Čo v zákone o zbraniach a strelive chýba. Vol.1.

Novelizácia sa nám približuje každým dňom, ale ja mám stále pocit, že je to nesprávnym smerom. V zákone sa neriešia veci, ktoré už život priniesol, že sú nastavené zle a k týmto neriešeným rozporom sa idú pridávať všeobecné,vágne definície, ktoré život držiteľom zbraní nijako neuľahčia, ale skomplikujú mu jeho právo vlastniť a používať zbraň. Čo si myslím, že v zákone chýba? Napríklad tam chýba dosúladenie D-čkových zbraní na čierny prach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Robím historický šerm. To nieje žiadne tajomstvo. Pri tomto koníčku , človek príde do styku s mnohými zbraňami, vrátane strelných. Strelné zbrane sprevádzali život človeka, odkedy čínsky mudrci vynašli zmes liadku, síry a uhoľného prachu, ktorá , namiešaná v správnom pomere, dokáže explozívne reagovať. V Číne sa tento vynález používal sprvu len na slávnostiach, kde sa pomocou strelného prachu vystreľovali do vzduchu šatôčky z drevených sudov, ktoré ozdobovali lampiónové sprievody. Táto idylka sa mala čoskoro zmeniť a to s príchodom Európanov, ktorý okamžite rozpoznali ničivý potenciál tohoto vynálezu. S vervou, im vlastnou, sa pustili do vynaliezania, ako spraviť tento vynález, čo najsmrteľnejší. Prvé strelné zbrane sa v Európe objavujú v 14. storočí. Jedná sa o jednoduché zariadenia, ktoré sú hrubé, masívne a ťažko sa s nimi narába. Tieto zbrane sú len masívna rúra(materiály sa rôznili) s menšou dierkou na odpálenie prachu. Strieľalo sa všetkým, od kameňov, cez klince až po reťaze. To sa však má veľmi rýchlo zmeniť. Na Slovensku sa prvé strelné zbrane objavujú spolu s Husitmi, ktorí mimochodom vynašli píšťalu – od ktorej bol neskôr pravdepodobne odvodený anglický názov – Pistol(koho to zaujíma, je k tomu veľmi podnetný článok na http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1876) . Keď už bola prvá strelná zbraň v Európe, vývoj napredoval skutočne rýchlym tempom. Prichádzajú stále nové vojny a s nimi i technologický pokrok. V tridsať ročnej vojne sa dostáva, vo veľkom, k slovu mušketa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja osobne tiež takúto zbraň(Mušketu) vlastním. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%A1keta) a to na luntový (doutnákový) zámok. Princíp je jednoduchý. Tlejúci lunt sa priloží k panvičke, priletovanej na hlaveň, kde vzplanie jemne mletý čierny prach. Cez dierku v hlavni sa plameň prenesie do hlavne, kde vzplanie hlavná prachová nálož, ktorá vystrelí upchávku a strelu. Mierená streľba je možná tak na 30 metrov(závisí od použitej strely). Zbraň sa nabíja spredu. Najprv sa nasype čierny prach do hlavne, nasleduje upchávka a následne strela. Hlaveň má hladký vývrt a strieľať sa z nej dá skutočne čokoľvek, čo sa do nej zmestí. Jedno nabitie trvá cca 5-7 minút a človek si s tým užije kopec srandy. Nieje to drahý šport a komu sa páčia hlasné rany s kopou dymu, si pri muškete užije.

SkryťVypnúť reklamu

V čom je ale problém. Táto zbraň je v kategórii D. Teda na ňu človek nepotrebuje zbrojný preukaz, nepotrebuje na ňu nákupné povolenie a ani nepotrebuje na polícii ohlásiť, že ju nadobudol. Týka sa to všetkých, spredu nabíjaných jednovýstrelových zbraní. Zbraň je legálna a použiteľná len vtedy, ak je certifikovaná (výrobca a výrobné číslo vyrazené na hlavni a taktiež značka tlakovej skúšky). Avšak na prevádzku zbrane je potrebný čierny prach. Iný prach je neprípustný. Prax mi však ukázala, že na nadobudnutie prachu je potrebný zbrojný preukaz príslušnej kategórie. V praxi to ale znamená, že občan má podľa práva zbraň, ale nemôže ju užívať , pretože sa podľa práva nemá ako dostať k strelnému prachu. A tak nám vznikajú zaujímavé situácie. Ktokoľvek, kto si príde zastrieľať z tejto zbrane na strelnicu a nieje držiteľom zbrojného preukazu príslušnej kategórie, sa dopustil priestupku na úseku zbraní a streliva. Na súťaž strelcov historickými zbraňami môžu dôjsť policajti a každý, u koho nájdu čierny prach a nevie sa preukázať zbrojným preukazom príslušnej kategórie, sa dopustil priestupku na úseku zbraní a streliva. Všetky „šermovačky“, kde chlapci v historických kostýmoch strieľajú o dušu z muškiet a čohokoľvek, čo má hlaveň, môžu dopadnúť rovnako. Takto sa ľahko človek môže stať „kriminálnikom“ a ani o tom nemusí vedieť. Preto mne osobne v zákone chýba časť, kde by sa ustanovovalo, že by si majitelia týchto zbraní mohli nadobudnúť čierny prach legálne. Cieľom by mala byť totiž liberalizácia a nie reštrikcia.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnok na základe diskusie.

Dôvod napísania článku bol nesúlad medzi zákonom a praxou. Mne osobne odmietli predať čierny prax vo troch bratislavkých a jednej nitriankej prevádzke predávajúcej zbrane na občianky preukaz. Cieľom je ujasniť si, čo je povolené a čo je zakázane a v dalšej novelizácii formulovať veci tak, aby podobné rozpory nemohli vzniknúť.

Rudolf Klimek

Rudolf Klimek

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja som spokojný taký, aký som spokojný. Už nepátram... už som na to prišiel. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu