Chápem, že kauzy platinové sitká, predražený mercedes alebo zlaté tehličky sú síce mediálne zaujímavejšie a pre čitateľa atraktívnejšie, ale tento blog nebude o týchto kauzách.
Štátna inštitúcia sa dá spravovať aj zodpovedne, čestne, hospodárne a bez korupčných škandálov. Týmto blogom chcem tým, ktorých zaujímajú aj pozitívne správy, zhrnúť všetko, čo sa nám za posledné roky podarilo.
1. Transparentnosť
- Zaviedli sme transparentný nákup všetkých položiek pohotovostných zásob prostredníctvom tzv. Dynamického nákupného systému na predchádzanie podozreniam z netransparentného verejného obstarávania, s maximálnym využitím elektronických aukcií
- Ako prvá štátna inštitúcia na Slovensku sme spolupracovali s Transparency International Slovensko na analýze protikorupčného prostredia Správy rezerv. Nechali sme sa pol roka auditovať a ich výsledné návrhy sme zapracovali do našich interných predpisov.
2. Nový informačný systém - Vytvorili sme Informačný systém, prostredníctvom ktorého môžeme komunikovať so všetkými orgánmi krízového riadenia na Slovensku na úrovni 21. storočia. V prípade krízových situácií budeme promtne a rýchlo vybavovať všetky žiadosti.
3. Rekonštrukcie – zrekonštruovali sme budovu ústredia v Bratislave, administratívne budovy v našich strediskách a strechy v našich skladoch za viac ako 2 milióny eur. Skvalitnili sme tým pracovné prostredie pre našich zamestnancov a zveľadili majetok štátu.
4. Nový zákon o ŠHR – pripravili sme nový zákon o štátnych hmotných rezervách, ktorý ale pre politické šarvátky neprešiel v parlamente. Verím, že nový parlament ho schváli.
5. Eurofondy – implementovali sme štyri projekty za viac ako 30 miliónov eur, vďaka ktorým môžeme dnes hovoriť o modernejšej Správe rezerv.
6. Titul CAF – Úspešne sme zaviedli nástroj komplexného manažérstva kvality vytvorený pre verejný sektor a získali sme tak titul efektívneho používateľa modelu CAF .
7. Energetická a potravinová bezpečnosť štátu – zvýšili sme energetickú a potravinovú bezpečnosť Slovenska nákupom jadrového paliva a potravinových komodít na niekoľko mesiacov.
8. Medzinárodná spolupráca – rozvinuli sme spoluprácu so zahraničnými partnermi. Našim najbližším partnerom je Správa státních hmotných rezerv Českej republiky. Vzájomná výmena cenných informácií, poznatkov, či know-how zvlášť v čase pandémie bola prínosná.
9. Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov – vypracovali sme núdzový a pohotovostný plán pre prípad použitia núdzových zásob.
10. Starostlivosť o zamestnancov - Zvýšili sme počet školení pre našich zamestnancov. Zároveň dbáme na to, aby sa naši zamestnanci rozvíjali aj v mäkkých a manažérskych zručnostiach. Zaviedli sme pravidelné odmeňovanie podľa výkonov.
11. Poriadok s nepotrebným majetkom štátu – prebytočný a nepoužiteľný hnuteľný aj nehnuteľný majetok štátu sme predali alebo darovali.
12. Spoločenská zodpovednosť - Spustili sme projekt spoločenskej zodpovednosti. Navrhujeme a implementujeme projekty na pomoc slabším a ochranu životného prostredia.
13. Riešenie pandémie – celé Slovensko sme zásobovali rúškami, respirátormi, testami, a to hlavne nemocnice, školy, domovy sociálnych služieb. Na základe požiadaviek sme vyskladnili viac ako 150 miliónov kusov ochranných osobných pomôcok, vrátane testov.
14. Obnova vozového parku – staré a nepotrebné autá sme predali a nakúpili sme nové dodávky na pomoc v krízových situáciách.
15. Poľnonákup Tatry sme ozdravili - naša 100% akciová spoločnosť prešla ozdravným procesom, vďaka čomu je efektívnejšie schopná plniť svoje poslanie.
Toto sú najvýznamnejšie míľniky našej práce za posledných 40 mesiacov. Aj týmto ďakujem mojím kolegyniam a kolegom za aktívnu účasť na modernizácii Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky. Po temnom období vyšlo slnko. Štátne hmotné rezervy sú dnes už zdravým, moderným a transparentným ústredným orgánom štátnej správy. A som na to nesmierne hrdý.
kandidujem v parlamentných voľbách na kandidátke strany SAS