovania informácií, dozvedela sa čo je 5G a načo slúži, našla vysvetlenia najčastejších hoaxov a pod.. Asi si teraz kladiete otázku, ktorú som si položil aj ja: Aký bol pravý dôvod jej telefonátu? „Videla som v archíve vaše vystúpenie v rannom vysielaní verejnoprávnej televízie, kde ste jednoducho a zrozumiteľne vysvetlili, čo je to 5G, vznik dezinformácií a objasnili niektoré z nich. Preto som sa chcela s Vami podeliť o svoje skúsenosti. Nie každý ako ja bude takto zložito pátrať po korektných informáciách“, vysvetlila svoje pohnútky.

Aby ste aj vy nemuseli takto zložito pátrať, tak si zjednodušene priblížime, čo je to 5G a na čo slúži.

Čo je to 5G?

Pod skratkou 5G sa skrýva označenie mobilných sietí piatej generácie. Pre jednoduchšie pochopenie: 5G = piata generácia, v tomto prípade piata generácia mobilných sietí.

Môžeme povedať, že každá generácia mobilných sietí nám priniesla niečo nové. Na začiatku to bolo to, že sme sa „odstrihli“ od pevnej linky a získali sme mobilitu pri telefonovaní. Mladšie ročníky si už asi ani nevedia predstaviť, že pred príchodom mobilných telefónov sme používali len pevné telefóny. Ich zriadenie bolo drahé a čakali sme na to mesiace až roky. Keď sme chceli niekomu zavolať, tak musel byť práve doma a mať telefón, alebo sme mu zavolali do práce. Ak sme si na niečo spomenuli vonku, tak sme museli vyhľadať verejný telefónny automat. Pred telefónnymi búdkami na frekventovaných miestach sa neraz tvorili dlhé rady čakajúcich. Od získania mobility sme ďalšími generáciami mobilných sietí postupne získali možnosť posielania krátkych textových správ (SMS), neskôr multimediálnych správ (MMS), video hovory, prístup do internetu...

Načo nám je 5G?

5G siete sú veľmi dôležité pre domácnosti, medicínu, dopravu a priemysel. Podľa Európskej komisie je piata generácia mobilných technológií navrhnutá na podporu rastúceho počtu používateľov, zariadení a rastúceho množstva dát, ktoré budú generovať a zdieľať. 5G siete sú kľúčový stavebný blok pre najnovšie technologické aplikácie a služby, ako je internet vecí (IoT), umelá inteligencia, virtuálna realita a rozšírená realita. 5G prináša ultrarýchle zdieľanie údajov s odozvou v takmer reálnom čase.

Čo to všetko v praxi znamená si povieme nabudúce.

Skryť Zatvoriť reklamu