Koľko stojí absolvent verejnej VŠ a koľko absolvent súkromnej

Náš školský systém, najmä systém vysokého školstva je nastavený na produkciu veľkého množstva nezamestnaných. Na jednej strane sa u žiakov prehlbujú deklaratívne znalosti, teda množstvá teórie a definícií naučených naspamäť...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

... na druhej strane však majú nepomerne menej funkčných znalostí. Pre vysvetlenie, to je to, keď absolvent vie, ako použiť deklaratívne vedomosti v praxi, alebo nakoľko vie robiť to, čo sa naučil. Lebo jedna vec je, že to ovládate a druhá, že to aj viete použiť a riešiť problémy v praxi. V súvislosti s tým sa so železnou pravidelnosťou ozývajú aj hlasy, kritizujúce kvalitu vysokých škôl. Na odstrel sú v prvom rade tie súkromné.

Zvyknem sa ale často pýtať, či sú veci naozaj len čierne alebo len biele. Pretože hneď druhý môj najobľúbenejší mýtus je, že súkromné vysoké školy sú nekvalitné, zlé a mali by sa rušiť, lebo na Slovensku je už aj bez nich dosť titulovaných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa dostupných zdrojov má Slovensko 35 vysokých škôl, z toho 20 verejných, 3 štátne a len 12 súkromných. Teda či až alebo len, to nechám na posúdenie každému osobitne. Súkromné školy vznikli na prirodzenej báze vytvorenia ponuky tam, kde sa javila diera na trhu, teda čistým komerčným princípom. Keďže splnili podmienky akreditácie jednej a tej istej akreditačnej komisie, ktorá hodnotí aj verejné vysoké školy, dnes fungujú a vzdelávajú vysokoškolákov. Jediný rozdiel medzi nimi a verejnými školami je ten, že súkromné sú podnikateľské subjekty, odkázané len na kvalitu svojej ponuky a vyvolanie dostatočného záujmu zo strany platiacich študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa nejaký politik snaží byť citovaný v médiách, väčšinou sa obúva do témy školstva a to radikálne, dehonestáciou súkromných škôl, kde žiada kompetentných, aby začali s ich rušením. Ak sa má niečo v slovenskom školstve meniť, takmer vždy sú na odstrel ako prvé súkromné vysoké školy. Ako vyučujúci, ale aj súčasť manažmentu, mám skúsenosti z oboch sfér a nedovolil by som si radikálne tvrdiť niečo také. Prečo? Pre čísla.

Povedzme, že sme štát a ideme vytvoriť dvoch absolventov. Máme študenta A, ktorý ide študovať na verejnej vysokej škole, plne dotovanej štátom. Štát financuje verejné vysoké školy z peňazí daňových poplatníkov, čiže Vašich. Vy platíte štúdium študentom verejných vysokých škôl. (rovnako tak, keď sa náhodou neuplatnia, platíte prostredníctvom štátu programy na rekvalifikovanie) Máme aj študenta B, ktorý ide študovať na súkromnú vysokú školu, kde si štúdium plne hradí zo svojho vrecka. Vybral som si pre porovnanie dve vysoké školy – jednu verejnú a druhú súkromnú. Nedajú sa porovnávať plošne, pretože každá škola má iné náklady. Vybral som preto dve školy s veľmi podobnou štruktúrou študijných programov. Študent A stojí štátny rozpočet za 5 rokov štúdia 17800€, študent B prinesie štátu už počas štúdia za rovnaký čas 107€. Stačí si pozrieť register účtovných závierok a zopár údajov z Centra vedecko-technických informácií. Či si vytvoríte názor, alebo ďalšie otázky, to už nechávam na Vás.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Zoltán Rózsa

Zoltán Rózsa

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg marketingu a manažmentu, podnikateľ, nadšený cestovateľ a fotograf. Vyučujem ako docent na súkromných aj verejných vysokých školách. Mnohokrát som už dostal otázku, prečo vlastne učím, keď mám svoj vlastný biznis. No práve preto. Lebo môžem.http://www.rozsa.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu