Ján Rudolf
Ako sme obstarali milióny antigénových testov
Veľa sa toho popísalo, veľa narozprávalo. Uvádzam fakty, bez emócií, pretože tých je aj tak v týchto náročných časoch veľa. Poďme teda pekne po poriadku.
Mám rád Slovensko a chcem, aby tu bol lepší život. A môže byť aj vďaka eurofondom, ktoré žiaľ, nevieme využívať. Chcem to zmeniť. Tímlíder strany SaS pre eurofondy. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Veľa sa toho popísalo, veľa narozprávalo. Uvádzam fakty, bez emócií, pretože tých je aj tak v týchto náročných časoch veľa. Poďme teda pekne po poriadku.
Svedomie mi nedovolí, aby som nenapísal, ako vnímam našu blízku budúcnosť. Vidím, ako mnohí podceňujú túto situáciu a desím sa hrôzy, ktorá sa na nás valí. Je to neodvrátiteľný fakt, nie pesimizmus, alebo panika.
Vláda Igora Matoviča nastupuje v čase, keď jedno programové obdobie končí (2014-2020) a nasledujúce sa pripravuje. Jeho vláda musí ukázať, že čerpanie eurofondov na Slovensku zvládne lepšie ako Fico a Pellegrini.
Dnes si pripomíname tragickú smrť mladého novinára a jeho snúbenice. Zavraždili človeka, ktorý svoje novinárske povolanie vnímal ako boj za spravodlivejšie Slovensko. Mal som tú česť sa o tom presvedčiť osobne.
Premiér Peter Pellegrini je dnes terčom kritiky kvôli nezvládnutému rozhovoru ohľadom jeho homosexuality. Nechcel, aby citlivé otázky o ňom boli publikované. Má rád iba pekné články.
Čo vás napadne ako prvé, keď počujete slovo eurofondy? Asi slová ako rozkrádanie, korupcia, podvody, úplatky, byrokracia. Je to tak. Žiaľ. Po 15 rokoch čo sme v EÚ a čerpáme eurofondy, je v nás takáto emócia. My to chceme zmeniť.
Premier Pellegrini v diskusii na HN klube (zjavne v dobrej nálade) veľmi žoviálne povedal okrem iného aj toto: euroúradníci?
Nebolo by Mečiara, Dzurindu, Fica ani Kisku, keby väčšina uvažovala tak nesprávne a povrchne, ako tí, „ktorí aj tak nič nezmenia“.
Kým Slovensko nezačalo čerpať eurofondy, EÚ prísnejšie kontroly neriešila. Nikomu totiž dovtedy nenapadlo, že by predstaviteľ členského štátu mohol defraudovať peniaze určené na zvýšenie kvality života jeho vlastných spoluobčanov.
Čo by ste robili, keby ste dostali miliardu eur? Tisíc miliónov eur. Len tak. Hm? Čítajte pozorne, lebo toto Vám v dobrých správach nepovedia.
Od začiatku pôsobenia SNS na Ministerstve výstavby dostala firma Avocat na ministrovom poschodí miestnosť, odkiaľ kontrolovala, právne radila a riadila všetko, čo bolo spojené s peniazmi a tendrami. Som presvedčený o tom, že dodnes firma a jej pracovníci pôsobia v útrobách ministerstva a neplatia žiadny nájom. Otázkou však je, čo tam tí ľudia vôbec robia. Cez ich ruky prejde každá zmluva, každý tender, každá koruna, kým sa to dostane do ministrovej pracovne. Tento priehľadný scenár nebol výnimkou ani pri neslávnom „nástenkovom" tendri, pre ktorý odišiel aj Marian Janušek.
31. marca uplynulo 27 mesiacov, odkedy môže Slovensko využívať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ. Viac než 11 miliárd Eur môžeme čerpať až do konca roku 2015, takže máme za sebou presne obdobia. V situácii, akej sa Slovensko a svet nachádza, by sa zdalo, že nenávratné zdroje, ktoré majú napomôcť rozvoju regiónov a zamestnanosti sú výborným prostriedkom na skvalitnenie, alebo aspoň udržanie našej životnej úrovne.
Čierny Peter na TA3 vyvolal nebývalý rozruch okolo reportáže o spôsoboch a metódach vládnutia a zneužívania moci na Ministerstve hospodárstva. Jeho predstavitelia sa tvária, akoby sa nič nestalo a strana, ktorú očividne a bez akejkoľvek hanby podporujú z európskych peňazí sa odvoláva a protestuje, čo je po zverejnených skutočnostiach úplne bezpredmetné.
Skutočne neviem, či sa mám smiať, alebo plakať. S kolegami dlhšie čakáme, kedy vláda schváli Národný strategický referenčný rámec – dokument určujúci pravidlá čerpania peňazí z európskych fondov na roky 2007 až 2013. Včera ho vláda schválila s pripomienkami.
Európsky sociálny fond (ESF) je najstarším zo štrukturálnych fondov EÚ. Už takmer 5O rokov podporuje projekty, ktoré napomáhajú zvyšovaniu odborného vzdelania zamestnancov, rozvoju ich pracovného potenciálu a kvalifikácie, zvyšovaniu kvality a produktivity práce. Ďalšie projekty podporujú sociálnu integráciu na trhu práce s cieľom aktivovať zvyšovanie zamestnanosti, podporovať sociálnu integráciu a rovnosť príležitosti v zamestnaní, ako aj hospodársku a sociálnu integritu obyvateľov štátov v EÚ.
S nemým úžasom a rozhorčením som si včera vypočul, ako vláda nemieni podporovať v budúcom programovacom období rokov 2007 – 2013 zo štrukturálnych fondov podnikateľské subjekty, až na malé výnimky v oblasti životného prostredia.
V spravodajstve takmer každej slovenskej televízie sme mali počas Veľkonočných sviatkov možnosť zaregistrovať informáciu, že v budúcom programovacom období rokov 2007 až 2013 budeme môcť čerpať z eurofondov niekoľkonásobne viac, ako tomu bolo doteraz, t.j. v rokoch 2004 až 2006. Každý rezort sa doslova bije za svoje požiadavky a chce z miliardového balíka získať čo najviac.
V poslednej dobe sa na stránkach našich periodík často píše o tzv. kauze „Kaník a eurofondy“. Je len na škodu veci, že autori píšuci o tejto kauze si nedali ani najmenšiu námahu získať kompetentné odborné informácie, ktoré by im pomohli dopátrať sa skutočnej pravdy a zodpovedne informovať svojich čitateľov. Ale to je už o niečom inom... Poďme teda po poriadku.