Bude Váš šéf robot?

Robotizácia postupuje míľovými krokmi vpred a otázka už nestojí, či práca ľudí bude nahradená strojmi, ale kedy. Či sa nám to páči, alebo nie, pracovných odborov, ktoré nemôžu byť „outsourcované“ robotmi, neustále ubúda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tento prichádzajúci trend má niekoľko ďalekosiahlych dopadov, od sociologických, psychologických, ekonomických až po politické a bude sa nás dotýkať stále viac a viac. Nechcem momentálne rozoberať „doomsaying“ v podobe matrixu alebo iných hororových scenárov blízkej budúcnosti. Chcel by som ale prezentovať jeden príklad, kde nahrádzanie práce človeka neznamená vyradenia človeka z výrobného procesu.

Jednalo sa o pokus, ktorý si objednala Carnegie Mellon University. Objektom pokusu bolo pozváranie rámu pre vozidlo HUMWEE. Na jednej strane stála profesionálna partia zváračov. Na druhej strane stál Dawson-Haggerty a jeho robot Spirit. Zaujímavé na tomto robotovi však bolo to, že nemal dopredu naprogramovanú schému a program toho, ako sa bude hýbať a zvárať. Robot bol upravený tak, aby mohol pracovať hneď vedľa človeka a obsahoval len CAD(3D schému) rámu. Vtip spočíval v tom, že namiesto aby človek riadil robota, robot často diktoval človeku, kde kedy čo a ako umiestniť, aby zváranie, ktoré obstarával robot, bolo čo najefektívnejšie. A, tento robot sa dokázal od človeka učiť. Okrem toho z CAD súboru dokázal robot určiť poradie zvárania, držanie súčastí, aby boli bezpečne a správne uchytené. Celý tento proces premietal robot človeku projektorom, pričom ho okamžite kontroloval a v prípade nepresnosti opravoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledok: Tandem robot-človek zvaril rám za 10 človekohodín v cene 1150 USD, vrátane materiálu. Kontrolná skupina zváračov zvarila rám za 89 človekohodín v cene 7075 USD. Rozdiel je okamžite viditeľný a keď si čitateľ uvedomí, ako toho bolo dosiahnuté, tak implikácie sú obrovské.

Nielen že sa dá okamžite nahradiť ľudská práca, ale i továrne by mohli upustiť od drahých autonómnych liniek, ktoré sa musia mesiace pripravovať a nesmú sa im meniť parametre. Adaptabilita výroby by bola rádovo v týždňoch a nie v rokoch, ako je tomu teraz. Inovácie výrobných procesov by sa výrazne zkrátili a zlacnili. V neposlednom rade, tandem robot-človek by sa stal v niektorých aplikáciách výhodnejší, ako iné plne automatizované riešenia a spoločenská hodnota človeka, ako tvorcu hodnôt, by zostala zachovaná. Netreba sa báť automatizácie, treba sa jej prispôsobiť a to zatiaľ druhu Homo Sapiens vždy veľmi dobre šlo.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: http://www.nature.com/scientificamerican/journal/v308/n5/full/scientificamerican0513-38.html?message=remove&WT.ec_id=SCIENTIFICAMERICAN-201305

Rudolf Klimek

Rudolf Klimek

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja som spokojný taký, aký som spokojný. Už nepátram... už som na to prišiel. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu