Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 12. „Miluj blížneho svojho...?“.

„Ak chceš poznať charakter človeka, daj mu moc.“ Abraham Lincoln

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na úvod by som mal napísať, ako býva zvykom v niektorých televíznych programoch, „všetky udalosti a postavy v príbehu sú vymyslené a akákoľvek podobnosť je čisto náhodná“.

No na druhej strane by som mohol napísať, že tento príbeh je „výpoveďou na základe skutočných udalostí“. Nechám na každom z vás, kam ho zaradí.

Už pred časom som sa dostal k informácii, že istý dôstojný pán, si číta moje blogy o DSS, ktorú riadi a o veciach, ktoré sa tam diali a dejú s jeho vedomím - možno by sa patrilo napísať pod jeho priamym velením. A to aj napriek tomu, že jej názov nie je nikde uvedený. Je to trochu zvláštne, stotožniť sa dobrovoľne s týmto príbehom, ale to je každého osobná vec. Dokonca si ich vraj čítajú aj zamestnanci a klienti a verím, že nie len bývalí. A rovnako zvláštne je aj to, pokiaľ sa niekto ďalší v tomto príbehu našiel. Preto je na mieste venovať túto časť práve osobe dôstojného pána T a nastaviť mu akési zrkadlo. Určite mu pri pohľade na seba samého  nepríde nevoľno, dokonca je zrejme na seba hrdý, pretože je presvedčený, že „spravovať financie“ klientovi či klientom, je jeho poslaním a povinnosťou. Alebo akoby zrejme napísal pán komisár Mgr. Szabo z Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, "dôstojný pán T klientom pomerne úspešne spravoval finančné prostriedky". Keď napíšem, nehorázne okrádať klienta resp. klientov, tak nie som od pravdy vzdialený ani na hrúbku konského vlasu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes by som tak trochu odbočil od minulotýždňovej témy a skĺzol do mierne teoretickej roviny a pokúsil sa vám priblížiť osobnosť dôstojného pána T, na základe informácií, ktoré mi poskytli konkrétne osoby - zamestnanci a klienti DSS, ktorí mali tú „česť“ spoznať ho osobne v celkom bežných životných situáciách. Stretol som sa s niekoľkými bývalými zamestnancami a plánujem ešte ďalšie stretnutia, pokiaľ si to nerozmyslia. Je to až zarážajúce, že niektorí, ktorí tam už nepracujú aj niekoľko rokov, majú ešte aj dnes obavu z dôstojného pána T a z jeho zastrašovania či vyhrážok. Údajne mali v pracovných zmluvách uvedenú obrovskú pokutu, pokiaľ by sa rozhodli rozprávať o veciach, ktoré sa diali za bránami DSSky. Je to až nepochopiteľné, že slovo „páter“ v nich vyvolá pocit úzkosti aj po takom dlhom čase. Nie všetci sú ochotní podeliť sa so svojimi skúsenosťami. Sú však aj takí, ktorým rozhovor o praktikách v tomto zariadení nerobí problém rozprávať. Práve naopak.

SkryťVypnúť reklamu

To čo píšem nižšie, je aj na základe vlastnej skúsenosti, s týmto pánom.

Klienti v tomto pánovi vidia akéhosi „spasiteľa“, ktorý im dáva stravu a strechu nad hlavou. Nečudujem sa im. Je pravda, že nebyť podobných zariadení, takíto ľudia by asi neskončili dobre. Toto je jedna strana mince. A to je práve tá jediná, ktorú človek vidí ihneď, pri pohľade na týchto „šťastných a spokojných“ chlapcov.

Nikto z klientov si neuvedomuje resp. ani len netuší, že dôstojný pán T si neodtŕha sústo od vlastných úst a ani sa s nimi nedelí o jeho dom. Dovolím si napísať to opačne. Vďaka tomu, že odtŕha od úst klientom sa má ako prasa v žite a myslím to s plnou vážnosťou. Na prevádzku zariadenia tomuto pánovi prispievajú klienti a rovnako myslím celkom štedro aj štátna kasa. A to ešte nie je všetko. Existuje tiež množstvo príspevkov, ktoré získava na základe rôznych výziev či grantov a zveľaďuje majetok, ktorý mu (ne)patrí - o tom niekedy nabudúce.

SkryťVypnúť reklamu

Tá druhá strana mince, na prvý pohľad neviditeľná je však celkom iná. Klienti vám prezradia, že dôstojný pán ich občas fyzicky trestal a vraj to robí dodnes. Dostať bitku v sprche asi patrí k výchovným metódam, aby si chlapci uvedomili, kto je ich pastierom a najmä pánom. A rovnako to platí aj o psychickom trestaní, ak je pravda, že tento človek ich vychovával napr. niekoľkodňovými „dobrovoľnými“ hladovkami, že im bežne bral ich osobné veci, že im meral v jedálni obvod „brucha", aby sa im mohol verejne vysmiať, akí sú tlstí, alebo že niekoho ostrihal do hola, aby ho ponížil pred ostatnými, že sa im vyhrážal zbavením svojprávnosti a mnoho iných „drobností“.

SkryťVypnúť reklamu

Treba však aj spomenúť, že dôstojný pán T dal niektorým možnosť privyrobiť si nejaké financie k ich invalidnýcm dôchodkom v Chránenej dielni, či dostali možnosť urobiť si vodičský, prípadne zváračský preukaz. Keď sa ale napíše A, treba aj to B. Ak pracovali v Chránenej dielni, museli „dobrovoľne“ darovať 30% svojej mzdy už skôr spomenutému O.z. Dobrá rodina. Ak mal niekto vodičské oprávnenie na traktor, tak ho DSSka využívala ako lacnú pracovnú silu na poľnohospodárske práce a podobne, z ktorej najväčší benefit nebol pre samotných klientov, ale pre už spomínané občianske združenie a zrejme aj istú kooperujúcu sročku. Rovnako to platilo o každom, kto mal niečo, čo mohla DSSka využiť prioritne ako benefit pre seba, ale rozhodne nie pre klienta DSS napr. aj zváračský preukaz.

Nenechajte sa pomýliť, v tejto DSSke nič nie je z lásky k blížnemu a za vatikánsku menu, ale z čistej vypočítavosti. Je to taká pomyselná miska váh, kedy by každý mentálne zdravý človek minimálne zvažoval pozitíva a negatíva. Pre klienta tejto DSSky, ktorý nemá na výber, to však má jediné riešenie. Byť spokojný a šťastný. Aj samotný dôstojný pán T hovorí, že Tibor je v zariadení „spokojný a šťastný“.

Je to podľa mňa niečo, čo by som s trochou zveličenia mohol pomenovať ako štokholmský syndróm, ktorý opisuje situáciu, v ktorej rukojemník začína vyjadrovať súcit a sympatiu voči páchateľovi. Osobne sa im teda nečudujem.

Pre mnohých bývalých zamestnancov je táto osoba, ale jednoznačne definovaná a to celkom inak. Jedným slovom – manipulátor.

To čo u týchto ľudí prevažovalo a snáď každý to spomenul, bola ešte jedna zaujímavá vec, ktorú som zažil aj pri osobnom stretnutí. Ten, kto tohto človeka stretol sa takmer okamžite dozvedel, že dôstojný pán T má dlhodobo veľké zdravotné problémy, ale jeho poslanie je pomáhať klientom, akí sú v tomto zariadení. Ten kto ho nepozná, mu sadne na lep ako mucha a on vie, že ho má presne tam, kde chce. To sa týka rôznych návštev ako sú napríklad kontroly, kde zahrá divadielko pre naivných - dobrodinca. Útlocitne a s pokorou im predvedie nacvičenú melodrámu, pridá nejaké naučené frázy, k tomu na záver niekoľko úsmevov a rozdá sväté obrázky. Jednoducho takmer svätý muž. Na tom sa zhodli všetci oslovení či už priamo, alebo opisom skutočností, ktoré zažili na vlastnej koži.  

Práve preto by som rád rozvinul a ponúkol vám svoj osobný pohľad na podobných ľudí, ktorí sa tvária ako tí vyvolení a spravodliví. Naviac sa pasujú do úlohy spasiteľov, mysliacich viac na iných ako na seba. A takto sa zrejme vníma aj tento dôstojný pán T.

Nech mi je odpustené, ak nebudem používať celkom presné termíny, ale nie som psychológ, psychiater ani sociológ. Dovolím si však tvrdiť, že človek sa správa podľa určitých vzorcov správania, ktoré sú mu dané už od detstva výchovou a tiež, ktoré získal počas svojho života. A tie ovplyvňujú jeho konanie aj v dospelosti. Tiež som presvedčený, že sa človek nejakým spôsobom vyvíja a mení na základe vonkajších podnetov či životných skúseností .

Rád by som použil jednoduchý príklad.

Ruku na srdce, bránili by ste sa predstave, že sa už zajtra môžte mať lepšie napr. po materiálnej stránke? Že by ste za rovnakú prácu dostávali len tak, zo dňa na deň, o 30% vyššiu mzdu bez akýchkoľvek podmienok či nárokov ? Koľkí z nás by to nechceli? Ale, čo ak by tých 30% naviac, bolo podmienených za niečo, čo je minimálne v rovine etickej mimo vašich morálnych zásad či presvedčenia? Zrejme by sa množina ľudí ochotných „do toho ísť“ o niečo zúžila. No a čo, ak by ste v sebe potlačili aj túto rovinu a bolo by tých 30% podmienených vecami hraničiacimi alebo prekračujúcimi platné zákony? Koľkí z nás by boli ochotní riskovať svoju dobrú povesť či spoločenské postavenie a vystavovať sa riziku trestného stíhania či dokonca odsúdenia? Tí, ktorí sú toto ochotní urobiť si zrejme na jednu misku váh dajú benefity a na druhú prípadné riziko, ktoré podstupujú a neurobia to len tak bezhlavo. Je to jednoznačný, dôsledne premyslený kalkul každého, kto sa takto rozhodne. Ak takíto ľudia riziko vyhodnotia ako minimálne či takmer žiadne, dokážu si naviac veci poistiť podpísanými bianko šekmi „nesvojprávne svojprávnych klientov“ a ošetriť ešte nejakým ďalším spôsobom, ako napríklad svojimi známosťami, kňažským rúchom, prípadne sa prezentovať láskou k blížnemu, či na oko nezištnou pomocou, zrejme takémuto pokušeniu ťažko časom odolajú a o to ľahšie mu podľahnú.

A toto zrejme platí aj pre dôstojného pána T. Ako som sa dozvedel, niekoľko rokov nazad to bol vraj celkom iný človek a duchovný v jednej osobe. Osobne tomu príliš neverím, ale nech je tak. Ale človek mieni a život mení. Aj on zrejme prišiel na to, že má mnoho príležitostí a možností ako zo všetkého vyťažiť čo najviac. Ako si vylepšiť život a pritom ešte aj vystupovať ako altruista. Byť za ľudomila, nezištného a nesebeckého človeka s láskavým vzťahom k druhým ľuďom a to najmä zdravotne postihnutým, šíriaceho lásku k blížnemu. Takto sa totiž prezentuje navonok, pri rôznych aj náboženských príležitostiach. Pri kontrolách, ktoré do DSS z času na čas zavítajú, ktoré sa môžu na vlastné oči presvedčiť o „božej láske“, ktorá panuje v tomto zariadení. Dokonca si vraj tento „boží služobník“ pri podobnej udalosti vezme na kolená niekoho z uvedeného zariadenia a nešetrí úsmevom na tvári, keď takto prezentuje svoju „nekonečnú a nezištnú lásku k blížnemu“. Či si po odchode návštevy či kontroly ide umyť a vydezinfikovať ruky, alebo obliecť nový, čistý odev neviem, ale vraj v tej chvíli končí dobro a láska a všetci sa presunú z tohto paralelného, láskou presiaknutého sveta do toho pôvodného - reálneho. Do sveta za zatvorenými bránami DSSky, do ktorého vidieť zvonka, je takmer nemožné.

A v ňom vládne celkom iný dôstojný pán T. Manipulatívny, sebecký, egocentrický človek, ktorý na dosiahnutie svojich cieľov je ochotný urobiť čokoľvek.

Manipulátor je človek, ktorý sa nás snaží dostať niekam, kam by sme za normálnych okolností ísť nechceli. Využíva rôzne mentálne hry, napríklad nás citovo vydiera, plače, odbočuje od témy, klame. Manipulátorom obvykle podliehajú empatické osobnosti so snahou pomáhať iným aj za cenu vlastnej obety. Manipulátor často využíva dobrotu iných. Tu už môžeme podľa miery zneužívania hovoriť, že ide o psychopata.

Nie všetci manipulátori sú súčasne aj psychopatmi. No chorobní manipulátori sú psychopatmi vždy, pretože manipulácia je ich primárnym spôsobom komunikácie.

Dovolím si ešte jeden krátky citát: „Manipulátor je človek, ktorý manipuluje, teda hrá psychologickú a rétorickú hru s ďalšou osobou, kde cieľom hry je zavádzanie mysle, emócií a následne aj činov. Inak povedané, manipulátor rafinovane mení myslenie cieľovej osoby, aby ovplyvnil jej emócie a následne konanie. Cieľová osoba, môžme ju nazvať aj obeť, si často ani len neuvedomuje, že je manipulovaná.“

Pokúsil som sa niečo nájsť o ľuďoch, ktorých nazývame „manipulátori“ a kam podľa môjho názoru patrí aj dotyčný dôstojný pán T. Nižšie uvedené, nie je síce z vedeckého zdroja ale stojí to za zmienku. Prečítajte si prosím 30 znakov, na základe ktorých  spoznáte manipulátora.

  1. Vzbudzuje u ostatných pocity viny odvolávajúc sa pritom na rodinné vzťahy, priateľstvo, lásku, profesionálnu zodpovednosť.

  2. Prenáša zodpovednosť na iných alebo sa zo svojej zodpovednosti snaží vykrútiť.

  3. Nevyjadruje jasne a jednoznačne svoje žiadosti, potreby, city a názory.

  4. Obyčajne odpovedá neurčito a vyhýbavo.

  5. Mení svoje názory, správanie a city podľa situácie alebo osoby, s ktorou je v styku.

  6. Svoje žiadosti zakrýva logickými dôvodmi.

  7. Dáva druhým najavo, že nesmú nikdy meniť svoj názor, musia byť dokonalí, všetko vedieť a reagovať okamžite.

  8. Spochybňuje kvality, schopnosti a osobnosť druhých, nenápadne iných kritizuje a posudzuje, hovorí o nich s dešpektom (opovrhnutím).

  9. Necháva svoje odkazy vybavovať inými ľuďmi alebo sa uchyľuje k nepriamemu vyjadreniu.

  10. Podnecuje podozrievavosť, rozdeľuje ľudí, aby mohol lepšie vládnuť a je schopný rozvrátiť manželstvo.

  11. Dokáže zo seba urobiť obeť, aby ho ostatní ľutovali.

  12. Nedbá na žiadosti iných ľudí (i keď tvrdí pravý opak).

  13. Využíva morálne zásady druhých na naplnenie vlastných potrieb.

  14. Skryto sa vyhráža alebo celkom otvorene vydiera.

  15. Netaktne mení tému uprostred rozhovoru.

  16. Vyhýba sa pracovným schôdzkam a poradám, uteká z nich.

  17. Zameriava sa na neznalosti druhých a snaží a vyvolať dojem, že „má navrch“.

  18. Klame.

  19. Hovorí klamstvá, aby sa dozvedel pravdu, prekrúca a interpretuje výroky druhých.

  20. Je egocentrický.

  21. Závidí trebárs aj partnerovi alebo vlastným deťom.

  22. Neznáša kritiku a dokáže popierať celkom zrejmé fakty.

  23. Nedbá na práva, potreby a prianie druhých.

  24. Veľmi často žiada, vydáva pokyny a núti druhých konať na poslednú chvíľu.

  25. Jeho slovný prejav znie logicky a koherentne (súvisle a jednoliato), avšak jeho postoje, činy a spôsob života svedčia o pravom opaku.

  26. Používa lichôtky, aby sa zapáčil, dáva darčeky, alebo nečakane preukazuje drobné služby.

  27. V jeho prítomnosti sa ľudia cítia nepríjemne a neslobodne.

  28. Ide za svojim cieľom veľmi dôsledne, ale na úkor iných.

  29. Nepriamo nás prinúti robiť veci, ktoré by sme pravdepodobne z vlastnej vôle nerobili.

  30. Ľudia, ktorí ho poznajú, o ňom stále hovoria, aj keď nie je prítomný.

Človeka, u ktorého je možné rozpoznať v správaní aspoň osem charakteristických znakov z tohto zoznamu, označujeme za manipulátora. Správanie danej osoby sa už nedá považovať za celkom normálne. Zväčša však sedí na manipulátora 15 a viac bodov. Človek s 20 charakteristickými znakmi znamená vážne ohrozenie nášho psychického aj fyzického zdravia.

Pokúsil som sa na základe vlastnej skúsenosti a výpovedí osôb spomenutých v úvode, ktorí boli v kontakte s dôstojným pánom T, odpovedať samozrejme len subjektívne na všetkých 30 bodov. Ak vynechám 7 z nich, na ktoré odpovedať nedokážem, tak kladnú odpoveď som v súvislosti s jeho osobou dal 23 krát. Osobne by som na týchto 23 znakov mohol napísať konkrétne veci ak by to bolo potrebné a možno tak aj v budúcnosti urobím. Dokonca, tento pán je podľa môjho názoru „chorobný manipulátor“, ktorý dokáže v rámci jednej veci súčasne klamať, urobiť zo seba obeť, skryto sa vyhrážať či celkom otvorene vydierať a nepriamo prinúti iných robiť veci, ktoré by pravdepodobne z vlastnej vôle nerobili.

V konečnom dôsledku z vecí, ktoré som uverejnil a ešte uverejním, by si tieto znaky dokázal nájsť každý čitateľ. Samozrejme je to len môj osobný názor a nemusíte s ním vôbec súhlasiť.

Možno sa však pýtate, prečo a z akého dôvodu vôbec píšem takéto subjektívne veci o niekom, koho takmer nepoznám a aký to má súvis s dianím týkajúcim sa Tibora. Verím, že odpoveď nájdete už v ďalšom pokračovaní môjho blogu.

Na záver by som chcel požiadať kohokoľvek, s kým som sa doteraz nemal možnosť alebo nebol v inom kontakte, kto prišiel do styku s osobou dôstojného pána T, pozná ho osobne ako zamestnanec či klient a má obavu z jeho prípadných vyhrážok alebo zastrašovania, ktoré voči niektorým už bývalým zamestnancom a klientom v neďalekej minulosti použil, aby mi napísal na uvedenú mailovú adresu „bojujemzaklientadss@gmail.com“ aj anonymne, svoje skúsenosti s dotyčným pánom. Rád si následne veci preverím, pokiaľ to bude len trochu možné a po ich preverení ich neskôr napíšem do blogu, ktorý chystám a bude sa venovať veciam „z druhej ruky“. Uvediem v ňom všetky informácie, ktoré som doteraz zozbieral a preveril v rámci svojich možností a napíšem len, že už dnes ich nie je málo.

Ďakujem.

Zdenek Ručka

Zdenek Ručka

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  286x

Vytriezvený optimista s reálnym pohľadom na dianie okolo seba. Snažím sa neposudzovať veci na prvý pohľad, aj keď ten veľa napovie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu