
Keď som bol naspäť doma, pregoogloval som zopár článkov. Dozvedel som sa, že štát New York je notoricky známy nízkymi rýchlostanými limitmi a vysokými pokutami. V mojom prípade mohlo ísť o viac ako 500 dolárov, presne sa to nedalo určiť, lebo pokutový blok na rozdiel od tých vydaných v Ontariu, neudával výšku pokuty - tú sa dozviem až keď zaškrtnem, že súhlasím s obvinením, a pošlem.

Najprv som najal právnika, ktorý na svojej internetovej stránke sľuboval 100% garanciu. Ako som už naznačil, sú dve možnosti reakcie na pokutu: zaplatiť alebo sa dostaviť pred súd. Právnik si v mojom mene zvolil dostaviť pred súd, ale keď zistil, že záležitosť sa nedá vybaviť po telefóne alebo kuriérskou službou, poslal peniaze naspäť a už sa o mňa nestaral. Celá rodinka sme mali platné doklady pre vstup do USA, tak sme v súdny deň vyšli na výlet, bolo to len okolo 120km.

V súdnej sieni (alebo skôr hale) sedelo niekoľko stoviek ľudí - obžalovaní a ich známi alebo možno ich právnici ak mali väčšie šťastie ako ja. Od vrátnika som sa dozvedel, že takéto sedenie robia raz týždenne. No zbohom, to je vždy také plné? Ako som sa obzeral po miestnosti, všimol som si, že na boku bola tabula a na nej rozpísané zdroje pre mestký rozpočet, zrejme to zabudli zotrieť. Podľa tabule toto 10,000-ové mestečko má vyše 2mil dolárov ročne len z pokút za dopravné priestupky! Neuveriteľné! Ale najväčšie prekvapenie ešte len prišlo.

Môj policajt tam tiež bol, a stále si niekoho volal dozadu. Možno po hodinke si zavolal aj mňa a bez veľkych rečí povedal:
- Pokazený výfukový tlmič. Bude to $100 a žiadny záznam. Beriete? Chvíľu som rozmýšlal prečo točí o tlmiči, až po pár sekundách mi to došlo. V momente som ponuku prijal. Veď len ten mizerný právnik by ma vyšiel na $250 plus samotná pokuta.
Policajt niečo poznačil, a po chvíli keď ma sudca zavolal predstúpiť pred neho, mu priniesol moju dokumentáciu. Za 5 minút som bol vybavený.
Takže takto to funguje! Pochytajú kopec vodičov, potom im ponúknu dohodu bez záznamu v trestnom registri, takže vodiči odtiaľ odchádzajú ešte ďakujúc. Vlk je sýty aj ovca je spokojná (aj keď nie celá). K dokonalosti mi už chýbal len billboard Ďakujeme, príďte si zase rýchlo zajazdiť!
Tu som sa tiež prvýkrát stretol so súdom na bežiacom páse. V jednej miestnosti 100-200 obžalovaných, 4 sudcovia, celá šaráda trvá tak 2-3 hodinky. Ktovie ako na tom profitujú miestne obchody, moja manželka ich totiž po súde väčšinu pobehala.

Doma som sa potom dočítal, že v štáte New York je podobná dohoda medzi policajtom a vodičom úplne legálna. V Ontariu môže síce policajt na základe svojho uváženia znížiť prekročenú rýchlosť alebo dokonca neudeliť pokutu, ale nemôže ju zmeniť na obvinenie iného druhu. Iný kraj, iný mrav.
Ak chcete vedieť ako to prebieha v Ontariu si prečítajte si Ďakujem, pán sudca .
Ak máte chuť sa podeliť so skúsenosťou z podobného súdu na Slovensku, napíšte mi.