Bolo len otázkou času, kedy nové technológie začnú byť testované na veci, na ktoré pôvodne zrejme neboli dizajnované. Ale to je zrejme ten - „pokrok“. V prípade, ktorý chcem rozobrať, sa jedná o výrobu zbrane. Nie nožíka, ani sekerky, alebo luku. Ale plne funkčnej mechanickej jednorannej pištole. Autori ju nazvali Liberator. Je celá vyrobená (vytlačená) z plastu, až na úderník a skladá sa ako hračka z Kindervajca. Venovali tomu 8 mesiacov vývoja a testovania, až ju mohli predstaviť ako funkčný open project prototyp. Medzi sťahovanými projektmi sa stala hitom. A! Ako prvý projekt tohto druhu narazila na loby, štát a pokus o reguláciu.
Stav ktorý nastal po uverejnení projektu by sa dal popísať nasledovne. Panika. Na trh sa dostal produkt, ktorý je nezistiteľný detektorom kovov,dokáže usmrtiť, stojí pár EUR a nikto naň nemá autorský monopol a ani nedokáže regulovať jeho produkciu. Z tohto stavu zostali veľmi nešťastný producenti zbraní a taktiež štát. Producenti zbraní jasne vidia konkurenciu, ktorá ich môže obrať o zisky. Štát zas stráca akúkoľvek kontrolu regulovať počty a druh zbraní v populácii. V súčasnej atmosfére v US, kde prebieha ostrá diskusia o tom či a ako regulovať zbrane, veľmi nepríjemná záležitosť. A tak nastalo jediné možné. Nejaké múdre hlavy sa v US dali dohromady a vymysleli, že zakážu šírenie projektu na internete.
V tomto prípade pochybujem o duševnom zdraví legislatívcov v US. Neverím, že majú aspoň približnú predstavu o tom ako internet funguje. Funguje totiž tak, že čo už je raz zverejnené, je „večné“. To, že zákonom zakázali autorom na svojej stránke naďalej zverejňovať projekt, na základe toho, že ich projekt nemá vývoznú licenciu, neznamená, že zakázali jeho šírenie. Ak by mali rozum, opýtali by sa ľudí z hudobného priemyslu, ako podobné zákazy dopadli v minulosti. Samozrejme, že sa sťahovania posunuli do „ilegality“ - http://thepiratebay.sx/torrent/8449468/Liberator_-_First_3D_Printable_Gun a reklama, ktorá so zákazmi vždy ide ruka v ruke, im vyniesla ďalšiu popularitu. V tomto prípade si myslím, že dokonca spravili producentom zbraní medvediu službu. Pri toľkej reklame a počtu stiahnutí je samozrejmé, že sa ďalší ľudia pokúsia o inovácie. O zásobníkovú verziu, automatickú verziu, zmenšeniny, tlmič, rozoberacie verzie a verzie, ktoré vôbec nevyzerajú ako zbraň. Navyše, pri tejto zbrani je krásne to, že po použití sa jednoducho hodí do ohňa a zmizne. Osobne sa mi na hodí na popis situácie citát - „Cesta do pekla dláždená je dobrými úmyslami“. Pokiaľ niekto chce naozaj chrániť nevinných US občanov v štáte, kde si brokovnicu kúpite hneď vedľa záhradkárskych potrieb v supermarkete, príde mi táto regulácia úplne smiešna. Ak to bolo na objednávku zbrojnej loby, tak sa nedá inak, iba písať o iniciatívnych blbcoch.
Čo o tejto problematike hovorí zákon na Slovensku? V podstate to čo doteraz a o nových výzvach absolútne nič(asi chvála lenivosti úradníkom). Túto problematiku na Slovensku rieši Zákon 190/2003 - konkrétne § 4 bod 2, písmeno c,d,e,g,h,i. § 69 toho zákona, odsek 1 písmeno a. §294 odsek 1 Trestného zákona číslo 300/2005. Ak by vznikli pochybnosti pri preštudovaní zákonov, kedy by sa po vytlačení zbrane na Slovensku jednalo o trestný čin a kedy ešte len o priestupok, tak tu je rozdiel. O trestný čin pôjde vtedy, keď sebe alebo inému vyrobíš, dovezieš, vyvezieš, prepravíš, zadovážiš alebo držíš strelnú zbraň, jej súčasť alebo komponent bez povolenia. Teda ak si bez zbrojáku a nákupka zaobstaráš strelnú zbraň, na ktorú zbroják a nákupko potrebuješ . O priestupok pôjde, ak bez povolenia vyrobíš alebo zadovážiš sebe alebo inému zbraň alebo strelivo podliehajúce povoľovaciemu konaniu, ohláseniu a evidenčnej povinnosti. Teda najčastejšie plynovku, flobertku, expanznú zbraň. Nie však strelnú zbraň, pretože potom je to už trestný čin.
Z prvého pohľadu by sa pokrytie problematiky mohlo zdať dostatočné. Problematika je zákonne pokrytá, tresty nastavené, systém zabehaný. ALE, len pokiaľ si uvedomíme, ako sa dalo doteraz dostať k zbrani. Buď sa šlo zákonnou cestou a štát mal plný prehľad a kontrolu nad tým, kto, čo, kde v skrini má, ale boli potrební známi v podsvetí, alebo na čiernych trhoch, alebo nejaký šikovný zámočník, ktorý vedel čo robí. Kto sa raz rozhodol, že si zbraň zadováži bez vedomia štátu, riešil toto ako problém a nie to, akého trestného činu sa dopúšťa. Ale všetky hore vymenované ilegálne možnosti majú policajti dávno podchytené. Na obstaranie zbrane doteraz bolo treba kontakty, známosti a peniaze. V tejto chvíli s možnosťami moderných technológií, všetky bariéry brániace obstaraniu zbrane, bez regulácie/dohľadu štátu, padli. Definitívne a nevratne. Slovami klasika, nastala nová doba. A ja som zvedavý, kedy si kompetentní všimnú, že sa svet zmenil a ako sa na to pokúsia zareagovať.
Moje osobné želanie je, aby to bolo osvetou, vzdelávaním, zvyšovaním životného štandardu a právneho povedomia v populácii. Aby sa nenašlo opäť pár chytrých hláv aj na Slovensku, ktorý sa rozhodnú, že ďalšia regulácia je to, čo potrebujeme. A na záver. Predstavte si, že má každý doma zbraň, vrátane Vás. Aký máte z toho pocit? Zmenilo by sa vaše správanie, keď by to tak bolo?