Polsko na historickej križovatke.

Neviem, či ste zachytili dianie v Poľsku. Demokratickými voľbami sa dostala k moci ultra konzervatívna katolícka vláda, ktorá sa rozhodla od základu preorať spoločenský režim, ktorý tam bol posledných 20 rokov budovaný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Len tak z kraja. Snaha o tvrdý zákon o interupciách, vytláčanie médií z parlamentu, blesková výmena ústavných sudcov, tvrdá anti EU politika, permanentná politická kríza, zrušenie bieloruskej TV Bielsat na požiadanie Lukašenka, násilné prevzatie slovensko poľského kontrašpionážneho centra a daľšie veci. *4

Keď toto človek sleduje, musí sa opýtať, prečo sa to vlastne deje. Naozaj sa v Poľsku k moci dostal psychopat, alebo môže mať toto konanie súčasnej poľskej vlády nejaký racionálny základ. V prvom rade by bolo potrebné rozlíšiť vnútropolitické záležitosti od tých zahraničnopolitických a bezpečnostných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Taktiež treba povedať, že voľby vyhrala PiS presvedčivými 39,1 percentami. A to ešte v roku 2015. Odpoveď na to, prečo sa to stalo, dala sčasti samotná odchádzajúca premiérka krajiny :“Neodtrhli sme sa od reality, ale zamierili sme tam, kde je ľuďom veľmi ťažko." a Poliakom sa to zrejme za 8 rokov jej vlády prejedlo (*1) a zrejme ich oslovil program víťaznej strany*12

Pozrime sa trocha do histórie Poľska. Poľsko ako také, je položené na nížine, medzi dvomi veľmocami, ktoré svoje expanzívne potreby viedli hlavne týmto koridorom. Existencia tejto krajiny často závisela od potrieb jej suseda a preto Poľsko dlhý čas ani neexistovalo. Poliaci to vedia. Tak isto ako vedia aj to, že na to, aby nejaké Poľsko existovalo, musia mať silné garancie alebo silných spojencov.

SkryťVypnúť reklamu

Preto mne prišlo celkom logické, že po rozpade Sovietskeho zväzu a silných antipatiách k Rusom, Poliaci vstúpili do NATO *2. Svojím spôsobom si poistili svoju štátnosť. S projektom EU sa dostavili aj ekonomické výhody a mohlo sa zdať, že nastanú zlaté časy. Potom však prišla tvrdá rana v podobe Nordstreamu *3. Jedná sa o spoločný podnik Ruska a Nemecka, ktorý elegantne odstrihol o obišiel celé Pobaltie a Poľsko a obral ich o jednu z mála pák, ktoré tieto krajiny na Nemecko mali. A týmto projektom zanikla jedna zo silných garancií štátnosti Poľska.

Tento projekt nepadol len tak z neba, ale teoreticky o ňom bolo diskutované od 1995, reálne od roku 2005. Už vtedy Poliaci vedeli, že „spoločný“ projekt EU, nie je až tak spoločný. Pri hroziacom páde garancií to logicky viedlo k hľadaniu silného spojenca. Preto ani „prekvapivá“ priama úzka spolupráca Poľska s USA, zrazu nie je až taká prekvapivá. *5 Pokiaľ sa na to pozrieme z tohto pohľadu, aj tajné väznice dávajú celkom iný zmysel. Štátnosť niečo stojí.*6 Zvlášť keď sa v 2008 v Gruzínsku ukázalo, že Rusko nie je zabudnuté a ani stratené, ale tvrdo pracuje na obnovení svojej sféry vplyvu a záujmov a nebojí sa na to použiť silu.

SkryťVypnúť reklamu

Kým bol pri moci republikán G.W.Bush, spolupráca fungovala. Potom sa ale k moci dostal Barack H. Obama a prekonfiguroval medzinárodné vzťahy, vrátane tých s Poľskom. Po ostatných voľbách v USA ostali Poliaci ako nahí v tŕní. Všetci sa mohli ešte chvíľu tváriť, že sa nič nedeje a záležitosti Ruska sa EU netýkajú, kým Ruská Federácia na jar 2014 neanektovala Krym. *7 Reakcia najsilnejších hráčov EU na tento akt bola mnohovravná. Špeciálne Nemecka. Medzi tým, ako sa EU navonok tvárila, ako jej na Ukraine záleží a sľubovala fantastické ponuky, a tým, ako Ukraine reálne pomohla, keď Rusi anektovali Krym, nehovoriac o „povstaní“ na východe Ukrainy, je priepastný rozdiel. Trápne sankcie na poľnohospodárske výrobky, ktoré RF paradoxne pomohli *8, nemôžu zakryť neochotu Nemecka akokoľvek konfrontovať RF.

SkryťVypnúť reklamu

V tej chvíli muselo byť Poliakom jasné, že keď Nemci a Francúzi tak bezstarostne obetovali Ukrainu, je otázne, ako by sa postavili k Poľsku a Pobaltiu, ktoré sú aj tak považované za problémové dieťa.

Hybridná vojna nie je žiadna vymyslená poviedka.*9 Je to premyslené užívanie mäkkých a tvrdých praktík, k ovplyvneniu cieľovej krajiny, alebo združenia v prospech cieľov zahraničnej politiky RF. V tom mäkkom ponímaní je to zneužívanie politických, informačných a ekonomických prostriedkov v danej krajine. A tu sa opäť dostávame k prvému odseku tohto článku. Tieto prostriedky najlepšie fungujú v plne liberálnej spoločnosti. Zaručená sloboda slova, politická sloboda, sloboda zhromažďovania, novinári ako chránený druh, voľnosť pohybu kapitálu. To všetko vytvára ideálne podmienky pre vedenie hybridnej vojny.

Pokiaľ členovia poľskej vlády prijali možnosť, že novodobý pakt Molotov-Ribentrop bol podpísaný v nejakej inej podobe *10, že hybridná vojna nie je len koncept, ale plne rozbehnutá operácia a že Poľsko nemá žiadne garancie svojej existencie a ani silného spojenca, potom mi príde konanie poľskej vlády racionálne. Poľskí predstavitelia mohli získať dojem, že je to len na nich. Pri osobnej nenávisti a katolíckej bigotnosti Jarosława Kaczyńskeho, ma to dokonca vôbec neprekvapuje a očakávam od poľskej vlády daľšie kroky, ktoré povedú k obmedzovaniu občianskej spoločnosti, v mene boja proti hybridnej vojne a vnútropolitickým nepriateľom.

V tomto svetle sa dokonca aj to prevzatie kontrašpionážneho centra dáva zmysel. Pokiaľ sa zamyslíme nad tým, na koho sa Róbert Fico obracia v zahranično politických otázkach*11, bolo by od Poliakov maximálne nezodpovedné nechávať takéto centrum v činnosti, s prístupom k najcitlivejšim brannobezpečnostným informáciám krajiny.

- Disclaimer! Ja osobne sa nestotožňujem s akýmkoľvek obmedzovaním občianskych slobôd a občianskej spoločnosti v mene akýchkoľvek vysokých cieľov. V konečnom dôsledku to vždy vedie k nejakej forme diktatúry, bez možnosti jednoduchého návratu k občianskej spoločnosti.

*1.http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/371764-v-polsku-zacali-volby-mozu-ukoncit-osem-rokov-stredopravej-vlady/

*2http://www.natoaktual.cz/clenske-staty-nato-0af-/na_zpravy.aspx?y=na_summit/clenskestatynato.htm

*3https://de.wikipedia.org/wiki/Nord_Stream

*4https://dennikn.sk/tema/polske-volby/page/2/

*5http://archiv.ihned.cz/c1-23197010-bush-polsko-ziska-za-zakladnu-zbrane

*6https://www.aktuality.sk/clanok/204225/cia-ma-tajne-vazenie-v-polsku/

*7 https://cs.wikipedia.org/wiki/Anexe_Krymu_Ruskou_federac%C3%AD

*8 http://svet.sme.sk/c/7754758/putin-sankcie-rusku-pomohli-nastartovat-ekonomiku.html

*9 http://www.helsinki.fi/aleksanteri/english/publications/presentations/papers/ap_1_2016.pdf

*10 https://euobserver.com/economic/134694

*11 https://www.aktuality.sk/clanok/367936/fico-orodoval-u-putina-za-lajcaka-v-osn/

*12 https://en.wikipedia.org/wiki/Law_and_Justice

Rudolf Klimek

Rudolf Klimek

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja som spokojný taký, aký som spokojný. Už nepátram... už som na to prišiel. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu